700 bin taşerona kadro sözü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamudaki taşeron işçilerinin tümüne kadro verileceğini açıkladı. Asıl işte çalışanların yasaya göre var olan hakkını vaat eden AKP hükümeti, yardımcı işçilerin de kadroya alınacağının sözünü verdi.

700 bin taşerona kadro sözü
23 Mart 2016 Çarşamba 12:38

Emek Servisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamudaki asıl işte çalışanların yanında yardımcı işte çalışanlarında kadroya alınacağını açıkladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kamuda çalışan yaklaşık 700 bin taşeron işçisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Asıl işlerde çalışan personeli kamuya alacaklarını belirten Başbakan Davutoğlu, “Hükümet olarak, çalışanlarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. İster asıl iş, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak” dedi.

‘DIŞARIDA TEK BİR TAŞERON İŞÇİSİ KALMAYACAK’
“Bugün kamuoyunda ‘taşeron işçisi’ diye tanımlanan kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşacağım” diyen Davutoğlu, “Seçim vaatlerimize asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı vurgulamış ve daha önce hükümet eylem planımızda da açıklamıştık. Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık. Çalışmalarda nihai noktaya geldik. Böylelikle asli, asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlı olsun. Ayrıca, vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet, eşitlik gereği ve vatandaşlarımızın beklentilerini de göz önünde bulundurarak bir karar daha aldık.
Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de müjdeli bir kararımızı bütün vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Hükümet olarak, çalışanlarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Kamuda, hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kamuya alacağız” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, “Belediyeler ve il özel idarelerinde alt işveren yanında çalışanlar ise bu mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecek. Seçim öncesi açıkladığımız vaat ve reformlara bazı yeni düzenlemeler de ilave ediyoruz. İçinde bulunduğumuz olumsuz şartlara rağmen, Türkiye’ye geleceğe dönük istikametini asla yitirmeyecektir” dedi.
Hükümet, daha önce kamuda asli işlerde çalışan 100-150 bin taşeron işçisini kadroya alınacağı, yemek, temizlik, güvenlik hizmetleri gibi yardımcı işlerde çalışanların ise düzenleme kapsamına girmeyeceğini belirtmişti.

İŞ KANUNU İHLAL EDİLMİŞTİ
AKP Hükümeti, 21 Ekim 2015 tarihinde bazı gazetelere verdiği ilanda “asli işlerde çalışan taşeron işçilerine kadro” vaadinde bulunmuştu. Ancak 2003 yılından beri 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan maddeye göre, zaten asıl işlerde çalışan taşeron işçilerinin çok büyük kısmı kadro hakkına sahip olabiliyordu. Yıllardır İş Kanunu’nu ihlal ederek “teknolojik uzmanlık” gerektirmeyen asıl işleri taşerona veren AKP, var olan “kadro hakkı”nı seçim vaadi olarak taşeron işçilerinin önüne koymuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.