Taner Yıldız: Yıldız: Petrol fiyatları siyasette kullanılıyor

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Dünya Enerji Görünümü 2014 Raporu tanıtım toplantısına katılan Enerji Bakanı Yıldız, petrol fiyatlarının uluslararası siyasette argüman olarak kullanıldığına işaret etti

Taner Yıldız: Yıldız: Petrol fiyatları siyasette kullanılıyor
23 Aralık 2014 Salı 11:54

Recep Erçin
Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA), “World Energy Outlook 2014 Raporu” Türkiye tanıtım toplantısı, TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından dün İstanbul’da gerçekleştirildi. Rapora ilişkin detayları UEA Başekonomisti Dr. Fatih Birol, kamuoyu ile paylaştı. 
Toplantının açılış konuşmalarını TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, toplantıya dinleyici olarak katıldı. 
Konuşmasında dünyada işlerin çok iyi gitmediğine işaret eden Bakan Yıldız, ciddi bir adaletsizlik olduğunu, insanların enerji sektörü ile alakalı faydalandıkları kalemler arasında ciddi eksikler bulunduğunu ifade etti. ‘’Petrol fiyatlarının uluslararası siyasette argüman olarak kullanıldığı bir dünyadayız’’ diyen Taner Yıldız, “Türkiye, yer altındayken savaşın, yer üstündeyken barışın gerekçesi olan petrol ve doğalgaza sürekli barış gerekçesiyle beraber baktı ve hiçbir zaman için gerginliğin tarafı olmamaya gayret etti ve bundan sonra da böyle devam edecek” şeklinde konuştu. 
Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün birçok ülkeyi etkilediği gibi Rusya’yı da etkilediğine işaret eden Yıldız, tüketici ülkelerin fayda sağladığı, üretici ülkelerin de karlarından fedakarlık yaptığı, bütçe hesaplarının tutmadığı bir ortamın olduğunu söyledi. Yıldız, Libya’da 100 milyar dolar para kazanan Rusya’nın şu anda 140 milyar dolar kaybediyor olmasının, ülkenin çok hazırlıklı olmadığı bir durum olduğunu dile getirdi. 
Bakan Yıldız’ın konuşmasında, petrol fiyatlarının uluslararası siyasette argüman olarak kullanıldığını söylemesi dikkat çekti. Bilindiği üzere petrol fiyatlarının düşmesinde ABD’deki kaya petrolü üretimi ile dünya ekonomisindeki yavaşlamanın etkili olduğunu ifade edilirken, enerji uzmanlarınca bir üçüncü etkenin daha olduğu kaydediliyor. 
Kaya petrolü üretimi artsa da ABD halen enerji ithalatçısı bir ülke durumunda. Fiyatların düşmesi ABD’ye avantaj sağlarken, siyasi rakipleri Rusya ve İran aniden düşen petrol fiyatları sonucu büyük ekonomik kayıplar yaşıyor. Fiyatlardaki ani düşüşü İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, siyasi bir komplo olarak değerlendirmişti. Suudi Arabistan tarafından yapılan ‘petrol arzının düşmesi durumunda üretimi artıracakları’ yönündeki açıklamalar ise İran ve Rusya’ya mesaj olarak nitelendirildi. Rusya, İran, Venezuela gibi ülkelerin düştükleri zor durumdan çıkmaları petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı. ABD ve Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez bloğu, bir taraftan politik ve askeri olarak Ukrayna ve Ortadoğu’da baş edemedikleri Rusya’yı ekonomik olarak zorlamaya, bir yandan da nükleer müzakereler yürüttüğü İran’ı ödün vermeye zorluyor. 
‘HEM AB HEM RUSYA’
Bu ortamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sırasında açıkladığı, Güney Akım’ın iptal edilerek Türkiye üzerinden Avrupa’ya 63 milyar metreküplük yeni bir boru hattı yapılması projesine ilişkin tartışmalar da sürüyor. Söz konusu toplantıdaki konuşmasında bu konuya da değinen Bakan Taner Yıldız, şu ifadeleri kullandı: “En son Sayın Putin’in ziyaretiyle birlikte Türkiye’nin de içine alındığı bir tartışma platformu oluşturuldu. ‘Türkiye acaba AB’yi mi, yoksa Rusya’yı mı tercih edecek?’ diye. Güney Akım projesinin ortağı ve tarafı olan Türkiye değildir. Türkiye ne AB üyesi ülke olma ile alakalı girdiği serüvenden vazgeçer ne de Rusya gibi önemli bir komşusundan vazgeçer.’’ Bakan  Taner Yıldız ayrıca, yapılan anlaşmanın bir iyi niyet anlaşması olduğunu, herhangi bir hukuki bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte, BOTAŞ ve Gazprom’un görevlendirildiğini, üzerinde çalışacaklarını ve Türkiye’nin coğrafyasından kaynaklanan avantajların hangi ölçüde kullanabileceğinin  değerlendirilip tartışılacağını da ifade etti.
EN BÜYÜK NÜKLEER GÜÇ ÇİN OLACAK
“World Energy Outlook 2014 Raporu”nu tanıtan bir sunum yapan UEA Başekonomisti Dr. Fatih Birol, düşen petrol fiyatlarının gerek yatırımların azalması gerekse düşük fiyat nedeniyle artan talep dolayısıyla yeniden yükseliş eğilimine gireceğini söyledi. 
Nükleer enerji konusundaki gelişmelere dikkat çeken Fatih Birol, Çin’in devam eden nükleer enerji yatırımlarına değindi. Çin’in yakın zamanda ABD’yi geçerek dünyanın en büyük nükleer gücü olacağını öngören Birol, Çin’in nükleer teknoloji ihraç eden bir ülke olmasının siyasi yansımalarının da olacağını aktardı. 
Hem petrolde hem de doğalgazda enerji arz güvenliğinin önümüzdeki dönemde gündemin üst sıralarında yer alacağına işaret eden Birol, ‘’Enerjide miyop bakış açısı var. Uzun vadeli bakılmıyor. ‘Kaya gazı çıktı ABD’de fiyatlar düştü. Ortadoğu’nun önemi kalmadı’ yorumu son derece yanlış. Dünyada petrol talebi 2040’a kadar günlük 14 milyon varil artacak. Bunun büyük bir bölümü Ortadoğu’dan sağlanabilir’’ dedi. Toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer de “BOTAŞ’ın ithalattaki payının düşürülerek diğer piyasa oyuncuları gibi hareket etmesinin sağlandığı bir piyasa yapısı oluşturulmalı” görüşünü savundu.  
Dinçer, petrol fiyatlarındaki düşüşün fırsat ve tehditleri içinde barındırdığını vurgulayarak, “Bir başka deyişle düşük enerji fiyatlarının rehavetine kapılmamalıyız” uyarısı yaptı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.