Türkiye doğalgaz pazarına Rusya hakim olacak

Akfel Gaz’ın hisselerinin Gazprom’a devri için bildirimde bulunuldu. Özel sektör elindeki Türk doğalgaz piyasasında yüzde 22.5 paya sahip Akfel’e, Gazprom’un ortak olmasıyla Ruslar, pazarda hem alıcı hem satıcı konumunu pekiştirecek

Türkiye doğalgaz pazarına Rusya hakim olacak
07 Ocak 2015 Çarşamba 09:43

Recep Erçin

RUSYA’nın dev doğalgaz şirketi Gazprom, Akfel Gaz’ın hisserinin çoğunu devralmak için Rekabet Kurumu’na bildirimde bulundu. Kurum’un internet sitesinde yayımlanan 31 Aralık 2014 tarihli açıklamaya göre; Gazprom Schweiz’ın, Mehmet Fatih Baltacı’ya ait hisselerin bir kısmı ile Murad Abdurrahman Baltacı, Mehlika Betül Baltacı ve Melike Baltacı’nın Akfel Gaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki hisselerinin tamamını devralacağı belirtildi.

HİSSE YAPISI

Akfel Holding bünyesindeki Akfel Gaz, Türkiye’de doğalgaz ithal etme yetkisine sahip şirketlerden biri. Şirket, aldığı lisans kapsamında 30 yıl boyunca yılda 2.25 milyar metreküp gaz ithal etme hakkı bulunuyor.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, 5 milyon liralık sermayeye sahip Akfel Gaz’ın hisselerinin yüzde 74.98 Mehmet Fatih Baltacı’ya, yüzde 25’i Murad Abdurrahman Baltacı’ya ait. Diğer iki şahıs ortağın hisse ederi sadece 400 lira, Akfel Mühendislik Enerji Tesisleri A.Ş.’nin payı da 200 TL. Şirketin yönetim kurulunda Akfel-Gunvor ortaklığı uyarınca Adam Martin Townsend de buluyor.

GAZPROM’UN HAMLELERİ

Gazprom Schweiz, Rus doğalgaz devi Gazprom’un Avrupa’daki şirketi. Gazprom Schweiz AG’nin merkezi İsviçre’nin Zürih şehrinde bulunuyor.

Enerji uzmanlarından edindiğimiz bilgilere göre, bu tür satın alma işlemleri yasal zorlukları aşmak için İsviçre üzerinden yapılıyor.

Gazprom daha önce de Bosphorus Gaz’a ortak olmuştu. Şirketin sitesinde yer alan bilgiye göre Bosphorus Gaz Corporation A.Ş’nin yüzde 71 hissesi Gazprom Germania’da bulunuyor.

10 MİLYARLIK PAZAR

İstanbul Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi enerji uzmanı Yard. Doç. Dr. Tuğçe Varol Sevim’in verdiği bilgilere göre; Türkiye, Batı Hattı ve Mavi Akım olmak üzere 2 doğalgaz boru hattı üzerinden Rusya’dan gaz ithal ediyor. Batı hattından Türkiye’ye taşınan gazın 10 milyar metreküplük kısmını Türkiye’deki özel şirketler, geri kalanını da BOTAŞ alıyor.

Batı Hattı’ndan ilk dalga özelleştirme ile dağıtılan yıllık 4 milyar metreküplük gaz kontrat miktarının; 2.5 milyar metreküpü Enerco Enerji, 0.75 milyar metreküpü Bosphorus Gaz, 0.5 milyar metreküpü Avrasya Gaz ve 0.25 milyar metreküpü de Shell’de bulunuyor.

İkinci dalga özelleştirme ile dağıtılan toplam 6 milyar metreküplük gaz ithalat kotasının da; 2.25 milyar metreküpü Akfel Gaz, 1.75 milyar metreküpü Bosphorus Gaz, 1’er milyar metreküpü Kibar

Enerji ve Batı Hattı’nda bulunuyor.

YARISI GAZPROM’DA

Akfel Gaz’da hisse devri için başvuran ve daha önce de Bosphorus Gaz’a ortak olan Gazprom, Türkiye’de özel sektörün elindeki 10 milyar metreküplük piyasanın 4.75 milyar metreküpü, yani yaklaşık yarısında söz sahibi olacak.

Gazprom Bank ise, 2012’de Tahincioğlu Holding’e ait Avrasya Gaz’a ortak olmuştu.

HEM ALICI HEM SATICI

Son satın alamaya ilişkin görüştüğümüz bir kaynak, bu satışla Ruslar’ın Türk gaz pazarında hem alıcı hem satıcı konuma eriştiklerini söyledi. Özel şirketlerin BOTAŞ’ın aksine Rusya’dan daha ucuza gaz temin edebildiklerini belirten kaynak, pazarlık masasındaki özel şirketlerde Ruslar’ın hakim konuma eriştiğini ve bu satın almanın son derece stratejik olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Rusya’nın içinde bulunduğu kriz durumu göz önüne alındığında Türkiye için ucuz doğalgaz faslının kapandığını öne sürdü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.