Başkurt işçileri tepkili: Satıldık!

Başkurt işçilerinin daha iyi bir ücret talebiyle başlattıkları mücadele 70 günün sonunda Çalışma Bakanlığı yetkililerinin baskısıyla son buldu. İşçi, haklarına kavuşamadı; ‘Bu şartlarda çalışamayız’ diyerek istifa etti

Başkurt işçileri tepkili: Satıldık!
11 Haziran 2016 Cumartesi 11:48

Bahtiyar Bodur / Sakarya
İki buçuk aydır devam eden Başkurt grevi, Çalışma Bakanlığı’yla yapılan görüşmeler sonucu sendika şubesi ve işçilerin haberi olmadan sonuçlandı. 95 işçiden 40’ı talepleri yerine getirilmediği için istifa etti.
Sakarya’nın Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi fabrikası Başkurt Motor’da işveren ile Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası arasında devam eden toplusözleşme görüşmelerinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu 95 işçi greve çıkmıştı. İşçilerin 70 günlük mücadelesi Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül ve Başkurt Motor Genel Müdürü Mehmet Kılavuz’un görüşmesiyle önceki gün akşam saatlerinde anlaşmaya varıldı.

BAKANLIK BASKISI
AKP Sakarya milletvekili ve partinin Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli sendika ile işveren arasında ‘aracılık’ yaptı. İddiaya göre Dişli’nin girişimleriyle, Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Şaban Dişli, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül ve Başkurt Motor Fabrikası Genel Müdürü Mehmet Kılavuz arasında Ankara’da yapılan görüşmelerde Dişli ve bakanlık yetkililerinin baskısı altında toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Çelik-İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt’un açıklamasına göre toplusözleşmeyle işçilerin 31 Aralık 2015’te geçerli olan saat ücretlerine yüzde 23, 2017 yılı için de enflasyon artı yüzde bir zam yapılacak. Ancak 2016 Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30 oranındaki zam ücretlere yansıtılmamıştı. Bu nedenle toplu iş sözleşmesinde öngörülen zam oranına rağmen işçilerin büyük bölümü yine asgari ücret seviyesinde ücret alacak.

‘HOŞNUT DEĞİLİZ’
Bu duruma isyan eden bazı işçilerin istifa edeceği öğrenilirken Kurt, açıklamasında “İnisiyatifimiz dışında imzalanan sözleşmeden hoşnut değiliz. Ancak mücadelemiz devam edecektir” dedi. İşçilerin grev sürecindeki ücretlerinin de ödeneceğinden ümitli olmadığını belirten Kurt, “Ödenmesi konusunda mücadele edeceğim” diye konuştu. Sözleşmenin açıklanmasından sonra sendika üyesi işçiler, “Madem böyle sözleşme imzalanacaktı biz neden greve sürüklendik”, “Satıldık arkadaşlar, ne diyelim”, “Bu şartlarda çalışmayız. İstifa edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

İŞÇİ HUZURSUZ
Grev başladığında çocuğu doğan bir işçi “Bugüne kadar dayandık, direndik sonucu bu mu olacaktı?” diye sordu. Başka bir işçi ise sitemini şu sözlerle dile getirdi: “30’dan fazla milletvekili geldi, sayın valimiz geldi, baro başkanımız geldi; ‘sizin haklarınızın alınması için mücadele edeceğiz’ dediler. Grev süresinde işe alınan işçiler yasadışıdır. Bugün o işçiler hâlâ çalışıyor, biz işsiz kaldık. Yasalar hiçbir şekilde uygulanmıyor. Biz kime güveneceğiz?” Bu şartlarda çalışmak istenmeyen işçilerden 40’ının istifa ettiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a konuşan Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan ise “Sayın Vali ile tekrar görüşeceğim. Ama yetki verdikleri sendika sözleşmeyi imzalayıp grevi bitirince yapılabilecekler de sınırlı” dedi.

TALEPLER KARŞILANMADI
İşyerindeki baskılara karşı ve ücretlerinin düşük olması sebebiyle greve çıkan işçiler bakanlık yetkililerinin baskısıyla imzalanan toplusözleşme sonucunda ücretlerinde neredeyse hiçbir değişiklik olmadı. Daha önce Çelik-İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt taleplerini şöyle anlatmıştı: “Bizim taleplerimiz anlaşılamayacak talepler değildi. Aralık sonunda 5 yıllık işçinin aldığı ücret bin 382 TL idi. Biz asgari ücretin artışıyla bin 650 TL, 10 yıllık işçi için bin 800 TL istedik.”

YASADIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRILDI
Grev sürecinde işverenin işe aldığı 25 işçiyi yasadışı olarak grevdeki işçilerin yerine çalıştırıldığı iddia edilmişti. Grevdeki sendika temsilcisi Erdoğan Gündüz, konuya ilişkin şunları söylemişti: “İşveren, yasadışı şekilde
25 işçi aldı. İŞKUR biliyor, valimiz biliyor yasal olmadığını. Sonuca gidemedik, bürokrasi yavaş işliyor.” Grev bitti taraflar arasında bir anlaşma sağlandı ancak işverenin yasadışı olarak işçi çalıştırdığı iddialarına yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.