Bayram öncesi çifte zafer

Nestle Gıda Fabrikası’nda zaferle sonuçlanan grevin ardından Erikli Su ve Nestle Su’da da toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. 500 işçi, bayram öncesi imzalanan sözleşmeyi sevinçle karşıladı

Bayram öncesi çifte zafer
04 Temmuz 2016 Pazartesi 11:16

Tarık Tekgözli
Bursa’da kurulu bulunan ve 500 işçinin çalıştığı Erikli Su ve Nestle Su fabrikalarında greve sayılı günler kala anlaşma sağlandı. Aydınlık’a konuşan Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Nestle Gıda Fabrikası’nda 11 gün süren ve zaferle sonuçlanan grevin, bu iki işyerinde de toplusözleşme imzalanmasını etkilediğine, bunun sendikanın stratejisi olduğuna dikkat çekti.

GREVE SAYILI GÜNLER KALA
Türk-İş’e bağlı Tekgıda-İş Sendikası ile Erikli Su işvereni arasında 1 Ocak’tan itibaren süren toplusözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılamamış, sendika 12 Temmuz’da greve çıkma kararı almıştı. Nestle Su’da da devam eden toplusözleşme görüşmelerinde arabuluculuk süreci bitmiş, 10-15 gün sonra burada da greve gidilecekti. Ancak 900 işçinin çalıştığı Nestle Gıda Fabrikası’nda 21 Haziran’da başlayan grevin 11. gününde zaferle sonuçlanması, Erikli Su ve Nestle Su’daki toplusözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanmasını hızlandırdı. Önceki gün bir araya gelen tarafların toplusözleşme görüşmeleri gece yarısına kadar sürdü. 3 Temmuz tarihinde saat 1.00’da imzalanan iki yıllık toplusözleşme, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak.

NESTLE GIDA ÖRNEK OLDU
Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, iki fabrikada imzalanan toplusözleşmenin ayrıntılarını Aydınlık ile paylaştı. Nestle Gıda Fabrikası’nda imzalanan toplusözleşmedeki kazanımların aynısının bu iki işyerinde de sağlandığını belirten Türkel, şunları söyledi:
“Toplusözleşme aynı Nestle Gıda’daki gibi bitti. 475 TL seyannen zam ve her kıdem yılı için 20 TL. İki yıl önce işe başlayan 130 arkadaşımız vardı, iki maaş ikramiye alıyorlardı. Dört maaş ikramiye almalarını sağladık. Burası yeni işyeriydi, işçilerin sosyal hakları Nestle Gıda’dan daha aşağıdaydı. Toplusözleşmeyle sosyal hakları da aşağı yukarı eşitlendi. Buranın aylık ücretleri, Nestle Gıda’dan yüksekti. Ücretler aynı oranla artınca aradaki farkı da korudu. Gece primi zamları yapıldı, daha önce gece primi zammı yoktu. Başarılı bir sözleşme olarak bitti.”

‘SÖZLEŞME STRATEJİSİ’ BAŞARI GETİRDİ
Mustafa Türkel, Nestle Gıda Fabrikası’nda grevin başarıyla sonuçlanmasının Erikli Su ve Nestle Su toplusözleşme görüşmelerini nasıl etkilediğini de anlattı. Türkel şöyle konuştu: “Nestle Gıda’da anlaşma olmazsa Erikli Su ve Nestle Su’da greve çıkacağımızı ilan etmiştik. Neden? Bu bir sözleşme stratejisiydi. Nestle Gıda’da grev belki birkaç ay sürecekti ama Erikli Su’yun devreye girmesiyle birlikte bitmek zorunda kaldı. Belki Nestle Gıda 1-2 ay dayanabilirdi ama Nestle Su ve Erikli Su’da grev başladığında ertesi gün bayilere verecek suları yoktu. Akan suyu tutabilecek deposu da yoktu. Hem ekonomik hem de bayi servisi anlamında bir daha toparlanamayacak zararlara yol açabilirdi. Erikli Su ve Nestle Su’da grevi kaldırabilme şansları hiç yoktu. Bu anlamda bir stratejiyle yola yaparak Nestle Gıda görüşmelerini öne almıştık.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.