Çalışan kadını eve gönderme paketi

Meclis’e sevk edilen tasarıyı ‘kadını eve gönderme paketi’ olarak değerlendiren CHP Milletvekili Candan Yüceer, ‘Hem bakımı hem de istihdamı birlikte ele almak ve ona göre adım atmak lazım’ dedi

Çalışan kadını eve  gönderme paketi
28 Ocak 2015 Çarşamba 17:00

Sinem Gülcan / Ankara
CHP Tekirdağ Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Candan Yüceer, AKP Hükümeti’nin Meclis’e sevk ettiği kamuda ve özel sektörde çalışan kadınlara yönelik kanun tasarısını “kadını eve gönderme paketi” olarak değerlendirdi. Bakanlar Kurulu, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı önceki gün Meclis’e sevk etti. Tasarıya göre kadın memurlara, analık izni sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı tanınacak. Çoğul doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek.
Kadın işçilere doğum sonrası yarım çalışma ödeneği verilecek. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süreyle çalışan kadın işçilerin ücretleri ve çalıştıkları süreye denk gelen kısmı prim ve ücretleri işveren, çalışmadıkları süreye ilişkin kısmı İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.
‘ASIL AMAÇ NÜFUSU ARTIRMAK’
Tasarıyı Aydınlık’a değerlendiren Candan Yüceer, “Amaç kadın istihdamını değil nüfusu arttırmak. Esnek çalışmayı profesyonel anlamda çalışma hayatındaki kadınların, dar bir kesimin kullanabileceği görülüyor. Yine 5.5 yıl gibi bir süreden sonra kadının tekrar çalışması çok da uygulanabilir gibi gelmiyor. Dolayısıyla sonrasında kadının çalışma hayatına dönmesi çok zor görünüyor. Belli çalışma alanlarında ise imkansız görünüyor. Kadın çalışsın, analık vazifesini de yerine getirsin ve bunu tek taraflı yapsın. Burada erkeklere hiçbir sorumluluk getirilmiyor” dedi.
Yüceer, “Kısa vadede kadınların çalışma hayatından yok olması var. Kısa vadede çözülmesi gereken sorun buyken tasarı     şu an yakın gelecekte olmayan bir sorun üzerine kurgulanmış. Bunun amacı muhakkak başka şeyler... Bundan sonra daha önce de tartışıldığı gibi kürtajın yasaklanması, doğum kontrol yöntemlerinin yasaklanması gelecek gibi görünüyor” diye konuştu.
‘UYGULAMADA KARŞILIĞI YOK’
Her bilimsel araştırmada ortak kanının yaygın ve ucuz bir kreş sisteminin olmaması olduğunu belirten Yüceer, “Evde bakım çok önemli. Bunun için de hâlâ bir şey yok. Tasarıda sadece özel kreşlere destek olunması, belediyelerin kreş açması gibi şeyler geçiyor. 
Büyükşehir Kanunu’nda 100 bin nüfusun üzerindeki belediyelerde sığınma evi açma var ancak bunun bir yaptırımı yok. Yıllar geçti, kaç belediye sığınma evi açtı? Kreşte de aynı şey olacak. Keza yine yasada 150 kadından fazla çalıştıran yerlere kreş açma, 100 işçinin üzerinde olursa emzirme odası açtırma zorunluluğu var. Bu da uygulanmıyor. Yaptırımı yok. Dolayısıyla sadece ‘Özel kreşlere destek getireceğiz, belediyeler de kreş açsın’ sözüyle geçiştirilmesi; bunun uygulamada karşılığının olmayacağını, pratiğe dökülmeyeceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. 
'SORUN OLAN ALANLAR BOŞ BIRAKILDI'
Tasarının Cumhurbaşkanı’nın “3-5 çocuk doğurun” politikasının karşılığında hazırlanmış bir paket gibi göründüğünü söyleyen Yüceer şöyle konuştu: 
“Kadınların istihdamını arttıracağınızı söylüyorsanız, ‘kadın hem çocuğuna baksın hem çalışabilsin’ deniliyorsa kreş desteği olmalıdır. 
Eğitim düzeyi arttıkça kadın istihdamı da artıyor. 
Dolayısıyla sanki buna karşı bir önlemmiş gibi geliyor. Hem bakımı hem de istihdamı birlikte ele almak ve ona göre adım atmak lazım. Özellikle sorun olan alanlar boş bırakılmış. Kadının eve gönderilmesini hazırlayan bir paket olmuş.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sevim EROL - 6 yıl önce
Bu paket kadınları çalışma hayatının dışına iterek eve kapatma paketidir.Türkiye de işten çıkarılma rakkamları kayıtlı çalışanlarla%10.9 görünmekle birlikte kayıt dışı işten çıkarılanlarla birlikte%25 dir Bu son 12 ayın rakkamıdır.Özetle son bir yılda işten çıkarılan işçi oranı %25 olduğu koşullarda AKP erkek işgücünü daha çok istihdam etmek için kadın iş gücünü eve sürmek istemektedir.BU pakette sunulan koşullarda hiç bir işveren kadın işgücü istihdam etmek istemeyecektir.Öte yandan gerçekte hiç bir şekilde bir yaptırıma bağlı olmayan emzirme odası,kreş doğum izni vs gibi dertlerden tamamen kurtulacak.Kadınlar çalışma hayatının ,sosyal hayatın dışına itilecek,üretim içinde karar ve yetki merciinden uzaklaştırılacaktır. Bu gerçekleşebilir mi? Türkiye de işgücünü satan 3,5 milyon kadın buna razı olacak mıdır?Haklarını tıpış tıpış AKP ve Feodal sermayeye ,ortaçağın geri zihniyetlerine teslim edecek midir? Hep birlikte göreceğiz.