2014’ün muhasebesiyle yeni hedefler konulmalı

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, iş cinayetlerinin artarak yaşandığı bir dönemde gerçekleştirilecek kurultaydan beklentilerini Aydınlık’a anlattı

2014’ün muhasebesiyle yeni hedefler konulmalı
24 Aralık 2014 Çarşamba 15:47

Emek Servisi
AYDINLIK olarak 2.’sini gerçekleştireceğimiz Emek Kurultayı, Türkiye işçi sınıfı hareketinin özelleştirmeye, taşeronlaştırmaya ve iş cinayetlerine karşı en çetin mücadeleyi verdiği 2014 yılının sonunda yapılacak. Kurultayda bu mücadeleler ve sonuçları tartışılacak ve çıkış yolu aranacak. Emek Kurultayı için sendikalar da hazırlık içerisinde. Kurultaya katılacak, katkı verecek sendikalar, bu kurultayı nasıl değerlendiriyor, neler söylenmesi gerektiğini düşünüyor, sendika başkanlarına sorduk. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın kurultayın yapıldığı sürece dikkat çekerek, bu kurultayın önemine vurgu yaptı. 
Türkel Aydınlık’a şunları söyledi: “Bu kurultayın gelenekselleşmesi emek açısından, işçi sınıfı açısından çok önemli. Aydınlık’ın da bu işe öncülük etmesini takdirle karşılıyoruz. Çünkü Türkiye’de çok önemli bir boşluğu tamamlıyor. Çok uzun zamandır emekten yana konferansların, toplantıların, tartışmaların yapılmadığını düşünürsek bu tür etkinlikler çalışanların sorunlarını tartışmaya, sendikal hareketin ve örgütlü yapının, demokratik hak ve özgürlüklere yapılan saldırıları tartışacağı bir platforma ihtiyaç duyuyordu. Diliyorum sizin bu çalışmanız örnek olur ve sürekli hale gelir.”
Türkel, “Bu kurultaydan nasıl bir sonuç çıkmalı?” sorusunu da şöyle yanıtladı:
‘İŞÇİ ARTIK HAKLARINA SAHİP ÇIKMAYI BİLMELİ’
“Bu kurultay 2014’ün bir muhasebesinin yapıldığı 2015’te de hedeflerin konduğu bir kapıyı aralamasını diliyorum. Çünkü 2015 yılı daha zor geçecek. Hem küresel anlamda ekonomik daralmanın yaşanması hem de bu daralmadan ülkemizin etkilenecek olması çevremizde gelişen olaylar savaşın da etkisiyle ekonomik anlamda karşılaştığımız tablo çalışanları kemer sıkma ya da işsiz kalmayla karşı karşıya bırakıyor. 2015’in de zorlu geçeceği öngörüldüğü bir süreçte gerçekleşiyor ki, bu gerek asgari ücretin tartışıldığı dönemde yapılması, gerekse ekonominin karanlık tablosu içerisinde gerçekleşiyor olması, çalışanların da artık sorumluluk alması bilincinin oluşturulması anlamında önemli. Bu kurultay işçinin artık haklarına sahip çıkması anlamında yol gösterici olmalı.”
'KURULTAYLAR SENDİKALARIN YENİDEN YAPILANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ
Aydınlık 2. Emek Kurultayı’nı çok önemsediğini belirten Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da 2014 yılında yaşanan iş cinayetlerine dikkat çekerek kurultayın sendikalar ve işçiler açısından önemi şöyle anlattı:
“2014 yılında yaşanan iş cinayetlerine baktığımızda bunların nedeninin büyük ölçüde özelleştirme ve taşeronlaştırmadan kaynaklandığını görüyoruz ve iş kazalarının örgütsüz işyerlerinde yaşandığını biliyoruz. Bu durum örgütlülüğün ve sendikaların sorgulanması açısından önemlidir. Sendikal hareketin ne yazık ki yukarıdan aşağıya doğru yenileneceği görünmüyor. Özellikle politika ve stratejilerin değişimi, aşağıdan yukarıya doğru olması gerekiyor. Tabanın, işçilerin sendikalara sahip çıkıp örgütlenme bilincini yükseltip sendikaların yeniden yapılanması, politika ve strateji değişikliği açısından bu gibi kurultayların önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü kurultaylar aşağıdan yukarıya örgütlenmenin temel yöntemlerinden bir tanesidir. 
Tabanın meselelere sahip çıktığının, sahiplendiğinin göstergesidir. Bu kurultayın özellikle sendikalar ve sendikacılar tarafından dikkatle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendilerine önemli sonuçlar çıkarmasını temenni ediyorum.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.