Avrupalı işsize çalışma kıyağı

AKP hükümeti, nitelikli yabancı işgücünü Türkiye’ye çekmek için kolları sıvadı. Hazırlanan tasarı yasalaşırsa ülkemizdeki onbinlerce üniversite mezunu ya düşük ücretle çalışmak zorunda kalacak ya da iş bulamayacak

Avrupalı işsize çalışma kıyağı
08 Temmuz 2016 Cuma 11:14

Emek Servisi
AKP hükümeti, çalışanlar aleyhine hazırladığı düzenlemelere bir yenisini daha ekledi. Nitelikli yabancı işgücü önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan ve 23 Haziran’da TBMM Başkanlığı’na sunulan “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”, 28 Haziran tarihinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi.
Bayramdan sonra Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen tasarı, özellikle Avrupa’daki nitelikli işsizlere Türkiye’de çalışma kolaylığı sağlayacak. Uzmanlar, tasarının, Türkiye’de hem üniversite mezunu işsizliğe artıcı etken olma, hem de mühendis ve mimar gibi nitelikli meslek sahibi bireylerin pazarlık gücünü büyük ölçüde ortadan kaldırma riski taşıdığına dikkat çekiyor.

KİMLERİ KAPSAYACAK?
Tasarının, uluslararası işgücüne ilişkin politikaların belirlenmesi, izlenmesi ile yabancılara verilecek çalışma izni ve çalışma izni muafiyetlerine dair iş ve işlemlerde izlenecek usul ve esasları, yetki ve sorumlulukları ve uluslararası işgücü alanındaki hak ve yükümlülükleri düzenlemek amacıyla çıkarılmak istendiği ifade ediliyor. Tasarı, Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulunan veya çalışan; bir işveren yanında mesleki eğitim görmek üzere başvuruda bulunan veya gören; staj yapmak üzere başvuruda bulunan veya staj yapan yabancılar ile Türkiye’de geçici nitelikte hizmet sunumu amacıyla bulunan sınır ötesi hizmet sunucusu yabancıları ve yabancı çalıştıran veya çalıştırmak üzere başvuruda bulunan gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Çalışma izni almaktan muaf tutulan yabancıların iş ve işlemleri, bu tasarı hükümlerine göre yürütülecek.
Çalışma izni Bakanlıkça verilecek. Tasarı kapsamında yer alan yabancılar çalışma izni olmadan Türkiye’de çalışamayacak veya çalıştırılamayacak.

İZİN NASIL ALINACAK?
Çalışma izni başvuruları, yurtiçinde doğrudan Bakanlığa, yurtdışında ise yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluklarına yapılacak. Çalışma izni başvuruları yetkili aracı kurum tarafından da yapılabilecek. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde, yabancıya, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok 1 yıl geçerli çalışma izni verilecek.

UZATMA İMKANI
Tasarının “Çalışma izni başvurusu ve değerlendirilmesi” başlıklı 7’inci maddesine göre yapılacak uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi halinde; yabancıya aynı işyerine bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok 2 yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok 3 yıla kadar çalışma izni verilecek. Ancak, farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilgili maddenin 1. fıkrası kapsamında değerlendirilecek. Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar, süresiz çalışma iznine başvurabilecek. Çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti, ikamet izni yerine geçecek.

TURKUAZ KART UYGULAMASI
Tasarıya göre, nitelikli yabancı işgücünün Türkiye’ye kazandırılmasına yönelik “Turkuaz Kartı” adı altında kolaylaştırılmış yeni bir çalışma izni sistemi getirilecek.

GEÇİŞ SÜRESİ 3 YIL
Eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancılara “Turkuaz Kart” verilecek. İlk 3 yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilecek olan kartın sahibi yabancı, tasarıyla düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanacak.

YABANCI ÖĞRENCİYE ÇALIŞMA İMKANI
Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına kayıtlı yabancı öğrenciler, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilecek. Ön lisans ve lisans öğrencileri, öğrenimlerinin ilk yılından sonra çalışma iznine başvurabilecek ve kısmi süreli çalışabilecek. Lisansüstü öğrenciler için bu sınırlamalar uygulanmayacak. Verilen çalışma izinleri, geçerli öğrenci ikamet iznini ve bu ikamet izninin sağladığı hakları sona erdirmeyecek.

İSTİSNALARDAN YARARLANACAK
Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri özellikleri itibarıyla nitelikli işgücü olarak değerlendirilen, Türk soylu olduğu bildirilen, KKTC vatandaşı ve AB üyesi ülke vatandaşı, uluslararası koruma başvurusu sahibi, şartlı mülteci, geçici koruma sağlanan veya vatansız ya da mağdur destek sürecinden yararlanan insan ticareti mağduru yabancılar çalışma izni konusunda istisnalardan yararlanacak.

SAKINCALIYA İŞ İZNİ YOK
Uluslararası işgücü politikasına uygun olmayan, sahte veya yanıltıcı bilgi, belgelerle yapılan, yabancı istihdam edilmesine ilişkin gerekçesi yeterli görülmeyen, diğer kanunlarda Türk vatandaşlarına hasredilen iş ve meslekler için yapılan, kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından Türkiye’de çalışmasında sakınca görülen yabancıların başvuruları reddedilecek.

ÖN İZİN ŞARTI VAR
Mesleki yeterlilik gerektiren sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ön izin alınması zorunlu olacak. Sağlık hizmetlerinde Sağlık Bakanlığı, eğitim hizmetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı bu hizmetlerde mesleki faaliyette bulunacak yabancılara ön izin vermeye yetkili olacak, ön izin alınması gereken meslekler, bu bakanlıkların görüşü alınarak Çalışma Bakanlığı’nca belirlenecek. Yükseköğretim kurumlarında çalışacak yabancı öğretim elemanları için ise YÖK Başkanlığı’ndan ön izin alınacak. Ar-Ge Merkezi Belgesi olan firmalarda Ar-Ge personeli olarak çalışacak yabancıların çalışma izni başvuruları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın olumlu görüşü olması halinde değerlendirilecek.

DİPLOMALI İŞSİZ SAYISI ARTACAK
Aydınlık’a konuşan uzmanlar, tasarıyla yabancılara çalışma kolaylığı getirileceğine dikkat çekerek, “Tasarı, Türkiye’deki özellikle eğitimli işgücü işsizliğini artırıcı etken olacak. Tasarı, nitelikli işgücünün pazarlık gücünü büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Bir taraftan üniversiteler açılıyor -üniversitelerin sayısı 180’i buldu- Sürekli olarak mühendis, mimar, iktisatçı, işletmeci hep vasıflı elemanlar mezun olup işgücü piyasasına katılıyor ama iş bulamıyordu. Şimdi bu yeni yasa ile Avrupa’nın işsizini alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.