TIR Karnesi ile yapılan taşımada sert düşüş

2014’te verilen TIR Karnesi sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 25’e yakın azaldı. UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, bu duruma iki etkenin sebep olduğunu söyledi

TIR Karnesi ile yapılan taşımada sert düşüş
24 Ocak 2015 Cumartesi 18:00

Recep Erçin
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yayımladığı Uluslararası Karayolu Taşımacılığına İlişkin İstatistiklere göre, 2014 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın Aralık ayına göre verilen TIR Karnesi sayısında yüzde 20.34’lük bir azalma yaşandı. Buna göre 2014 yılı toplamında da, 2013 yılına göre verilen TIR Karnesi sayısında da yüzde 24.42’lik azalma görüldü.
BEKLENİYORDU ANCAK...
Karne sayısındaki azalmanın nedenlerini sorduğumuz, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı     Fatih Şener, “2013 yılında verilen 555 bin 136 adetlik TIR Karne sayısı, 2014 yılı sonunda 419 bin 552 adede gerilemiş. Bu durum ülkemizin Ortak Transit Sistemine taraf olması ile birlikte zaten beklenmekte olan bir durumdur’’ dedi. Ancak, Ortak Transit Sistemine taraf olmayan ve TIR Sistemi’nin kabul edildiği ülkelere yapılan taşıma sayılarındaki düşüşlerin de, TIR Karne kullanım oranını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Şener, şu bilgileri verdi: “2013 yılı ve 2014 yılı taşıma sayıları karşılaştırıldığında, özellikle Türk plakalı araçlar tarafından Zonguldak üzerinden TIR Karnesi ile yapılan taşımalarda 2013 yılında yaklaşık 12 bin olan taşıma sayısı 2014 yılı sonunda 6 bine düşmüştür. Yine doğu  kara kapılarımızdan Türk plakalı araçlar tarafından TIR Karnesi ile yapılan taşımalarda da 2013 yılında 225 bin olan taşıma sayısı 2014 yılı sonunda 208 bine gerilmiştir. Bu durum ise TIR Karne kullanım oranındaki düşüşün bir başka nedenini oluşturmuştur.”
TIR SİSTEMİ REVİZ EDİLMELİ
Bununla birlikte TIR Sistemi’nin gerek prosedür gerekse uygulama anlamında Ortak Transit Sistemi’nin sağladığı avantajların gerisinde kalmaya başlamasının da bu düşüşün bir başka nedeni olduğunu ifade eden UND İcra Kurulu Başkanı Şener, şöyle devam etti: ‘’TIR Karnesinde dört adet ile sınırlandırılan yükleme boşaltma yeri sayısının Ortak Transit Sisteminde sınırsız olması, taşınan yükün tüm vergi ve resimlerinin teminat altına alınması ile birlikte yurt dışındaki refakat uygulamalarından etkilenilmemesi, ek elektronik ön bildirim gönderimi gibi zorunlulukların Ortak Transit Sistemi’nde aranmaması, TIR karne kullanım maliyetlerinin yüksekliği gibi nedenler, firmaların T1/T2’li taşıma sayısını arttrmasına neden olmaktadır. Bu nedenle TIR Sistemi’nin de günümüz koşullarında Ortak Transit Sistemi ile rekabet edebilmesi adına revize edilmesi önem taşımaktadır.’’  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.