Yarım milyon çiftçi üretimden vazgeçti

Kayıtlı çiftçi sayısı 560 bin azaldı. Toplam 3 milyon hektar tarım arazisi boş kaldı. Tarımın istihdamdaki payı son 14 yılda yüzde 35’ten 20’ye geriledi. Çiftçiye milli gelirden hak ettiği pay verilmedi

Yarım milyon çiftçi üretimden vazgeçti
26 Mayıs 2016 Perşembe 11:07

Aydınlık / Ankara
AKP döneminde uygulanan neoliberal politikalar tarımda zafiyete neden oldu. Milletvekili Orhan Sarıbal, yaptığı açıklamada, “Ürettiğinden para kazanamayan küçük ölçekli aile işletmeleri için tarım; geçimlerini sağlayabilecek bir ekonomik faaliyet olmaktan çıktı.
Günümüzde tarımla uğraşan nüfusun üçte ikisinden fazlasının yıllık milli geliri 2 bin doları bile bulmuyor. Yoksullaşan çiftçiler giderek tarımdan kopuyor; köyler, tarlalar, meralar boş kalıyor” dedi.
Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayısının
2.8 milyondan 2.2 milyona düştüğünü hatırlatan Sarıbal, 560 bin kişilik azalmaya dikkat çekti. “Çiftçiliği bırakan üretici sayısı oransal olarak yüzde 20’yi buldu. Çiftçi yaklaşık 3 milyon hektar araziyi işlemekten vazgeçti.
2002 yılında tarımın toplam istihdamdaki payı yüzde 35 iken; 2015 yılı itibarıyla yüzde 20’lere geriledi” diyen Sarıbal, tarım sektöründeki tablonun sonuçlarını şu sözlerle özetledi:

UCUZ İŞÇİ OLDULAR
“Kırda, tarımda tutunamayanlar ya mevsimlik tarım işçiliğine yöneldiler veya kentlerin varoşlarına göçerek işsizliğe, marjinal işlere, sosyal yardımlara mahkum oldular. Kentlere gelen, ancak iş ve aş bulamayan yoksul köylülerin denetimi daha kolay bir duruma geldi. AKP’li yıllarda çiftçiye verilen nakit desteğin 10 katı faiz ödemeleri ile yerli ve yabancı rantiyeye ödendiği halde, bu gerçek halktan gizlendi.
Nüfusumuz 13 milyon kişi arttı; buna karşılık tarım sektörünün milli gelir, istihdam ve ihracata katkısı giderek azaldı. Tarımın gayri safi yurtiçi hasıladaki payı yüzde 10’dan yüzde 7’ye düştü.

DESTEK YETERSİZ
Tarımın en önemli girdilerinde (gübre, tarım ilacı, yem ham maddeleri gibi) ithalata bağımlı hale gelindi. Tarım ürünlerinin çiftçinin elinden çıkış fiyatları yüzde 100-200 arasında artarken; tarım girdilerinin fiyatları yüzde 300-350 arasında arttı. Tarımda üretim planlaması yapılmadığı için üretim (dolayısıyla çiftçi gelirleri) yıldan yıla dalgalanma gösterdi. Üretim planlamasının önemli bir aracı olarak uygulanması gereken tarımsal destekler, 2006 yılında çıkarılan kanuna göre milli gelirin en az yüzde 1’i olması gerekirken; binde 5-6’sını aşmadı.”

Etiketler; #çiftçiler

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.