Belediye-İş'ten 'kölelik büroları' düzenlemesine tepki

Son dönemde hükümet temsilcilerinin hem kıdem tazminatı ile ilgili hem de özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurabilmelerine yönelik yasal düzenlemelerin yapılacağı yönündeki açıklamaları sendikaları kızdırdı.

Belediye-İş'ten 'kölelik büroları' düzenlemesine tepki
08 Aralık 2015 Salı 14:51

Aydınlık / Ankara

Son dönemde hükümet temsilcilerinin hem kıdem tazminatı ile ilgili hem de özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurabilmelerine yönelik yasal düzenlemelerin yapılacağı yönündeki açıklamaları sendikaları kızdırdı. Belediye-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada hükümetin amacının istihdam piyasasını daha da esnek hale getirmek olduğu bildirildi.
Belediye İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada “Kıdem tazminatı fonunu ve istihdam bürolarını gündeme getirmek yangına benzin dökmektir. Öncelikle kıdem tazminatı hakkı, yandaş olmayan gerçek emek örgütlerinin kırmızı çizgisidir. Konfederasyonumuz Türk-İş’in 21. Genel Kurul’da aldığı karar açıktır, kıdem tazminatının fona devredilmesi veya süresinin azaltılması gibi hiçbir geriletici düzenleme asla kabul edilemez” denildi.

‘TAZMİNAT HAKKI GENİŞLESİN’
Emekçiyi temsil eden hiçbir örgütün bunları kabul etmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Hükümet gerçekten emekçilerin kıdem tazminatından kaynaklı sorunlarını çözmek istiyorsa bunun çözümü basittir. İşçi işe girdiği andan itibaren kıdem tazminatı hakkına kavuşabilmelidir. Hükümet, işçinin hak etmesine rağmen, çeşitli nedenlerle kıdem tazminatını alamamasını kıdem tazminatını kaldırmaya gerekçe yapmak yerine, işçinin hak ettiği kıdem tazminatının sosyal devlet anlayışına uygun olarak ödenmesini sağlamalı, ödemeyenler hakkında da gereğini yapmalıdır” ifadeleri yer aldı.
Diğer yandan gündeme getirilen özel istihdam bürolarının “geçici iş ilişkisi” kurabilmelerine yönelik yasal düzenlemeye de değinilen açıklamada şu görüşler savunuldu: “Böyle bir düzenleme emekçilerin köle pazarında alınıp satılması demektir. Özel istihdam bürolarına ‘kiralık işçi çalıştırma’ ve ‘işçi kiralama’ hakkının verilmesi girişimi, kölelik düzeni denen taşeronluktan bin kat daha tehlikeli, katmerli kölelik sistemidir. Emekçiyi temsil etme iddiasında olan hiçbir örgüt böyle bir girişimi asla kabul edemez. Hükümet emekçilere gerçek anlamda destek olmak istiyorsa laf kalabalığına gerek yoktur. Yapılması gereken; ayrımsız olarak taşeron işçiliğinin bütünüyle kaldırılarak tüm çalışanların güvenceli ve kadrolu çalışmasıdır.”
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.