Bakan Soylu: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emeklilik için prim gün sayısı doldurmasına karşın yaş nedeniyle emekli olamayanlarla ilgili bir çalışma yapmadıklarını bildirdi

Bakan Soylu: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma yok
15 Nisan 2016 Cuma 13:02

Aydınlık / Ankara

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emeklilik için prim gün sayısı doldurmasına karşın yaş nedeniyle emekli olamayanlarla ilgili bir çalışma yapmadıklarını bildirdi. TBMM Genel Kurulu’nda “Torba Kanun” görüşmelerinin soru-yanıt bölümünde söz alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar konusunu gündeme getirdi. Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’ya “Sayın Bakan, bu yaşa takılanlarla ilgili bir yazılı soru önergemiz olmuştu; onunla ilgili verdiğiniz yanıtta yaşa takılanlar için umutlu bir şeyler söylememişsiniz. Bu konuda yaşa takılanların ülkemizdeki sayısı kaç? Çünkü bunlar sigortayla ilgili süreci tamamladıkları hâlde emeklilik bekliyorlar. Bununla ilgili umutkâr bir şeyler söylemeniz mümkün mü?” diye sordu.
Gürer’in sorusunu yanıtlayan Soylu, “Ben de emeklilikte yaşa takılanım. Yani, çok doğal olarak Türkiye özellikle sosyal güvenlik sisteminde bir reform yaptı ve bu reformda sırasıyla bir yaş değerlendirmesi yaptıktan sonra kadınlarda 60, erkeklerde 65’e getirdi. Bu çalışan herkesin en temel haklarından bir tanesidir ama şunu ifade etmek zorundayım: Sosyal güvenlik sisteminin de bir gelir-gider dengesi var. Biz bu gelir-gider dengesini hepimiz için gözetmek zorundayız” dedi.

‘HERKES BELİRLENEN YAŞTA EMEKLİ OLACAK’
Soylu, “Kaç kişi bunlar?” sorusuna da “Şimdi tam olarak verebilecek değilim ama tam rakam hesaplanabilir de değildir, onu da söyleyeyim. Ve şunu ifade etmek istiyorum: Bizim özellikle emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır, bunu gerek sözlü, gerek yazılı, gerekse de kamuoyunda sorulduğu zaman söylüyoruz. Bizim böyle bir çalışmamız yoktur ve eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak herkes belirlendiği yaşta emekli olacaktır, öncelikle bunu ifade etmek istiyorum” diye karşılık verdi.

YILLIK İZİNE YENİ AYAR
65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarının 17 ile 23. maddeleri arasındaki 7 madde kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddelere göre, izin süresini, bir kısmı 10 günden az olmamak üzere, en fazla üçe bölebilen işçi, tasarının yasalaşmasıyla yine bir bölümü 10 günden az olmamak ve tarafların anlaşması kaydıyla, izin süresini daha fazla bölebilecek. Öte yandan genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan primlerinin tahsilinden vazgeçilecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.