Türk iş dünyasını döviz kuru vurdu

Dolar, TL karşısında geçen yıla göre yüzde 8 oranında değerlendi. 2013’teki kur artışı firmaların kârlarını eritmişti. MÜSİAD’ın yaptığı ankete göre işadamlarının yüzde 62’si 2014’te de kurdan olumsuz etkilendi

Türk iş dünyasını  döviz kuru vurdu
08 Ocak 2015 Perşembe 11:26

Döviz kurlarında görülen hızlı yükseliş sanayicileri olumsuz etkiledi. İthalata bağımlı yapısı nedeniyle yüksek döviz borç stokuna sahip Türk özel sektörünün, 2013 yılında Türk lirasında görülen yüzde 20-22 oranındaki devalüasyon sonucu net kârı erimişti. Fortune Türkiye dergisinin 500 büyük şirket için açıkladığı rakamalarda net kârda görülen erime yüzde 13.2 olmuştu. 
2014’te de kurlar 2013’e kıyasla daha yavaş artsa da dolar kuru Türk lirası karşısında geçen yıla göre yüzde 8’e yakın değerlendi. Kurdaki bu artış sanayicileri olumsuz etkiledi. 
YÜZDE 62 OLUMSUZ 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak’ın, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda, üyeleri arasında yapılan bir ankette verdiği rakamlar da bunu gözler önüne serdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı toplantıda, MÜSİAD Değerlendirme Anketi’nin sonuçlarını da paylaşan Olpak, şu bilgileri verdi: 
“Ankete katılanların yüzde 31’i, ihracatlarında artış, yüzde 17’si ise azalma olduğu yönünde yanıt verdi, yüzde 52’sinin ise ihracatları değişmedi.
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar üyelerin yüzde 62’sini olumsuz etkiledi, olumlu etkilenenlerin oranı sadece yüzde 0.08 oldu.
Üyelerin yüzde 39’u, 2014 yılının firmaları açısından ‘daha iyi’, yüzde 36’sının ‘aynı şartlarda’, yüzde 25’inin ise ‘daha kötü’ geçtiğini belirtti.
Üyelerin yüzde 49’unun yurt içi satışları arttı, yüzde 24’ün ise satışları düştü.
Üyelerin yüzde 48’i geçen yıl yeni yatırımlar yaptı, yüzde 22’sinin yatırımları azadı.’’
BÜYÜMEDE HIZ KAYBI 
 Toplantıda ekonomik büyümeye ilişkin de değerlendirmede bulunan Nail Olpak, geçen yılın 3’ncü çeyreğindeki büyümenin, beklentilerin altında kalmasının önemli nedenlerinden birini şöyle anlattı: 
“Son yıllarda adeta kronikleşen cari açığı düşürmek amacıyla iç talebin kısılmasının karşılığı alınırken bunun büyümeye yansıması, beklenen şekilde, olumsuz olmuştur.”
Olpak, “Büyümedeki bu hız kaybı analiz edildiğinde, dış talebin büyümenin lokomotifi olma özelliğini sürdürmesine rağmen, 3’ncü çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre azalış gösteren kamu ve özel sektör yatırımları dikkat çekmektedir” diye konuştu. Kamu ve özel sektör yatırımlarındaki bu düşüşün etkenlerinden birinin Merkez Bankası’nın faiz politikası olduğunu ifade eden Olpak, faiz oranlarında indirime gidilmemesinin nedenlerinden olan enflasyon oranlarında da geçen ay hariç düşüş sağlanamadığını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.