55 sendika şubesi bugün sokağa çıkıyor

Türk-İş, sendikaların ‘kölelik büroları’ olarak adlandırdığı tasarının Meclis’e gelmesi üzerine harekete geçti. İstanbul’da bir araya gelen 55 sendika şubesi aldığı eylem kararı doğrultusunda bugün meydanlara inecek.

55 sendika şubesi bugün sokağa çıkıyor
11 Şubat 2016 Perşembe 12:09

Tarık Tekgözli

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş, kıdem tazminatını fona devretme girişimlerine ve özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisini öngören tasarıya karşı bugün sokağa çıkıyor. Saat 17.30’da İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki tünel girişinde bir araya gelecek olan sendikalar buradan Galatasaray Lisesi’nin önüne yürüyecek ve hükümeti uyaracak.

TOPLANTI 3 SAAT SÜRDÜ
Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul’daki 55 şube başkanı önceki gün Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’nde bir araya geldi. Saat 10.00’da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, yasalaşması halinde çalışma hayatını altüst edecek tasarıya karşı kitlesel bir basın açıklaması yapma kararı alındı. Konuya ilişkin olarak Aydınlık’a konuşan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “Türkiye’nin en sıcak gündemi özel istihdam büroları ve kıdem tazminatı... Türk-İş’e bağlı 55 şube başkanımızla yaptığımız toplantıda, konfederasyonumuzun bu konularla ilgili Ankara’da yaptığı çalışmalara destek sağlamak, hükümet nezdinde ellerini güçlü kılmak adına ‘Biz İstanbul’da ne yapabiliriz’i tartıştık. İlk adım olarak perşembe günü (bugün) saat 17.30’da tünelde toplanma ve Galatasaray Lisesi’ne yürüyerek orada bir basın açıklaması yapma kararı aldık” dedi.

‘ÖRGÜTLÜ YAPININ DİBİNE KONAN DİNAMİT’
Konuşmasında, taşeronlaşmanın adil olmayan ve emeği sömüren bir sistem olduğunu hatırlatan Uyar şöyle devam etti: “Siz taşeron sorununu çözdüğünüzü iddia edeceksiniz ama ondan daha kötü şartlarda, hem de örgütsüzlüğün önünü açan, pazarlık gücünü bitiren ve işçileri 21. yüzyılın köleleri haline getiren özel istihdam bürolarıyla yeni çalışma koşulları yaratacaksınız. 10 yıl daha bunu bir felaket olarak emek kesimine yaşatacaksınız. Sonra da ‘evet gerçekten bir sorunmuş’ diyerek seçimlerde yeni vaatlerle bundan tekrar rant elde edeceksiniz. Bu bizim için kabul edilebilir değil, edilemez. Bu örgütlü yapının dibine konan bir dinamittir. Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisinin verilmesini kıdem tazminatına yönelik girişimden daha tehlikeli görüyoruz. Zaten kıdem tazminatını gündeme getirerek bizi bunlara razı etmek gibi bir durum var. Ama biz ne özel istihdam bürolarını kabul ediyoruz ne de kıdem tazminatına müdahaleyi kabul ediyoruz.”

‘TASARIDA ISRAR OLURSA GEREKENİ YAPARIZ!’
Adnan Uyar, Türk-İş’in yol haritasının bu eylemle sınırlı kalmayacağını da şu sözlerle ifade etti: “Türk-İş Başkanımız basına gönderdiği metinde bu konuyla ilgili ‘Duruşumuz devam edecektir, bundan taviz verme durumumuz yoktur’ dedi. Bu basın açıklamalarıyla devam eden süreç eğer Ankara’da yeterli derecede algılanmazsa, hâlâ tasarıyı çıkartmakla ilgili bir gayret sarfedilirse o zaman konfederasyonların almış olduğu karar neticesinde yapılması gereken neyse biz onu yapmaya devam edeceğiz. Bunun adı nedir, bugün isim koymak çok doğru değil. Tahmin ediyorum, bölgesel toplantılarla veya bölgesel mitinglerle artık bu nereye kadar giderse yasal olan her türlü şeyi yapacağız.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.