Türkiye halka arzda nal topluyor

Girişimciler, yatırım sermayesi için sadece bankacılık sistemine mahkûm edilemezler. Diğer seçenek olan sermaye piyasaları ve borsalar, girişimciler ile küçük-büyük sermaye sahiplerini bir araya getirir.

Türkiye halka arzda nal topluyor
11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:08

Evren Devrim
Ülkemizde girişimciler, iş kurmak ve işlerini büyütmek için yüksek bir kredi maliyetine yani faize katlanmak zorundalar. Girişimciler, yatırım sermayesi için sadece bankacılık sistemine mahkûm edilemezler. Diğer seçenek olan sermaye piyasaları ve borsalar, girişimciler ile küçük-büyük sermaye sahiplerini bir araya getirir. Girişimci böylece kendisine ortak olan sermaye sahibinden sıfır faizli kredi bulurken, ortak olan sermaye sahipleri de banka mevduatından yüksek olabilecek kâr payı elde ederler. Bunun için girişimcilerin gerekli kanuni şartları yerine getirmesi yani ‘halka arz’ şartlarını sağlaması gereklidir.
Bu da Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve borsa denetiminde olur. Aşağıdaki tabloda ülkeler bazında 2015 yılında ve 2016 yılı ilk çeyreğinde kaç adet halka arz yapıldığı ve karşılığında bu girişimcilerin ne kadar kaynak bulduğunu görebiliriz.

SERMAYESİZ OLMAZ
Ekonomide kaynak varsa üretiyorsunuz, kaynak varsa büyüyorsunuz. Kıt sermaye kaynağına sahip ülkemizde tasarrufları arttırmak için ekonomi politikasını yönetenler birçok çözüm yolu üretti.
Bunlar bireysel emeklilik sistemini desteklemekten, yastık altındaki altınları sisteme kazandırmaya, varlık barışını getirip yurtdışından kaynak getirmeye kadar birçok boyutta karşımıza çıktı. Ancak katılım bankacılığının gelişmesi için gösterilen coşku ve enerjinin yarısı sermaye piyasalarının tekrar organizasyonu ve pazarlanması için gösterilmedi. Bu bağlamda sermaye piyasalarının ekonomiye tekrar kaynak üretmesi için sadece SPK ve Borsa İstanbul’un yöneticilerinin gayretleri yetmez.

AKP’Lİ YILLARDA DÜŞTÜ
SPK verilerine göre, Türkiye’de 1990-2002 yılları arasında yani AKP iktidarı öncesinde toplam 267 adet halka arz yapılmıştır.
2003-2016 yılları arasında yani AKP iktidarı sırasında yapılan halka arz sayısı ise 163 adettir.
Son rakamlar; kalkınmaya kaynak yaratmak için bu işin derinleştirilip yaygınlaştırılmasının şart olduğunu gösteriyor.
Hükümetin ekonomi kurmaylarının konuyu derin bir şekilde ele almasının zamanı çoktan gelmiştir.


Tabloda 2015 yılında İngiltere’de 92 adet halka arz yapıldığı ve karşılığında 16 milyar avro toplandığı görülmektedir. Aynı dönemde Türkiye’de sadece 6 adet halka arz yapılmış oradan da sadece 42 milyon avro toplanabilmiştir.
Ayrıca, halka arzın kuvvetli olduğu Avrupa’da politika faizi yüzde 0.5-2 arasında değişirken bizde ticari kredi faizi yüzde 10-12 ile esnafı da sanayiciyi de ezmektedir.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.