Türkiye kara para aklama cenneti yapılıyor

Prof. Dr. Aziz Konukman, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı paketin hızla bozulan ekonomiye çözüm olmadığını belirtirken eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak da ‘Türkiye ciddi bir kara para aklama cenneti yapılıyor’ uyarısında bulundu

Türkiye kara para aklama cenneti yapılıyor
06 Temmuz 2016 Çarşamba 11:41

Aydınlık / Ankara
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ekonomi paketi ekonomistleri tatmin etmedi. Prof. Dr. Aziz Konukman, Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ekonomi paketini “Ekonomiye çözüm değil, hükümet herkese boncuk dağıtıyor” şeklinde yorumladı. Hazine eski Müsteşarı ve CHP milletvekili Faik Öztrak da hükümetin aldığı kararların Türkiye’yi kara para cenneti haline getireceğini belirtti.

‘EKONOMİ POLİTİKALARI MASAYA YATIRILMALI’
Prof. Dr. Aziz Konukman ekonomide ciddi yapısal sorunlar bulunduğunu kaydederek hükümetin dış politikada yaptığı gibi bir değişikliğe gitmesi gerektiğini bildirdi. Konukman, “Hükümetin dış politikada yapılan yanlışları masaya yatırdığı ve temel konularda zorunlu olarak düzeltme çabasına girdiği görülüyor. Rusya, Suriye, Mısır gibi konularda politika değişikliğine gidiyor. Bunun aynısı ekonomide de yapılmalı. Ekonomide uygulanan politikalar masaya yatırılmalı ve ciddi düzetmeler yapılmalı” dedi.
Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ekonomi paketinin köklü değişiklikler içermediğini vurgulayan Konukman, “Hükümet popülist politikalarla çeşitli kesimlere boncuk dağıtıyor. Açıklanan paketler hızla bozulan ekonomiye çözüm değil” diye konuştu.

‘EMEKÇİLER İÇİN BİR ŞEY YOK’
Toplumun bazı kesimlerine küçük çıkarlar sağlanırken emekçiler için yapılan bir şey olmadığını da kaydeden Konukman, “Örneğin asgari ücret yakında vergi dilimi nedeniyle düşecek. Ama bu durumu düzeltmek için hiçbir hazırlık görünmüyor” ifadelerini kullandı.
Türkiye’ye para getirilmesi konusunda da son derece yanlış kararlar alındığını belirten Konukman şu görüşleri savundu: “Türkiye’ye para girişi konusunda alınan kararların ‘kara para aklama operasyonuna’ dönüşeceği çok açık. Geçmişte yapılan benzer bir uygulamada yüzde 2 vergi getirilmişti. Bu kez o da konulmadı. Bu uygulama ile yasa dışı işler yasallaşacak. Ancak uluslararası kara para ile mücadele örgütleri bu konuda Türkiye’yi kara listeye alabilir. Zarrab davası sürerken Panama hesapları ortalığa dökülürken alınan bu karar Türkiye’ye ve ekonomiye yarardan çok zarar getireceği açık.”

‘PAKET, EKONOMİDEKİ DERDE ÇARE OLMAZ’
Açıklanan “yatırım paketi”ni değerlendiren eski Hazine Müsteşarı ve CHP milletvekili Faik Öztrak da hükümetin aldığı kararların Türkiye’yi kara para cenneti haline getireceğini belirtti. Açıklanan paketin ekonomide yaşanan sıkıntılara çare olmasının mümkün olmadığını kaydeden Öztrak, “Türkiye’de yatırım artsın isteniyorsa yapılacak iş bellidir. Dünyada yatırımcıların istediği en önemli şey yönetimlerin şeffaf olması, hukukun üstünlüğünün güçlenmesidir. Ama ne yazık ki bu konularda Türkiye iyiye değil giderek kötüye gitmektedir. Bu da yabancı ve yerli yatırımcıları kaygılandırmaktadır” dedi.
Yatırımcıların Türkiye’nin kara para cenneti olmamasını istediğini belirten Öztrak, “Hükümetin uygulamaya koymayı kararlaştırdığı politikalar bunun tam tersi. Türkiye kara para cenneti yapılmak isteniyor. Hiçbir kural getirilmeden dışarıdan para getirilmesinin önü açılıyor. Kaynağı belli olmayan paraların Türkiye’ye sokulması isteniyor” diye konuştu.

‘YATIRIMIN ARTMASI MÜMKÜN DEĞİL’
Hükümetin “Bankacılık yoluyla gelen para kara para değildir” savunmasını da eleştiren Öztrak, “Bu iddia çok komik. Off-shore hesaplarına gönderilen paraların önemli bir bölümü de bankacılık sisteminden geçiyor. Uygulanmak istenen kararları ‘Körfez parasının Türkiye’ye çekilmesi’ ile izah etmek de mümkün değil. Getirilen paradan vergi alınmayacağı, soruşturma yapılmayacağı söyleniyor. Açıkçası Türkiye ciddi bir kara para aklama cenneti yapılıyor” ifadelerini kullandı. Öztrak, alınan kararın “adrese teslim bir karar” da olabileceği uyarısında bulundu.
Ekonomide ciddi bir sıkışıklık yaşandığını açıkça görüldüğünü vurgulayan Öztrak, Binali Yıldırım’ın açıkladığı paketle ekonominin dertlerine çare bulunmasının ve Türkiye’de yatırımın artmasının mümkün olmadığını bildirdi. Öztrak, “müjde” olarak açıklanan paket için “dağ fare doğurdu” yorumunu yaptı.

‘HÜKÜMETİN TEŞVİK PAKETİNDE TARIM YOK’
CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu da yaptığı yazılı açıklamada, pakette, istihdam, yeni yatırım ve tarıma yönelik herhangi bir teşvik bulunmamasının birçok kesimi hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Ticari amaçla yolcu ve yük taşıyan araçlar yenilendiği zaman ÖTV’den muaf olacaklarını anımsatan Nurlu, “Fakat traktörünü yenilemek isteyen çiftçiye herhangi bir ÖTV indirimi hakkı verilmemiştir. Tarım ve hayvancılıkta kullanılacak alet ve ekipmanlar için de herhangi bir vergi muafiyeti söz konusu değildir. Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçları 1 yıl ertelenirken, afetlerden en çok zarar gören çiftçi gözardı edilmiştir. Bu nedenle afetlerden zarar gören çiftçilerin Bağ-Kur prim borçlarının ertelenmemesi önemli bir eksikliktir” dedi. Bu pakette yer alan birçok konunun, zaten ekonomik zorunluluk olarak gündemde bulunmakta olduğu ifade eden Nurlu,”İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile alınması istenen tedbirlere ilişkin bazı maddelerin, bir yıl ertelenmesi ile Soma’da 301 işçisini kaybetmiş ve iş cinayetlerinin en ağırını yaşamış Manisa’nın milletvekili olarak bu düzenlemenin doğru olmadığını ve iş kazalarının iş cinayetlerinin artacağı endişesi taşıdığımı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.