Varlık barışında amaç Körfez’in kara parası

Başbakan Yardımdıcısı Nurettin Canikli, varlık barışı düzenlemesine ilişkin ağzındaki baklayı çıkardı. Canikli, muhalefetin ‘kara para’ iddialarına karşı, ‘Burada esas hedef, Körfez sermayesi’ şeklinde yanıt verdi

Varlık barışında amaç Körfez’in kara parası
01 Temmuz 2016 Cuma 11:29

Ekonomi Servisi
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Komisyonda tasarıya ilişkin konuşan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bu düzenleme ülkeyi kara para cenneti haline getirir. Bu paraların da ülke ekonomisine bir katkısı olmaz. Bizi de uluslararası piyasalarda daha da zor duruma düşürür” dedi. CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel de, bu düzenlemenin 8 yılda çıkan 5. düzenleme olduğuna dikkati çekerek, “Gelebilecek bu paradan dolayı başımız belaya girer. ‘Kara para aklıyorsunuz’ suçlaması ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu ülkeyi, kara paradan dolayı yargılanacak konuma getiremezsiniz” diye konuştu.

OFFSHORE DA DAHİL
Milletvekillerinin “kara para” eleştirilerine yanıt veren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, bu paraların uluslararası bankacılık sisteminden geleceğini öne sürerek, şunları söyledi: “Elbette gümrükten nakit olarak getirilmesi mümkün ama beyan edilmesi gerekiyor. Burada esas hedef körfez sermayesi. Son yıllarda Körfez sermayesi bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Onların çok büyük rakamlarına, şu veya bu şekilde el konuldu. Körfez ülkelerinde sermaye riski dağıtmak istiyor, adeta riski dağıtarak, yumurtaları farklı sepetlere koymak istiyor. Bunu Türkiye’ye kanalize edebilir miyiz? Amaç bu. Bunun dışında en ufak bir şey söz konusu değil. Gelecek olan paranın tamamı dünya bankacılık sistemi içerisinde ve hepsi de izleniyor. Bir kuruş bile dünyanın herhangi bir ülkesinde bankacılık sistemine girmişse, bu artık legal paradır, illegal para değildir. Buna, offshore paralar ve İsviçre’deki paralar da dahil.”

İSTERSE ÇIKABİLECEK
“Bu sistem hiçbir şekilde, kara para ya da illegal parayı teşvik etmiyor, o kapıları aralamıyor’’ diyerek uygulamayı savunan Canikli, gelen bir parayla ilgili ihbar ve iddia olması durumunda soruşturmanın sonuna kadar yapılacağını, buna hiçbir engelin olmadığını belirterek, paranın çantayla getirilmesi durumunda gümrükte beyan edilmesi gerektiğini bildirdi. Bu şekilde sisteme kara paranın girmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurgulayan Canikli, “Yatırımcı isterse paraya sermaye ilave etmeyecek, banka hesabında ya da şirketinde fon hesabında tutabilecek, istediği zaman da parayı çıkarabilecek” diye konuştu.

Karşılıksız çekte cezayı ödemeyene hapis yolu
Komisyonda kabul edilen tasarıya göre, karşılıksız çek keşide etme adli para cezasını gerektiren suç olarak tanımlandığı için;
- Çek hesabı açtırmak isteyenler bankaya adli sicil kaydı da verecek.
- Üzerinde tarih bulunan ve kanuni süresinde ibraz edilen çekle ilgili karşılıksız işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, bin 500 güne kadar adli para cezasına hükmolunacak. Adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak.
- Adli para cezalarının ödenmemesi halinde, kamuya yararlı bir işte çalıştırma kararı verilmeksizin doğrudan hapis cezasına çevrilecek.
- Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilenler, yasaklılıkları süresince sermaye şirketlerinin yönetim organlarında görev alamayacak.
- Bankalar, çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişinin ya da şirket yetkililerinin çek hesabı açma yasağının bulunup bulunmadığını kontrol edecek.
- Ticaret siciline tescil edilen şirket yetkilileri hakkında verilmiş bir çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı varsa, bunların yetkilisi olduğu tüzel kişilere çek defteri verilmeyecek.
- Çek hesabı sahibinin gerçek kişi olması durumunda kimlik numarası, tüzel kişi ise MERSİS numarası çek üzerine yazılacak.

‘Türkiye’yi yeni Panama yapar’
Aydınlık / Ankara

Komisyodan geçen varlık barışı uygulamasına göre, yurt dışındaki para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetlerin 31 Aralık 2016’ya kadar bildirilmesi halinde, bu kıymete vergi incelemesi ve soruşturma yapılmayacak. Komisyon üyesi CHP Milletvekili Utku Çakırözer, AKP’nin, Türkiye’yi kara para cenneti yaparak, rüşvet, yolsuzluk, kaçakçılık paralarını ülkemize getirmek istediği belirterek, “Bu Türkiye’yi ‘Yeni Panama’, ‘Yeni Seyşeller’ yapar” uyarısında bulundu. “Aslında bu düzenleme, ekonomide işlerin çizilen toz pembe tabloların gerçek olmadığının itirafı niteliğindedir” diyen Çakırözer, “Vergi alınmayacak, başkasının üzerine de getirilecek. Para gelsin de nasıl gelirse gelsin gibi bir düzenlemenin başka bir açıklaması olamaz. Bari İtalya gibi bazı ülkelerde olduğu gibi getirilen paranın başka bir yatırım aracında kalması gibi bir şart getirilseydi, bu da tasarıda yok” diye konuştu.  

Etiketler; #Vergi barışı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.