Birleşik Metal-İş, Türk-İş Ve Hak-İş’e seslendi

Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Hatay Yücel Boru işçileri kıdem tazminatı gaspı, kölelik büroları ve Bursa Reno’daki sendikal hak ihlallerine karşı yürüdü. Adnan Serdaroğlu, Türk-İş ve Hak-İş’e genel grev çağrısı yaptı

Birleşik Metal-İş, Türk-İş Ve Hak-İş’e seslendi
07 Mart 2016 Pazartesi 14:34

Hüseyin Güler / Hatay
Birleşik Metal-İş Sendikası kıdem tazminatı gasp etme girişimleri, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisini öngören yasa tasarısına ve Reno işçilerine yönelik hak ihlallerine karşı önceki akşam Hatay’da yürüyüş düzenledi. Dörtyol ilçesindeki İstasyon Caddesinde toplanan işçiler, “AKP yasanı al başına çal”, “Kıdem hakkımız engellenemez” ve “Reno işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla Büyük Park’a yürüdü. Eyleme Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da katıldı. Burada açıklama yapan Serdaroğlu, Türk-İş ve Hak-İş’e ‘birlikte mücadele’ çağrısında bulundu.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
Serdarloğlu açıklamasında, kölelik bürolarıyla işçilerin, sermayenin iki dudağı arasındaki bir söze mahkum edilmek istendiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “İstihdam bürolarıyla eskiden olan dayı başı sistemini yeniden hayata geçirmeye çalışıyorsunuz. Çalışanları, kiralık işçilikle sermayenin iki dudağı arasındaki bir söze mahkum etmeye çalışıyorlar. Bu yasa dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ‘insan onurunu zedeleyen bir yasa olarak’ değerlendirilerek veto edilmişti. Bugün işçinin hayatını karartacak bu düzenleme insan onurunu zedeleyecek sonuçlar çıkartmayacak mı? Biz bu gerçekleri anlatmak için meydanlara indik. Metal işçileri bu yasanın çıkmaması için mücadelesini sürdürecektir. Bu yasa Meclis’e geldiğinde, o milletvekilleri ellerini kaldırırsa tüm işçilerin vebalini üstleneceklerdir.”

‘YEDİRMEYECEĞİZ’
Serdaroğlu, kıdem tazminatının fona devredilmesi girişimlerine ilişkin de şöyle konuştu:
“80 yıllık kıdem tazminatımıza göz diktiler. Kıdem tazminatımız bizim 13’üncü maaşımızdır. Bizim bu tazminatı fondan alacağımızı söylüyorlar. Fon kadar taş düşsün tepenize. Kıdem tazminatının bugünkü halinin güçlendirilerek devam etmesini istiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin anasının sütü gibi helaldir. Bunu kimseye yedirmeyeceğiz. Türk-İş ve Hak-İş sendika başkanlarına çağrım; gelin bu yasalara karşı mücadele edelim. Hiç kimse arkadan dolanmaya çalışmasın. Bu yasa gelirse biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak iş bırakacağız. Siz de sözünüzün eriyseniz gelin hep birlikte iş bırakalım.”

‘RENO’DA BASKILAR DEVAM EDİYOR’
Adnan Serdaoğlu, açıklamasında Bursa Reno’da geçen hafta yaşananlara da değindi. Reno işçisinin hukuksuzluğa uğradığını ifade eden Serdaroğlu, “Cumhurbaşkanı, Çalışma Bakanı; Reno fabrikası yöneticilerini çağırarak, bizim yaptığımız anlaşmaların geçersiz olması için baskı yaptılar” dedi.
2 gün önce Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü ve kendisine işçinin sendikal hakkını özgürce kullanmasını istediğini söyleyen Serdaroğlu, “Halen şirket üzerindeki baskılar devam ediyor. İşçiler, özgürce sendika tercih hakkını kullanamıyor. Onlarca işçiyi attılar.
Bursa dahil bölgedeki diğer işçilere gözdağı vermek için sanki Reno işçileri, suç işlemiş ve vatan hainliği yapmış gibi tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilebiliyor. İşçi hakkını aradığı için tutuklanıyor ama hırsızlık, yolsuzluk yapanlar itibar görüyorlar. Biz işte buna isyan ediyoruz. İşçi fabrikada yasal çerçevede mücadelesini vermelidir. Biz hiçbir yerde yasadışı iş yapmadık. ‘İşçiler yolu kesti’ diyerek, gaz bombaları ile dağıtılıyorlar. Biz Türkiye’nin bu ayıplarla yönetilmesini istemiyoruz. Elinizi işçilerin üzerinden çekin” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.