Bak postacı geliyor

Günde 20 kilo gönderiyle 18 kilometre yol... Attıkları her adımda gram gram azalıyor yükleri. Büyük yükler altında ezilen omuzlarıyla yolları aşındırırken kendileri de yıpranıyor ama yıpranma hakları yok Postacılar bu mağduriyete bir son vermek için mücadele ediyor

Bak postacı geliyor
28 Mayıs 2016 Cumartesi 11:53

Emek Servisi
PTT’de dağıtım memuru olarak çalışan emekçiler yıpranma payı talebiyle önceki gün İstanbul’daki Fatih Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Yıpranma payı için tüm illerde dilekçe kampanyası düzenleyen Türk Haber-Sen’e üye postacılar 10 bin imzaya ulaştıktan sonra dilekçeleri Başbakanlığa göndereceklerini belirtti.

20 KİLO YÜK 18 KİLOMETRE YOL
Konuyla ilgili Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Haber-Sen’in İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Pınar Ayrancı Yaşaroğlu yaptığı açıklamada, “Yıpranma payı masa başında oturanların değil, alanda bulunanların hakkıdır. Kim milletvekilinin yılda 90 gün yıprandığını hesap ederek kanuna eklediyse posta dağıtıcısının da yılda kaç gün yıprandığını hesap edip bu mağduriyete bir son vermelidir” dedi.
Yaşaroğlu, birçok zorlukla ve günde ortalama 20 kiloluk yükle 18 kilometre yürüyerek gönderileri muhataplarına ulaştıran postacıların yaşadıklarını şöyle özetledi: “Posta dağıtıcıları gönül erleridir. Her gün kapılarınızı çalan bu gönül erleri; yağmur, çamur, soğuk, sıcak, yokuş, iniş, yılbaşı, bayram gözetmeksizin gönderileri adım adım dolaşarak gram gram alıcılarına ulaştırmak zorunda olan ve ekmeğini bu yolla kazanan insanlardır. Özellikle son dönemlerde personel sayısının da azalmasıyla posta dağıtıcılarının omuzlarındaki sorumluluk ve iş yükü çok artmıştır. Yetersiz personelle; yılbaşı, bayram, cumartesi, pazar tatili demeden görev yapan dağıtıcılarımız diğer kamu görevlilerine oranla yılda en az 52 ila 60 gün daha fazla çalışmaktadır. Bu da 25 yıllık hizmet süresi sonunda ortalama 4 yıl daha fazla çalışma anlamına gelmektedir. Bir dağıtıcı çalışanımız 25 yıllık hizmeti boyunca diğer insanlardan 120 kilometre daha fazla yol yürümekte ve 195 ton daha fazla yük taşımaktadır. Posta dağıtıcıları özellikle ağır yük taşımaları, uzun mesafe kat etmeleri ve yeterince dinlenme imkanı bulamamaları nedeniyle bel fıtığı, kemik erimesi, taban çökmesi, romatizma, siyatik ve kalp rahatsızlıklarına yakalanmaktadır.”

10 BİN DİLEKÇE BAŞBAKANLIĞA
Devletin posta dağıtıcılarının yıprandığını kabul ederek tüm kamu personeli için 65 yaş olarak belirlenen emeklilik yaşını postacılar için 55’te tuttuğunu belirten Yaşaroğlu, “Hal böyleyken posta dağıtıcılarına fiili hizmet zammı reva görülmemekte, böylece çok çalışan, yıpranan ve bu gerekçeyle emekli edilen personelimiz, düşük emekli maaşına ve emekli ikramiyesine mahkum edilmektedir” diye konuştu. Türk Haber-Sen’in fiilen hizmet zammı için 2 ay önce başlattığı dilekçe kampanyasını hatırlatan Yaşaroğlu, “Kampanya sonunda Türkiye genelinde toplamayı planladığımız 10 bin ıslak imzalı dilekçeyi Başbakanlığa iletecek ve posta dağıtıcılarının fiili hizmet zammı hakkında bir düzenleme yapılmasını talep edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz’ın da kısa bir konuşma yaptığı eylemin ardından postacılar imzaladıkları dilekçeleri PTT Kargo’ya verdi. Tüm illerden gönderilen dilekçeler Türk Haber-Sen’de toplandıktan sonra sendika yöneticileri ve şube başkanları dilekçeleri Başbakanlığa iletecek.

‘İNSAN OLDUĞUMUZ UNUTULMASIN’
Aydınlık’a konuşan posta dağıtıcıları iş yükünün fazla olmasından ve yıpranma payı haklarının olmamasından yakındı. Postacı Hüseyin Zirek düne kadar 1-2 kalem iş yaparken şu anda 20’yi aşkın iş yaptıklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Emekli olan arkadaşlarımızın, tayini çıkan arkadaşlarımızın yerlerine yeni arkadaşlar gelmedi. Çalışma yükümüz çoğaldı, çalışanlar azaldı. Ayrıca bizim önceden yıpranma payımız vardı. 12 Eylül’den sonra bu hakkımız elimizden alındı. Torba yasayla bu haklar bize geri verildi fakat ondan sonra da hükümet yasayı geri çektiğinden dolayı haklarımızı elde edemedik.”

‘HAMİLEYKEN DE ÇALIŞIYORUZ’
Emine Yıldız ile Durdu Mehmet Yıldız ise posta dağıtıcısı bir çift... Karıkoca, yıpranma hakları için mücadele ediyor. Emine Yıldız, “Kar-kış demeden, yokuş demeden, merdiven inip çıkıyoruz. Özellikle biz kadınları hamileliğimizde ve çocuk doğduktan sonra da her türlü koşullarda çalışıp, yıpranıyoruz. Biz hakkımız olanı istiyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi. Eşi Durdu Mehmet Yıldız da şu ifadeleri kullandı: “Biz postacıların talebi, insan olduğumuzun unutulmamasıdır. Bu ülkede dışarda çalışan 3 çeşit üniformalı var; asker, polis, postacı. Onlar da yıpranma payı varken bizde yok. Halbuki devletin, ülkenin her tarafına ulaşabildiği tek sivil el biziz ve en doğal hakkımızı istiyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.