Üniversiteli isşizler 1 milyona dayandı

Düşük teknolojili üretim ve ihracat nitelikli işgücüne istihdam sağlamıyor. 2015 sonu itibarıyla Türkiye’de üniversite mezunu işsizlerin sayısı 1 milyona dayandı. İŞKUR’a başvuran 100 üniversiteliden 82’si isşiz kaldı

Üniversiteli isşizler 1 milyona dayandı
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:10

Recep Erçin
[email protected]

Türkiye’de toplam 190 üniversitede 6 milyonu aşkın lisans, önlisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi bulunuyor. Ancak en az 16 yıl boyunca eğitim gören bu nüfus mezuniyet sonunda işsiz kalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veri sistemi ile İŞKUR’un raporlarından derlediğimiz bilgilere göre, Türkiye’de üniversiteli işsiz sayısı 1 milyona dayandı.

86 BİN KİŞİ ARTTI
TÜİK veri sisteminde yer alan bilgilere göre, 15 yaş üstü yüksek öğretim mezunu işsizlerin sayısı 2014’te 606 bin iken bu sayı 2015 sonunda 692 bine yükselmiş. Üniversiteli işsiz sayısında yüzde 14.2’lik bir artış söz konusu. 2015 yılındaki 3 milyon 57 bin işsizi ele aldığımızda 15 yaş üstü üniversiteli isşizlerin toplam işsiz sayısı içindeki payının yüzde 22.6’ya ulaştığı görülüyor.

ORAN YÜZDE 29
Ancak üniversite mezunları arasında ümidi kırık işsizler de var. TÜİK bunları işgücüne dahil etmediğinden istatistiklerde “İş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar’’ olarak nitelendiriyor. 15 yaş üstü üniversiteli işsizlerdeki bu sayı 2015 itibarıyla 277 bin olarak kayıtlara geçmiş.
692 bin olan resmi üniversiteli işsiz sayısına eli ekmek tuttuğu halde çalışmaya hazır olan ancak iş aramayan bu kişileri dahil ettiğimizde sayı 969 bine yükseliyor. 2014’e göre artış oranı ise yüzde 10.5 oluyor.
Böylece resmi işsiz sayısı içerisinde üniversiteli işsizlerin oranı da yüzde 29’a ulaşıyor.
2015 yılı itibarıyla İŞKUR’a 257 bin 393 üniversiteli iş aradığı gerekçesiyle başvurmuş. Bunlardan 46 bin 11’i bir işe yerleştirilmiş. Yani işsiz her 100 kişiden 18’i işe yerleştirilmiş, 82’si isşiz kalmış. İŞKUR sisteminde yer alan üniversiteli işsizlerin sayısı ise 2015 sonu itibarıyla 237 bin 324. İşsiz kalan üniversite mezunlarının alanlarına baktığımızda; büro memuru, muhasebeci, muhasebe elemanı, ön muhasebeci, işletmeci, satış danışmanı, halkla ilişkiler, insan kaynakları, iktisatçı-ekonomist ve makine mühendisleri ön plana çıkıyor.

OKUYAN: AÇIKLANANIN 2 KATI
Üniversiteli isşizlerin durumunu değerlendiren eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, ‘’Üniversiteli işsiz sayısının açıklananın en az iki katı olduğunu düşünüyorum’’ dedi. Türkiye’de çeşitli nedenlerle çalışma yaşamı dışında kalan 13 milyon civarında işsiz bulunduğunu belirten Okuyan, tutulan istatistikler nedeniyle örneğin 20 dönüm tarlası olan ailenin istihdam içerisinde gösterildiğini kaydetti. Üniversite mezunu bir çok insanın ise artık iş bulamama nedeniyle iş aramaktan vazgeçtiğine dikkat çeken Okuyan, ‘’3.2 milyon Suriyeli, 500 bin Iraklı, şimdi Afrikalılar da geliyor. Bunların bir milyonu işgücüne katılacaktır. Aralarında üniversite mezunu olanları da var’’ bilgisini verdi.

SÖYLEMEZ: DÜŞÜK TEKNOLOJİLİ ÜRETİMİN SONUCU
Türkiye ekonomisinin üniversite mezunu nitelikli işgücüne istihdam sağlayacak üretim yapısına sahip olmadığını belirten eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, yüksek teknolojili ürünlerin ithalattaki payının, ihracat içindeki payından 3-4 kat fazla olduğunu belirtti.
Türkiye’de özel sermayenin yatırım yapmadığını, yurt dışından gelen sermayenin ise doğrudan yatırım olmadığını hatırlatan Söylemez, sıcak paraya dayalı ekonominin emek yoğun ve niteliksiz istihdama yöneldiğini kaydetti. Suriyelilerin de işgücü maliyetlerini düşürmek için istihdam edildiğini hatırlatan Söylemez, 2 Haziran 2016’da Aydınlık’ta yayımlanan ‘’Niteliksiz nüfus, kuru kalabalıktır!’’ başlıklı yazısında bu konuya dikkat çektiğini bildirdi.
Söylemez’in de işaret ettiği üzere Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yarattığı katma değeri ele aldığımızda; 2015 itibarıyla yüksek teknolojinin payı yüzde 3.2 iken, düşük teknolojinin ayı yüzde 38.9’da bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.