Baraj altındaki sendika toplusözleşme imzaladı

Yüzde 1’lik işkolu barajını geçemediği için toplusözleşme imzalama yetkisi olmayan Deriteks Sendikası, uluslararası sözleşmelere dayanarak 450 çalışanın bulunduğu ETF Tekstil’de toplusözleşme imzaladı

Baraj altındaki sendika toplusözleşme imzaladı
26 Aralık 2014 Cuma 08:56

Tarık Tekgözli
Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası, dokuma, hazır giyim ve deri işkolunda bir ilke imza atarak, Adidas ve NIKE gibi ünlü markalara tişört üreten ETF Tekstil ile toplu iş sözleşmesi sürecini 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre değil, Türkiye tarafından onaylanan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 87 ve 98 Sayılı Sözleşmeleri’ne dayanarak yürüttü. Taraflar arasında yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlandı ve sözleşme imzalandı.
BARAJ YOK HÜKMÜNDE
6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre bir sendikanın toplu iş sözleşmesi imzalayabilmesi için öncelikle işkolu barajını geçmesi, ardından işletme/işyeri barajı şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunları takiben sendikanın Çalışma Bakanlığı’ndan çoğunluk tespiti alması gerekiyor. Bu tespite itiraz olmadığı takdirde Bakanlık, sendikaya yetki belgesi veriyor ve sendika ancak bu belge ile toplu iş sözleşmesi sürecini başlatabiliyor.
Ancak Deriteks Sendikası mevzuattaki tüm bu uygulamaları bir yana bıraktı. Toplusözleşme görüşmelerini uluslararası sözleşmelerin doğrudan uygulanırlığını sağlayan Anayasa’nın 90. maddesinden yola çıkarak, Türkiye tarafından onaylanan ILO 87 ve 98 Sayılı Sözleşmeleri’ne dayanarak yürüttü. Bu kapsamda 450 çalışanın (100’ü aşkın beyaz yakalı bulunuyor) bulunduğu ETF Tekstil ile görüşme Haziran ayında başladı. Görüşmeler sonucunda sendika, ILO sözleşmelerini dayanak gösterip 19 Aralık’ta 3 yıllık sözleşme imzalandı. Böylece mevzuattaki işkolu barajı da devredışı kaldı.
İLK KEZ SOSYAL-İŞ İMZALAMIŞTI
Daha önce DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası, Uluslararası Af Örgütü ile ilk kez ILO’ya dayanarak toplusözleşme imzalamıştı. Anayasanın 90. maddesindeki düzenleme çerçevesinde ILO sözleşmelerine dayanarak imzalanan bu toplusözleşmeler, 6356 Sayılı Yasa’nın ILO sözleşmelerine aykırı olduğunu ve geçersiz sayılması gerektiğini göstermesi bakımından önemli görülüyor. 
Öte yandan 140 işçi sendikasından 91’i, işkolu barajını aşamadığı için bir işyerinde ya örgütlenme çalışması yürütemiyordu yada örgütlendikleri halde o işyerinde toplusözleşme imzalayamıyordu. Uluslararası sözleşmelere dayanarak yürütülen bu toplusözleşme, barajı aşamayan sendikalara örnek niteliği taşıyor. 
YENİ SÖZLEŞMELER YOLDA
Konuya ilişkin Aydınlık’a değerlendirme yapan Deriteks Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Uluşan, sendikaların ve işkollarının birleşmesini isteyen bir sendika olduklarını belirterek, Türkiye’de sendikaların önünde baraj olmaması gerektiğini, herkesin istediği sendikada örgütlenerek özgürce kendini ifade etmesini savunduklarını ve bunu gerekli mercilere zamanında bildirdiklerini ancak dikkate alınmadığını söyledi. 
Uluşan, ETF Tekstil ile imzaladıkları sözleşmenin önemli olduğunu, uluslararası markalara çalışan başka bir işyerinde de uluslararası sözleşmelere dayanarak toplusözleşme görüşmeleri yaptıklarını belirtti. Uluşan, görüşme sonuçlarının netleşmesi halinde konuya ilişkin kamuoyuna bilgilendirme yapacaklarını söyledi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.