Zeybekci: Ticareti bloklara bölmeyin

G20 ülkeleri ticaret bakanları Shanghai’da toplandı. Toplantıda konuşan Bakan Zeybekci Ticaret Gözetim Raporu’na işaret ederek, ‘Rapor sadece ticareti kısıtlayıcı önlemlerin artmadığını, aynı zamanda yeni ticaret engellerinin de ortaya çıktığını ifade etmektedir’ dedi

Zeybekci: Ticareti bloklara bölmeyin
10 Temmuz 2016 Pazar 09:03

Ekonomi Servisi
Dünyanın en büyük ekonomilerinin oluşturduğu G20 kapsamında, üye ülkelerin Ticaret Bakanları Çin’in Shanghai kentinde toplandı. İki gün sürecek toplantıya ilişkin bilgi veren Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, G20 kapsamında ticari yatırım mekanizmasının oluşturulması, çok taraflı ticaret sisteminin desteklenmesi, kapsayıcı küresel değer zincirinin hızlandırılması gibi konuların ele alınacağını bildirdi.
Çin Uluslararası Radyosu’nda (CRI) yer alan habere göre, toplantıya G20 üyelerinin yanı sıra İspanya, Singapur, Laos, Senegal, Kazakistan, Mısır, Yeni Zelanda ve Hollanda gibi konuk ülkeler ile Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası örgütlerden 500’ü aşkın temsilci katılıyor.

ÇABALAR ZAYIFLADI
Toplantı kapsamında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, “Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Güçlendirilmesi” başlıklı oturumunda bir konuşma yaptı. Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) G20 ticaret önlemlerine ilişkin yeni Ticaret Gözetim Raporu’na işaret eden Zeybekci, geçen yıl İstanbul’da yapılan toplantıyla tam olarak örtüşecek şekilde, Ekim 2015’den bu yana G20 ülkelerinin korumacılığı azaltma çabalarının gerilediğini söyledi.
“Rapor, sadece ticareti kısıtlayıcı önlemlerin artmadığını, aynı zamanda yeni ticaret engellerinin de ortaya çıktığını ifade etmektedir” diyen Zeybekci, Hizmet Ticareti Anlaşması ve Çevresel Ürünler Anlaşması müzakereleri gibi çok taraflı sürecin dışında kalan diğer anlaşmaların kural koymada daha büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.
“Bu anlaşmaların, dışarıda kalan ülkelerin aleyhinde olacak şekilde, dünya ticaretini farklı bloklara bölmesine izin verilmemesi” çağrısı yapan Zeybekci, anlaşmaların şeffaf, kapsayıcı ve DTÖ kuralları ile uyumlu olması, hem de daha güçlü bir çok taraflı ticaret sistemine katkı sağlaması gerektiğine işaret etti.

G20’YE TFA ÇAĞRISI
G20 üyeleri tarafından gelecek dönemde yapılacak olan bölgesel ticaret anlaşmalarının (BTA) katılıma açık olması, genişleme ve gözden geçirmeye ilişkin hükümler içermesini desteklediklerini dile getiren Zeybekci, diğer uluslararası örgütlerle birlikte DTÖ’nün, söz konusu anlaşmalara ilişkin gerçekçi incelemeler ve kapsamlı analizler yapmasını da çok önemli bulduklarını vurguladı.
“G20, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşmasının (TFA) onaylanma ve uygulanma sürecinde liderlik vazifesini üstlenmelidir” diye konuşan Zeybekci, ayrıca G20 Ticaret Bakanları toplantısının ilk gün kapanış oturumunda yaptığı “Küresel Ticaretin Canlandırılması ve Küresel Yatırım Politikası İşbirliği ve Eşgüdümü” başlıklı bir konuşmada da TFA’nın hızlıca uygulanmasıyla elde edilecek faydalara işaret etti.

TPP VE TTIP MESAJI
Bakan Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları toplantısı kapsamında yaptığı konuşmada “dünya ticaretini farklı bloklara bölen’’ anlaşmalara dikkat çekiyor. Bu anlaşmalar; ABD ve Asya Pasifik ülkeleri arasında imzalanan Transpasifik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TPP) ve ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP). İlk anlaşma ABD tarafından Çin’i kuşatmak amacıyla gerçekleştirilirken, diğeri ise ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı ekonomik NATO oluşturması amacını taşıyor. Bu iki anlaşmanın dışında kalan Türkiye’nin orta ve uzun vadede ihracatında milyarlarca dolar kayıp öngörülüyor.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.