AKP’nin 14 yılında 17 bin 520 işçi öldü

Kamu kurumlarının ardı ardına özelleştirildiği, kölelik sistemi diye ifade edilen kiralık işçi bürolarının yasalaştırıldığı ve taşeronluk uygulamasının yaygınlaştığı AKP dönemi, 17 bin 520 işçiye mezar oldu. İş Güvenliği Uzmanı Şenay Koçyiğit iş kazalarında yaşanan artışın nedenlerini Aydınlık’a anlattı

AKP’nin 14 yılında 17 bin 520 işçi öldü
05 Ağustos 2016 Cuma 11:48

Tarık Tekgözli
AKP’nin 2002 yılı Kasım ayında iktidara geldiği günden bugüne kadar yaşanan ölümlü iş kazalarında en az 17 bin 520 işçi hayatını kaybetti. Bu dönemde en çok ölümlü iş kazaları 2014 yılında yaşandı ve 1886 işçi can verdi. 31 Aralık 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan bu yana ise (son 43 ay) 5 bin 900 işçi iş kazaları sonucu hayatını kaybetti. Bu dönemde işçi ölümleri en çok inşaat/yol ve tarım/orman işkollarında yaşandı. İnşaat/yol işkolunda 1363 işçi, tarım/orman işkolunda 1144 işçi yaşamını yitirdi. Aynı dönemde işçiler en çok trafik/servis kazası, ezilme/göçük ve düşme nedenli can verdi. Trafik/servis kazası nedeniyle 1565 işçi, düşme nedeniyle 910 işçi, ezilme/göçük nedeniyle 793 işçi öldü.

‘GERÇEK SAYI DAHA FAZLA’
İş Güvenliği Uzmanı Şenay Koçyiğit, iş kazalarında yaşanan artışı Aydınlık’a değerlendirdi. 14 yıllık AKP iktidarı boyunca 17 bini aşkın işçinin iş cinayetleri sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Koçyiğit, bu rakamın kayıt altına alınabilen ölümlü iş kazası sayısı olduğuna dikkat çekerek gerçek sayının çok daha fazla olduğunu belirtti. Koçyiğit, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıkarılmasına, cezaların artırılmasına ve iş kazalarını önlemede önemli adımların atılmasına rağmen iş kazalarında azalmanın aksine artış yaşandığını söyledi. Koçyiğit, iş kazalarının artmasının nedenini 4 başlık altında şöyle anlattı:

ÖZELLEŞTİRMELER
Bunun en önemli göstergesi, mevcut iktidarın emek alanında izlemiş olduğu politikalardır. Türkiye tarihinde en çok özelleştirme AKP iktidarı döneminde yapılmıştır. Yine en çok ölümlü iş kazaları AKP iktidarı döneminde yaşanmaktadır. Görüyoruz ki özelleştirmeler, iş kazalarının artmasında önemli bir etkendir. Kamuda bulunan işletmelerde neredeyse hiç ölümlü iş kazası yaşanmazken, özel sektörde yaklaşık 3 dakikada bir iş kazası yaşanmaktadır. Patronların kâr hırsı şüphesiz ki bunda en önemli etkendir.

TAŞERONLUK SİSTEMİ
Taşeronluk sistemi yine AKP iktidarı ile tavan yapmıştır. İş kazalarının yaşanmasında çalışanın çalışma koşulları ve yaptığı işe adapte olması önemli rol oynar. Çalışma koşulları değişen çalışan iş sağlığı ve güvenliği alanında deneyim sahibi olamıyor ve bilgi birikimini aktaramıyor. Bu da iş kazalarının artmasında önemli bir etkendir.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA ORTAMI
Özellikle taşeronluk sistemi ve özel istihdam büroları güvencesiz çalışma ortamının en önemli sebebidir. Güvencesiz çalışma koşulları yine iş kazalarının en önemli sebeplerindendir.

ÇALIŞAN ALEYHİNDEKİ YASALAR
Kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesi, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasanın çıkarılması ve yasa değişiklikleri AKP iktidarının işçiye karşı almış olduğu tutumu gözler önüne sermektedir. Güvencesiz çalışma koşullarının önünü açan bu yasalar, işçiyi yasal olarak da sağlıklı çalışma ortamından uzaklaştırmakta ve bu da iş kazalarının artmasında yine etkili olmaktadır.
Bu gibi sebepler iş kazalarının artmasında önemli etkenlerdir. İş sağlığı ve güvenliğinin amacı çalışana sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu ortamın tepeden inme yasalarla sağlanması çok zordur. Hükümetin emek alanında çalışana tam iyilik halini sağlamadan ve çalışandan yana politikalar izlemeden iş kazalarının önüne geçmek mümkün değildir. Türkiye’de bir iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmak için çıkarılan yasaların yanı sıra pratikte de bu kültürün uygulanması için çalışmalar yapılmalıdır. İlkokuldan itibaren verilecek olan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri bunlardan biridir. Hükümet derhal özelleştirme politikasından vazgeçmeli ve işçi sağlığı ve güvenliğine gereken önemi vermelidir.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.