‘Çalışırım, emekli olurum’ dönemi artık kapanıyor!

Asalettin Arslanoğlu, Meclis’te kabul edilen ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak olan özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasaya karşı uyardı: İşçilik 100 yıl geriye götürülüyor

‘Çalışırım, emekli olurum’ dönemi artık kapanıyor!
15 Mayıs 2016 Pazar 11:08

Tarık Tekgözli
Meclis’te 6 Mayıs’ta kabul edilen özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa, işçilerin kıdem tazminatı, sendikalaşma, toplusözleşme, grev ve yıllık izin gibi en temel haklarını ortadan kaldıracak. Sendikaların “kölelik büroları” olarak adlandırdığı bu yasa henüz Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulmadı. Aydınlık’a konuşan Bağımsız Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası (Bağımsız-Sen) Genel Başkanı Asalettin Arslanoğlu uyardı: “Bu yasayla bildiğimiz anlamda ‘Çalışırım, emekli olurum. İşten atılırsam tazminatımı alırım. Yılımı doldurursam iznimi kullanırım’ dönemi kapanıyor. İşçiler için kölelik dönemi başlıyor.”
İstanbul Merter’de görüştüğümüz tekstil işçileri de hiçbir şeyin geç olmadığını belirterek, işçi konfederasyonlarını ve sendikaları alanlara inerek mücadele etmeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen işçiler, “Yasayı onaylamayın” çağrısında bulundu.

‘İŞÇİLİK 100 YIL GERİYE GÖTÜRÜLÜYOR’
Bağımsız-Sen Genel Başkanı Asalettin Arslanoğlu kölelik büroları yasasıyla Dünya’da bilinen anlamıyla Türkiye’de artık işçilik kalmayacağını belirterek, “Bizim bildiğimiz işçi şuydu: Sorarlardı, ‘Nerede çalışıyorsun’ diye, ‘Falan fabrikada çalışıyorum’ denilirdi. İşçi kız istemeye giderdi, sorarlardı ‘Ne iş yaparsın’ diye, ‘Falan fabrikanın işçisiyim’ denilirdi. Şimdi adam ne diyecek? Kimin işçisi belli değil. Bir büroya kayıt olacaksın, seni çağırdıkları zaman söyledikleri yere gideceksin. İşçilik bu mudur? Emeğin kutsallığı, emeğin üretkenliği, o üretkenliğe duyduğumuz saygı bu mudur? Hayır bu değil” dedi. İşçilerin bu yasayla pazardan alınıp satılan mal haline getirileceğini söyleyen Arslanoğlu, “Bildiğimiz anlamda ‘Çalışırım, emekli olurum. İşten atılırsam tazminatımı alırım. Yılımı doldurursam iznimi kullanırım’ dönemi kapanıyor, işçiler için kölelik dönemi başlıyor. İşçiliği Türkiye’de 100 yıl geriye götürüyorlar” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A VETO ÇAĞRISI
Arslanoğlu, konfederasyonlara ve sendikalara da şöyle seslendi: “Biz kendileriyle her şey yapmaya hazırız. Çünkü sorun işçiliğin bitirilmesidir, sorun işçilerin köleleştirilmesidir. 70 yıllık sendika olduklarıyla övünüyorlar, tarihlerini yazıyorlar. Kendilerine bu bayrağı devreden insanların kemiklerini sızlatmayıp sokağa çıkmaları gerekiyor. Biz varız, buyursunlar gelsinler. Biz her şeyi yapmaya hazırız.”
Kölelik büroları yasasının işçilere ihanet anlamı taşıdığını ifade eden Arslanoğlu, işçilikten gelen biri olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yasayı kesinlikle veto etmesi gerektiğini söyledi.

KAZANILMIŞ HAKLAR ORTADAN KALKACAK
Yasayla çalışanları bekleyen hak kayıpları şunlar olacak:
- Özel istihdam bürosu işçisi kiralanamadığında ücret alamayacak.
- Kiralık işçi ile özel istihdam büroları arasındaki ilişki, belirli süreli iş sözleşmesi olacağından kiralık işçinin özel istihdam bürolarıyla ilişkisinin kesilmesi durumunda kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacak!
- Kiralık işçi geçici olarak çalıştığı işyerine bir aidiyeti olmadığından sendikalı olamayacak, toplusözleşmeden yararlanamayacak, greve katılamayacak, yıllık ücretli izin gibi haklardan mahrum kalacak, emekli olması imkansız hale gelecek.
- Esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasıyla işverenlerin işçiler üzerindeki keyfiyeti artacak. Düzenli gelir ve iş garantisi olmayan güvencesiz çalışma biçimleriyle çalışma hayatının kalitesi bozulacak, sendikal örgütlülük gerileyecek, taşeron çalıştırma uygulamasında görüldüğü gibi yasaların uygulanması zorlaşacak.

SANA OY ATANLARA DEĞER VER, VETO ET
36 yaşındaki Sazak Demir, sendikaların duyarsızlığından yakındı. Hiçbir platformda sendikaları göremediğini belirten Demir, “Sendikalar artık toplum içine çıkmalı, işçi adına kendini göstermeli. Ayrıca siyasi liderler de üzerine düşen görevleri yerine getirmeli. İktidar partisinde olanların da bu yasanın işçi sınıfına ne gibi zararlar getireceğini bilmesi lazım. Çünkü Türkiye’de insanların çoğu işçi, geçime muhtaç insanlar... Kiralık işçilik yasasıyla insanları bir girdaba sokup tamamen çaresiz bırakmanın anlamı yok. Bu herkese bir şeyler kaybettirir” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50-52 civarında bir oy aldığını söyleyen Demir, “Kendisine oy verenlerin çoğu işçiydi. Yani kiralık işçi olabilecek insanlar... O yüzden Cumhurbaşkanımızın bu yasayı veto edip onlara hak ettiği değeri vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘KİRALIK İŞÇİ OLMAK İSTEMİYORUZ’
31 yaşındaki Aytekin Karademir de sendikaların işçi haklarını korumak için bir araya gelmesi ve alanlara inmesi gerektiğini belirtti. Karademir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da “Yasayı veto et” çağrısında bulundu. Kölelik büroları yasasının işçinin tüm haklarını ortadan kaldıracağını ve insanlık onuruna aykırı bir yasa olduğunu hatırlatan 42 yaşındaki Hakan Genç de “Biz kiralık işçi olmak istemiyoruz. İşçi sendikalarını göreve çağırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu yasayı veto etmesini istiyoruz” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.