TİSK: Sanayileşme hamlesi yapılmalı

TİSK, kurulacak yeni hükümete sanayileşme hamlesi başlatması çağrısında bulundu: Türkiye’nin geleceğinin sanayi yatırımlarına bağlı olduğu açıktır

TİSK: Sanayileşme hamlesi yapılmalı
02 Temmuz 2015 Perşembe 11:13

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), kurulacak yeni hükümete sanayi yatırımlarını artırma çağrısında bulundu. Kendini “işveren camiası” olarak tanımlayan TİSK, sanayileşme doğrultusunda yeni reform ve kurumsal düzenlemeler istedi.
TİSK, açıklamasında işsizliğin boyutlarına da dikkat çekti, sorunun çözümünün sanayileşmeden geçtiğini vurguladı. Açıklamada “Türkiye’nin geleceğinin sanayi yatırımlarına bağlı olduğu açıktır” denildi.
MİLLİ GELİRDEKİ PAYI GERİLİYOR
TİSK, Haziran ayına ilişkin “Aylık Ekonomi Bülten”i yayımladı. Verileri değerlendiren TİSK, tarım sektörü ile hizmetler sektörünün milli gelir (GSYH) içindeki payının arttığına, ancak sanayi sektörünün payının yüzde 33.7’ye gerilediğine dikkat çekti.  
Bültende, 2015 Mart döneminde işsizlik oranının yüzde 10.6’ya,  gençlerde işsizliğin yüzde 18.6’ya yükseldiği hatırlatıldı. 
İşgücü yetersizliğinin, kapasite kullanımını kısıtlayan faktörler içinde ikinci sırayı aldığı belirtilen bültende “yatırım eksikliği ve vasıflı işgücü yetersizliği nedeniyle sanayi sektörünün toplam istihdamdaki payı azalıyor” değerlendirmesinde bulunuldu. TİSK Bülteni’nde şöyle denildi: “Ciddiyetini koruyan işsizlik konusunda da sanayi sektöründe yatırım yapılmasını önleyen belirsizlik ve rekabet gücü zayıflığı sorunlarının çözümlenmesi ve eğitim politikasının nitelikli işgücü ihtiyacına odaklanması gerekiyor. Bu kapsamda Türkiye’nin geleceğinin sanayi yatırımlarına bağlı olduğu açıktır”.
Bültende, vergi gelirlerinin yüzde 24’üne ulaşan ÖTV’nin, maliyetleri ve fiyatları olumsuz etkilediği vurgulandı.
TİSK Bülteni’nde Ödemeler Dengesi’ndeki gelişmelere de değinildi, nisanda cari açığın yıllık bazda 44.3 milyar dolara indiği anımsatıldı. Açıklamada, “Net parasal olmayan altın ihracatının yıllık bazda yüzde 242 artarak 4.6 milyar dolara çıkması, cari açık üzerinde etkili oldu” denildi. Yurtdışına doğrudan yatırımlar artarken, yabancıların Türkiye’ye doğrudan yatırımlarının azaldığı belirtilen bültende şu satırlara yer verildi: “Dış finansman zorlaşıyor: Yabancıların DİBS stoku mart sonundan haziran ortasına kadar yaklaşık 7 milyar dolar azaldı. Bu süreç takip edilmeli.”
“Net hata noksan” kaleminin nisanda tekrar büyüdüğü de kaydedilen bültende, “Yılın ilk 4 ayında bu kalemden Türkiye’ye yaklaşık 7 milyar dolar girdi ve net hata noksan cari açığın yüzde 48.2’sini finanse eder hale geldi” denildi.
YÜZDE 4 BÜYÜME HEDEFİ TUTTURULAMAYACAK
- Ekonomik veriler, Türkiye ekonomisinin yılın ilk 5 ayı sonunda Orta Vadeli Program hedeflerinden büyük ölçüde uzaklaştığını gösteriyor.
- İlk çeyrekteki yüzde 2,3’lük orandan sonra, 2015 yılı büyüme hedefi olan yüzde 4’e erişmek için kalan aylarda yüzde 4’ün üzerinde büyümek gerekmektedir, bunun gerçekleşmesi şimdilik zor görünmektedir. 
- İlk çeyrekteki büyüme oranı yüzde 2.3 ile beklentilerin üzerine çıkmış olsa da 2003’ten beri kaydedilen en düşük oran durumundadır. Büyümenin kaynağı tüketim, yatırım artışı olmuyor, ihracat ise geriledi.
- Sanayi üretimi nisanda yıllık bazda yüzde 3.8 arttı, aylık bazda ise değişmedi. Sanayide ciro yıllık bazda yüzde 9, aylık bazda ise yüzde 1.9 oranında yükseldi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.