Başkanlık yarışında gözler 240 delegede

DİSK Genel Kurulu’nun ikinci gününe, Kani Beko liderliğindeki yönetime yapılan eleştiriler damgasını vururken başkanlık yarışında da Genel-İş ve Lastik-İş’in oyları belirleyici olacak

Başkanlık yarışında gözler 240 delegede
14 Şubat 2016 Pazar 12:33

Tarık Tekgözli / Deniz Bilici
Mevcut başkan Kani Beko ile Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun genel başkanlık için yarıştığı Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Olağan Genel Kurulu, ikinci gününde delegelerin konuşmalarıyla devam etti. Saat 10.10’da başlayan Genel Kurul’da DİSK tarihine ilişkin fotoğrafların ve konfederasyona bağlı sendikaların eylemlerinin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.
Genel Kurul yarım saat süren sinevizyonun ardından delegelerin konuşmalarıyla sürdü. Delegeler arasındaki konuşmalarda DİSK’e öneriler de getirildi. Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş Genel Kurul’da yaptığı konuşmada “örgütlenme fonu” önerisi yaptı. “Grev fonumuz var mı bizim? Dayanışma fonumuz var mı?” diye soran Sarıkaş, “Örgütlenme fonu oluşturalım. Önce DİSK’i örgütleyelim” dedi.

‘DELEGENE HAKİM OLAMADIN’
Kürsüye çıkan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik de, Kani Beko başkanlığındaki DİSK Yönetimi’ne sert eleştirilerde bulundu. Kongreye davet edilen Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun protesto edildiğini hatırlatan Çelik, şunları söyledi: “Biz bugün ev sahibiyiz. Herkesin gönlünde bir siyaset var. Eğer ev sahibiysek, eve birini davet etmişsek ev sahipliği yapmasını bileceğiz. Geçmişte birçok genel kurullara katıldık.
Birçok genel kurulda takdir etmediğimiz, işçi haklarına göz dikmiş nice insanlar geldi, geçti. Ama bir ev sahipliği içerisinde tepkimizi göstermeyi, sözümüzü söylemesini bildik. Sevgili genel başkan delegene hakim olamayacaksan davet listesini ona göre hazırlayacaksın. Davet listesini hazırladıktan sonra ortaya çıkan gelişmelerin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacaksın.”

‘BAĞIMLI DİSK’ ELEŞTİRİSİ
Telat Çelik, konuşmasında Kani Beko başkanlığındaki DİSK Yönetimi’nin HDP heyeti ile yan yana durmasını da ilgili partinin ismini dile getirmeden eleştirdi. “DİSK tarihi boyunca siyasetlerden bağımsız olarak, bütün politik örgütlerden bağımsız olarak politika geliştirmiştir” diyen Çelik, “DİSK bütün siyasetlerden bağımsızdır. DİSK’in kendisine özgü işçi sınıfı siyaseti vardır. Hiçbir siyasetin lokomotifi olmaz. Bugün siz işçilerden aldığınız gücü bırakıp politik bir çevrenin motoruna takılırsanız, sizi nerede bırakacağı belli olmaz. Belli olmaz! Biz kendi gücümüze güveneceğiz” ifadelerini kullandı.
Çelik, konuşmasının devamında Birleşik Metal-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda kıdem tazminatını fona devreden düzenlemenin Meclis’e gelmesi halinde şalteri indireceklerini söyledi.

KULİS
‘Milliyetçi’ oylar nereye gidecek?


DİSK’teki başkanlık yarışında, 56 delegesi bulunan Lastik-İş Sendikası’nın oylarının belirleyici olacağı belirtiliyor. Ancak sendika, delegenin tutumunun ne olacağı kestirilemiyor. Konuşmaya çalıştığımız Lastik-İş delegelerinin ağzını bıçak açmıyor. Yönelttiğimiz sorular “Bilmiyorum” diye geçiştiriliyor. Lastik-İş, DİSK’te “milliyetçi” bir sendika olarak görülüyor. Kani Beko başkanlığındaki DİSK Yönetimi’nin HDP heyeti ile yan yana durması, bu sendikanın oylarının diğer aday Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na yönelebileceği görüntüsü veriyor ancak sendikalar arası pazarlıkların bu durumu değiştirmesi de söz konusu olabilir. Diğer taraftan toplam delege sayıları 239 olan Lastik-İş ile Genel-İş’in Kani Beko’yu destekleyeceği konusunda anlaştıkları da kulislerde konuşulanlar arasında...

TURAN: MEVCUT YÖNETİM YETERSİZ
Aydınlık’a konuşan Sosyal-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Mahsun Turan DİSK Genel Kurulu sürecini değerlendirdi. Ülkenin içinde bulunduğu ağır koşullarda sendikaların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getiremediğini ifade eden Turan, “DİSK’in de geçmiş dönemde sorumluluklarını hakkıyla yerine getirdiğini söyleyemeyiz. Yine de konfederasyonlar içinde, işçi haklarını kısıtlamaya yönelik her türlü girişime, zamanında ve gücü oranında tepki verme çabasındaki DİSK olagelmiştir” dedi. Turan, sözlerine şöyle devam etti: “Kongrede yapılan tartışmalar DİSK’in daha güçlü olmasına yönelik bir anlayışla yürütülüyor. Delegelerdeki bu anlayışın yönetim kurulunun oluşumuna da yansıması en büyük kazancımız olacaktır.
İki genel başkan adayından söz ediliyor. Umarım bu iki aday DİSK içinde baş edilemez bir bölünmeye yol açmaz. Ancak şimdiye kadar devam eden yönetim; ülkemize, DİSK’in ilkelerine ve işçi sınıfına sahip çıkmak konusunda yetersiz kaldığını da açıkça belirtmem gerekir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.