Barajlar nasıl aşılır?

Sosyal-İş, sendikal barajların ve yasakların nasıl aşılacağını tartıştı. Şubede düzenlenen forumda ILO sözleşmelerine dayanarak imzalanan toplusözleşmelerin önemli bir yolu açtığı ifade edildi

Barajlar nasıl aşılır?
24 Ocak 2015 Cumartesi 17:30

Tarık Tekgözli
DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nın İstanbul Şubesi, “Sendikal barajlar ve yasaklar nasıl aşılır?” konulu bir forum düzenledi. Önceki akşam düzenlenen ve gazetimizin yazarı, ODTÜ Öğretim Görevlisi Yıldırım Koç’un da konuşmacı olarak katıldığı forumda Sosyal-İş’in Genel Sekreteri Celal Uyar, TİS Daire Başkanı Engin Sezgin, Türk-İş’e bağlı Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Saha Sorumlusu Kadir Uysal, DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay, DİSK Araştırma Daire Müdürü Serkan Öngel ve çeşitli işyerlerinde çalışan büro, market, ve taşeron işçileri katıldı. Forumun açış konuşmasını Sosyal-İş Şube Başkanı Mustafa Ağuş, moderatörlüğünü ise Sosyal-İş İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan yaptı.
Bilindiği gibi Anayasanın 90. Maddesi’nde “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır” hükmü yer alıyor.
Sosyal-İş Sendikası İstanbul Şubesi’nin düzenlediği forumda bu madde çerçevesinde sendikal mevzuatın getirdiği barajların ve yasakların nasıl aşılacağı konusu tartışıldı.
İŞKOLU BARAJI YOK HÜKMÜNDE
Yıldırım Koç, yaptığı konuşmada sendikaların uluslararası sözleşmelerin doğrudan uygulanırlığını sağlayan Anayasa’nın 90. maddesinden yola çıkarak, Türkiye tarafından onaylanan ILO 87 ve 98 Sayılı Sözleşmeleri’ne dayanarak bir toplusözleşme yapma hakkına sahip olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda Sosyal-İş Sendikası ardından da Deriteks Sendikası’nın imzaladığı toplusözleşmelerin çok önemli bir yolu açtığına dikkat çeken Koç, Türkiye’nin onayladığı ILO Sözleşmelerinin Anayasanın 90. Maddesine göre doğrudan uygulanırlık kazandığına dikkat çekerek, bu nedenle 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun toplusözleşme yetki sürecine ilişkin hükümlerinin “yok” sayılması gerektiğini belirtti.
Yapılan tartışmalarda sadece toplusözleşme süreçlerinin değil başka birçok yasa hükmünün de uluslararası sözleşmelerin hükümlerine göre aykırı olduğu ve bu düzenlemelerin de yok hükmünde olduğu belirtildi. Sosyal-İş TİS Daire Başkanı Engin Sezgin, Sosyal-İş Sendikası’nın Anayasanın 90. Maddesine dayanarak imzaladığı sözleşmeler hakkında bilgiler verdi. Önümüzdeki günlerde başka işyerlerinde de Anayasanın 90. Maddesine dayanarak toplusözleşme imzalamaya devam edeceklerini belirtti.
DERİTEKS’İN DENEYİMİ
Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay da, ILO sözleşmelerine dayanarak 450 çalışanın bulunduğu ETF Tekstil’de imzaladıkları toplusözleşmeye ilişkin deneyimleri aktardı. İşyerinde örgütlenmeye başladıklarında işçilerin kendilerine “Barajı aşamıyorsunuz nasıl toplusözleşme imzalayacaksınız?” diye sorduklarını söyleyen Tay, tek tek işçileri ILO sözleşmelerine dayanarak TİS imzalama hakları olduğunu anlattıklarını belirtti. Tay, bu aşamadan sonra fabrikadaki farklı birimlerde birçok işyeri komitesi kurduklarını, bu komitelerin bir üst komite kurarak sendika ile irtbat halinde olduğunu ve süreci böyle yürüttüklerini ifade etti.
Çeşitli vakıf ve derneklerde çalışan işçilerin konuşmalarıyla foruma aktif katılım dikkat çekti. Katılımcılar yaptıkları konuşmalarda bu tür vakıf ve derneklerin kendi faaliyetlerini yürütürken Anayasanın 90. Maddesini öne süren bir söylem kullandıklarını, dolayısıyla buralarda çalışanların örgütlenerek toplu iş sözleşmesi imzalamalarının önünde baraj veya yasak engelinin kabul edilmemesi gerektiğini vurguladı.
ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM DAHA SIK GÜNDEME GELECEK
Foruma katılan Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi taşeron şirketlerinde çalışan işçiler de sorunlarını aktararak, işçilerin örgütlenmesi sağlam bir şekilde yapıldığı takdirde barajların ve yasakların aşılmasının mümkün olacağını söyledi.
Forum sona erdirilirken Anayasa’nın 90. Maddesinin önümüzdeki dönemde daha sıklıkla gündeme getirileceğini vurgulayan Sosyal-İş İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan, şubelerinin düzenlediği forumlar dizisinin devam edeceğini belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.