Bakanlık Soma’da sorumluluk kabul etmedi

MANİSA Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, Soma katliamının ardından, bazı kamu kurum ve kuruluşlarına müvekkilleri adına, tazminat talebiyle dilekçeyle başvurduklarını; ancak uzunca bir sürenin ardından sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dönüş yaptığını söyledi.

Bakanlık Soma’da sorumluluk kabul etmedi
02 Temmuz 2015 Perşembe 15:44

Arslan dilekçelerine verilen cevapta, “Bakanlığımız yönünden hiçbir illiyet bağı ve bakanlığımıza atfedilecek herhangi bir hizmet kusuru bulunmadığından müvekkilleriniz için talep edilen maddi ve manevi tazminat talebinin karşılanması mümkün bulunmamaktadır” denildiğini ifade etti. Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, makamında yaptığı açıklamalarda Soma katliamının ardından yaşanan hukuki süreçle ilgili bilgi verdi.

‘BAKANLIKLAR SORUMLU’
Ölen madencilerin yakınlarının haklarını savunmak için çalıştıklarını vurgulayan Arslan, “Kamu kurumlarının aynı zamanda şehit olan madencilerimizin eşlerine, çocuklarına, annelerine, babalarına maddi ve manevi tazminat sorumluluğu vardır. Şehit yakınlarımızın hak kaybına uğramaması için bir yıllık yasal süre içinde Çalışma Bakanlığı’na, Enerji Bakanlığı’na ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat edilmiştir. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Enerji Bakanlığı, bu başvurularımıza uzun süre cevap vermemiştir” diye konuştu.
Çalışma Bakanlığı Hukuk Müşavirliği aracılığıyla Haziran ayında dilekçelerine cevap verildiğini söyleyen Arslan, “Verilen cevapta; ‘açıkladığımız nedenlerle tazminat talebinin dayanağı olarak gösterilen olayın meydana gelmesinde bakanlığımız yönünden hiçbir illiyet bağı ve bakanlığımıza atfedilecek herhangi bir hizmet kusuru bulunmadığından; müvekkilleriniz için talep edilen maddi ve manevi tazminat talebinin karşılanması mümkün bulunmamaktadır’ denilmektedir. Oysaki Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Aralık 2014 tarihinde yayımladığı raporun idarecilerin sorumluluğu kısmında; Bakanlıkların sorumluluğu açıkça ortaya konulmuştur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirtilen cevabına karşılık 60 günlük süre içinde Manisa İdare Mahkemesi’nde Bakanlıklar ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü aleyhine tazminat davaları açılacaktır. Şehit madencilerimizin eşlerinin, çocuklarının hakkı sonuna kadar savunulacak, sorumluların cezalandırılması, şehit yakınlarının haklarının alınması için Manisa Barosu olarak gerekli tüm yasal işlemler yapılacaktır” diye konuştu.
Dilekçelerini alan Çalışma Bakanlığı’nın, Enerji Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri ile bir komisyon oluşturması gerektiğini söyleyen Arslan, “Bu komisyon ödenecek olan tazminat miktarlarını tespit edip, madenci yakınlarına teklif etmeleri gerekirdi. Olması gereken buydu. Ancak bakanlık bu prosedürü işletmeden direk sorumluluğun olmadığı cevabını veriyor” dedi.

‘TAZMİNAT TAHSİL ETMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR’
İdare ve iş mahkemelerine de davalar açtıklarını belirten Arslan, “Önümüzdeki ay içinde bu bakanlıklar aleyhine İdare Mahkemesine; mükerrer olmamak üzere iş mahkemesine açtığımız davalar var. Soma Kömür İşletmesi’ne, Soma Holding’e ve Türkiye Kömür İşletmelerine karşı dava açtık. Ancak kamuoyuna yansıyan bir durum var. Soma Holding ve Soma Kömür İşletmeleri ne yazık ki kendi içini boşaltmış durumda. Belki bu iş mahkemesinde bu davalar kazanılmış olsa bile bizim kazanılan tazminatları tahsil etme imkanımız olmayacak” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
pastane,lokanta,tamir atölyesi açış belediyeden ruhsatlı,rutin denetimine tabi olsada v
ergi ve sigorta devlet takip eder.büyük işletme,madenlerde tüm denetim devletindir.