Alacak davasında emsal karar

Zonguldak ÇATES ve Ordu Belediyesi’nde çalışan taşeron firma işçileri açtıkları muvazaa tespit, ücret farkı ve ilave ikramiye davalarında zafer kazandı. Davayı açan işçilerin avukatı Hasan Basri Özbey kararın diğer davalar için de emsal niteliğinde olduğunu vurguladı

Alacak davasında emsal karar
22 Şubat 2016 Pazartesi 12:38

Aydınlık / Ankara
Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) bağlıyken özelleştirilen Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali’nde çalışan 50 taşeron firma işçisi, Ankara 7. İş Mahkemesi’nde açtıkları muvazaa tespit ve ücret farkı alacakları davalarını kazandı. Ordu Belediyesi Konservatuarında taşeron firma işçisi olarak çalışan sanatçıların da Ordu İş Mahkemesi’nde açtıkları dava mahkeme tarafından kabul edildi.
Her iki mahkeme de, işçilerin hizmet alım ihalesi adı altında taşeron firma işçisi olarak gösterildiklerini, oysa bu uygulamanın hizmet alımı değil, işçi temini olduğunu, bunun da İş Kanunu’na aykırı muvazaalı bir uygulama olduğunu, taşeron firma işçilerinin başından bu yana asıl işveren işçisi sayılmaları gerektiğini kabul etti.
Mahkemeler, taşeron firma işçilerinin kadrolu işçilerle birlikte aynı bölümlerde aynı görevi yapmalarına karşın, onların üçte biri kadar ücret aldıklarını, kamu işçisi olmalarına karşın yılda bir maaş tutarında hak kazandıkları ilave tediye (ikramiye) alacaklarının ödenmediğini kabul ederek, geriye doğru beş yıllık ücret farkı ve ilave tediye alacaklarına karşılık ortalama 70-80 bin liranın faiziyle birlikte asıl işverenlerden tahsiline karar verdi.

HAK KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLECEK
Her iki davada da işçilerin avukatlığını üstlenen Av. Hasan Basri Özbey mahkeme kararları ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Taşeron işçileri daha önce de benzer çok sayıda davada başarı kazandılar. Bu davaların diğerlerinden ayırt edici özelliği ise, Yargıtay kararlarında tartışmalı olan belirsiz alacak davalarında netleşme sağlamasıdır. Muvazaa tespit ve buna dayalı ücret farkı alacağı davalarında, alacağın belirsiz alacak olarak kabul edilmesi işçi açısından çok önemli ve hak kayıplarını önleyici niteliktedir. Bu tür davalarda, dava açılmadan önce, alacağın tamamının hesaplanarak tespiti mümkün olamadığından, dava değeri sembolik bir rakam olarak belirlenmektedir. Davada yapılan yargılamayla gerçek alacak tutarı ortaya çıkmaktadır. Bu halde diğer dava türlerinden farklı olarak, dava değeri belirli hale getirilme imkanı tanınmaktadır. Bu olanak hem dava tarihinde alacağın bütünü için zamanaşımını durdurmakta, hem de alacağın tamamı için faizin dava tarihinden başlamasını sağlamaktadır. Ankara ve Ordu İş Mahkemeleri, taleplerimizi belirsiz alacak olarak kabul ederek, işçilerin zamanaşımı ve faiz başlangıç tarihleri yönünden onbinlerce lira zarara uğramasını önlemiştir. Kararlar bu yanıyla emsal niteliktedir.”
Ankara İş Mahkemeleri’nde ÇATEŞ, TCDD, ODTÜ, TRT ve çok sayıda kamu kurumunda çalışan taşeron firması işçilerinin açtıkları davalar ise devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.