Tarımdaki sorunlara TBMM el koysun!

Hükümet son dönemde 80 tedbir ve teşvik açıkladı. Çiftçinin payına ise sadece 4 önlem düştü. ‘Çiftçi üvey evlat oldu’ diyen CHP’li Kazım Arslan, 22 milletvekilinin imzasıyla Meclis’e araştırma önergesi sundu

Tarımdaki sorunlara TBMM el koysun!
13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:10

Ekonomi Servisi
Çiftçiler hükümetin son açıkladığı yatırım ve teşvik paketlerden umduğunu bulamadı. Dünya Gazetesi’nden İbrahim Ekinci’nin araştırmasına göre hükümet 80 tebdir ve teşvik açıkladı.
Ancak bunlardan çiftçinin payına düşenler; yıl boyunca yapılan desteklerin yılda iki sefer ve topluca yapılması, gübrede KDV’nin kaldırılması, sütte arzı dengelemek içim mücahale alımı ve süt tozu üretimi, mevsimsel sıkıntılar ve kuraklık nedeniyle yaşanabilecek fiyat istikrarsızlıklarına karşı önlem alınması olarak 4 madde ile sınırlı kaldı.
Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik göreve geldiği dönemde et ithalatına karşı olduğunu kesin dille belirtse de daha önceki gün 100 bin baş besilik dana ithal edileceği açıklandı.

GEÇİCİ TEDBİRLER YETMEZ
“Tarımsal üretime ilişkin politika yanlışları, kendine yeten ülke konumundaki Türkiye’yi günümüzde birçok ürünü ithal eden duruma sürüklemiştir” diyen CHP Milletvekili Kazım Arslan ve 22 milletvekili ise geçen günlerde TBMM’ye bir araştırma önergesi sundu. Önergenin bu hafta içerisinde TBMM gündemine gelmesi bekleniyor.
Milletvekili Kazım Arslan, önergesinde, çiftçilerin maliyet ve pazar sorunlarının son 14 yıllık dönemde arttığını ve kapsamlı bir reforma gidilmediği sürece, geçici paketlerle çiftçinin derdine çare olunmayacağını kaydetti.
AKP’li yıllarda Ankara’nın yüzölçümünden daha fazla tarım toprağının kurumaya terk edildiğini, 2.6 milyon hektarlık tarım alanının daraldığına dikkat çeken Arslan, araştırma önergesinin gerekçesinde şu tespitlere yer verdi:
“2002-2014 yılları arasında Türkiye ekonomisi toplamda yüzde 73.9 oranında büyürken, tarım sektörünün toplam büyüme hızı yüzde 24.4’te kalmıştır. Tarım sektörünün ekonomi içindeki payı küçülürken, nüfusumuzun yaklaşık yüzde 21’i tarımdan geçinmekte, tarımın ekonomideki ağırlığı ise yüzde 9’un altında seyretmektedir. Kırsal kesim yoksulluğunun ana nedenlerinden birini tarımsal üretim, üretim maliyetleri ve pazar sorunları oluşturmaktadır.

FATURA 4 KATINA ÇIKTI
2015 yılında tarımsal dış ticarette ithalatımız 11 milyar doları aşmış, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredi toplamda 28.5 milyar TL’de kalmıştır. Son 12 yılda ülkemizin tarım, ormancılık, tohumculuk, gıda ürünü, içecek ve tütün mamulü ithalatında 2015 yılında ödediği para 2002 yılının 4 katına ulaşmıştır.
Meclis, tarımda kanayan yaraya çare olmalı ve önerdiğimiz Meclis Araştırma Komisyonunu kurarak yerinde inceleme yapmalıdır. Tarımı biten ülke, alınterini unutacak, işsizlik büyüyecek ve tekstil başta olmak üzere farklı sanayi ve hizmetler sektörünün maliyetleri artacak, ülkemiz en değerli emeğini tümüyle ithalata terk edecektir.”

Etiketler; #tarım #tbmm

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.