Asıl işverene karşı hukuk zaferi

Türkgeldi Tarım İşletmesi’nde işten atılan 24 taşeron işçisinin asıl işveren olan TİGEM’e karşı açtığı dava kazanımla sonuçlandı. Lüleburgaz İş Mahkemesi işçilerin işe iadesine karar verdi

Asıl işverene karşı hukuk zaferi
12 Aralık 2015 Cumartesi 12:36

Servet Şenyiğit / Kırklareli
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Türkgeldi Tarım İşletmesi’nde çalışırken işten çıkarılan 24 taşeron işçisinin açtığı işe iade davaları sonuçlandı. Karar, 9 Aralık tarihinde Lüleburgaz İş Mahkemesi’nce verildi. Mahkeme son duruşmada verdiği kısa kararda, yapılan feshin geçersizliğine, atılan işçilerin işe iadesine karar verdi. Yargıtay’a temyiz yolu açık olan kararın kesinleşmesi halinde, başvuruya rağmen işveren yasadaki süre içinde işe başlatmaması durumunda işçilere 4’er aylık brüt ücretleri tutarında işe başlatmama tazminatı ödeyecek. Ayrıca kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için de işçilere 4’er aylık ücret ve diğer hakları verilecek.
Uzmanlara göre, asıl işverene açılan işe iade davasından taşeron işçileri lehine bir kararın çıkması, mahkemece, asıl işveren ile taşeron şirket arasındaki hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı (hileli) olduğu dikkate alınarak verildi.

‘LÜTİD YOL GÖSTERİCİ OLDU’
Aydınlık’a konuşan işçiler, Lüleburgaz Taşeron İşçileri Derneği (LÜTİD) çatısı altında örgütlendikleri için birbirlerinden kopmadıklarını ve LÜTİD’in hukuk bürosunun yol göstericiliği ve inançlı çalışmaları sonucu zafere ulaştıklarını belirtti.
Lüleburgaz Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Özdeniz Özkapı da, “Yapılan hukuksuzluğa baş eğmeyip büyük bir sabır ve kararlılıkla derneğimiz çatısı altında örgütlü mücadele eden TİGEM işçisi arkadaşlarımı tek tek kutlarım. Bu kararın çıkması için büyük bir özveri ile çalışan avukat arkadaşlarımıza da teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

TİGEM’DE NELER YAŞANDI?
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan TİGEM’de çalışan 80 taşeron işçisi, kadro hakkı için 2014 Ocak ayında Lüleburgaz Taşeron İşçileri Derneği’nde örgütlenmeye başladı. Derneğe üye olan 40 taşeron işçisi, kurumda hileli çalıştırıldıkları gerekçesiyle TİGEM’e 11 Şubat 2014’te muvazaa davası açtı. Bu süreçte birçok işçinin muvazaalı olarak çalıştırıldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edildi. 2015 yılında TİGEM, taşeronu değiştirmek istedi. Yeni gelen taşeron firma, içinde kabul edilemeyecek maddelerin bulunduğu, iş güvencesini ortadan kaldıran ve belirli süreli olan iş sözleşmesini işçilere imzalatmak istedi. Firma 24 işçiyi 25 Ocak 2015 tarihinde sözleşme imzalamadıkları gerekçesiyle işten çıkardı. Üyeleri işten çıkarılan Lüleburgaz Taşeron İşçileri Derneği de harekete geçerek 19 Şubat 2015 tarihinde asıl işveren olan TİGEM’e işe iade davası açtı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.