Tarımda kur maliyeti 10 milyar dolar

60 milyar dolar olan tarımsal hasıla, dolar kurundaki yükseliş nedeniyle 45-50 milyar dolara düşüyor. Tarımda kişi başına gelir 2 bin 800 dolara kadar geriledi

Tarımda kur maliyeti 10 milyar dolar
28 Ekim 2015 Çarşamba 14:07

Ekonomi Servisi
Türkiye’de 60 milyar dolar dolayında olan tarımsal milli gelirin, dolar kurundaki yükselişin sektör maliyetlerine etkisi nedeniyle yıl sonunda 45-50 milyar dolara düşmesi bekleniyor. Kurdaki yükseliş tarım sektöründe en az 10 milyar dolara mal olacak. Türkiye’de tarıma verilen yıllık desteğin 10 milyar lira dolayında olduğu düşünülürse, çiftçi, dolardaki yükseliş nedeniyle bir yıllık desteklemenin üç katı miktarında gelir kaybına uğramış durumda.
Dolar cinsinden tarımsal milli hasıladaki düşme sonucu tarım kesiminde kişi başına düşen gelir 2 bin 800 dolara kadar geriledi. Türkiye ortalaması ise 10 bin dolar dolayında. Yani tarımsal nüfusun yaşam standardı kentsel nüfusun çok altında bulunuyor.

DESTEK YÜZDE 1’İN ALTINDA
Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) “Tarım Sektörü 2015 Yılı Değerlendirmesi” raporuna göre, bu yıl bütçeden çiftçiye doğrudan 10 milyar lira kaynak ayrıldı. KİT’lerin finansmanı, diğer müdahale alımları, kredi sübvansiyonu gibi kalemler de dikkate alındığında bu miktarın 13,1 milyar lirayı bulması bekleniyor. Ancak açıklanan bütçe, Tarım Yasası’nın öngördüğü “milli gelirin yüzde 1” şartının altında kaldı.
Türkiye’de tarımsal girdilerde dışa bağımlılık oranının yüksek olması üreticilerin döviz fiyatlarındaki dalgalanmalardan doğrudan zarar görmesine yol açıyor. Doların yükselmesinden olumsuz etkilenen çiftçiler özellikle mazot, gübre, yem ve ilaç gibi ithal girdilerdeki artış nedeniyle desteğe ihtiyaç duyuyor.

MAZOT VERGİSİYLE GERİ ALINDI
Tarım sektöründe yılda 3,3 milyon ton dolayında mazot kullanılıyor. Mazottan, yüzde 36,57 ÖTV ve yüzde 15,07 KDV alınıyor. Bu rakam, çiftçiye bu yıl verilen 10 milyar liralık toplam desteğe yakın bir miktarı oluşturuyor. Salt mazottan alınan dolaylı vergilerle, çiftçiye bir yılda verilen tüm destek geri alınıyor.
Gübreden yüzde 18 KDV, kırsal elektrikte yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 18 KDV, tarımsal ilaçlardan, tarım makineleri ve traktörlerden, tohumluk ve hayvan yemlerinden yüzde 8 KDV
alınıyor.
Rapora göre, gelinen noktada tarımsal girdilerde vergi oranlarının düşürülmesi ve fiyat dalgalanmalarına karşı girdi sübvansiyonlarının artırılması bir zorunluluk. Bu talepler tüketicileri de ilgilendiriyor çünkü girdilerdeki fiyat artışları, yüksek aracı kârlarıyla birleşince tüketiciye katlanarak yansıyor.

PAMUK EKİMİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

“Ege Bölgesi 2015-2016 Sezonu Pamuk Ekili Alanları ve Ürün Rekoltesi” tahmin çalışmasının sonuçları açıklandı. İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Türkiye genelinde hem ekim alanlarının hem de kütlü pamukta verimin gerilediğini bildirdi. 2015-2016 sezonunda Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanlarının yüzde 9,2 azalacağı, ortalama kütlü veriminin de yüzde 9 gerileyeceği tahmin edildi. Pamuk üretimi yüzde 17, randıman oranı yüzde 38’e gerileyecek, mahlıç pamuk üretimi de 129 bin 803 ton olacak.
Pamuk ekim alanları 2002 yılına göre yüzde 61 geriledi. Manisa, Muğla ve Balıkesir’deki gerilemenin daha vahim olduğu kaydedildi. 2002 yılında İzmir, Aydın ve Denizli’de toplam 62 bin olan pamuk üretici sayısı 12 bine geriledi. 2002 yılında sadece Manisa’da 11 bin pamuk üreticisi vardı.
Pamuk üretimindeki gerilemenin, tekstil sektörünün ham madde ihtiyacında ithalatın artmasına neden olacağı vurgulanıyor. Geçen yıl 800 bin ton olan pamuk ithalatının, 2015-2016 sezonunda 900 bin tonu aşabileceği tahmin ediliyor. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.