Startup Sauna’ya giren şirketler terliyor!

Rusya, Litvanya, Macaristan, Finlandiya, Polonya, Ukrayna olmak üzere 6 farklı ülkeden 14 ekiple çalışan Startup Sauna’nın CMO’su Kasper Suomalainen ile faaliyetleri hakkında konuştuk.

Startup Sauna’ya giren şirketler terliyor!
15 Kasım 2015 Pazar 20:58

Kuzey Avrupa’daki girişimciler için ortak bir buluşma noktası haline gelen Finlandiya’daki Startup Sauna’nın CMO’su (Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı) Kasper Suomalainen ile Adana’da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde sohbet etme fırsatı bulduk.
Kasper’in soyadı Fince’de Fin anlamına geliyor. Tıpkı Türkçe’deki Türk gibi. ABD’nin Teksas eyaletinde dünyaya gelen Kasper, Çin, Hindistan, ABD gibi birçok ülkede eğitim almış. İngilizceyi, Fince’den daha önce öğrenen Kasper, kendini ‘’dünya vatandaşı’’ olarak nitelendiriyor.

AKIL HOCALARI EKİBİ

Startup Sauna’nın faaliyetlerine ilişkin konuştuğumuz Kasper, kâr amacı gütmeyen bu oluşumun yeni başlayan şirketlere, iş yapış şekillerini geliştirmeleri için yardımcı olan bir mekanizma olduğunu kaydetti. Startup Sauna’yı üç öğrenci yönetiyor fakat, arkalarında 60-70 kişilik deneyimli bir ekip var. Bu kişiler özellikle startup şirketlere akıl hocalığı yapıyor.

TAMAMEN ÜCRETSİZ
Kasper’e Türkiye’den startup bir şirketin kendilerine nasıl başvuracağını sorduğumuzda, her ülkeden başvuru yapılabildiğini, internet üzerinden başvuru yapılabildiği gibi bire bir görüşmeler neticesinde de sisteme girmenin mümkün olduğunu anlattı. Şu anda Rusya, Litvanya, Macaristan, Finlandiya Polonya, Ukrayna olmak üzere 6 farklı ülkeden 14 ekiple çalışan Startup Sauna, programına katılmak tamamen ücretsiz. Ancak Finlandiya’daki etkinliklere katılabilmeniz için elemeleri geçmeniz gerekiyor.

HER ŞEHİRDEN 3 ŞİRKET
Kasper, bugüne kadar seçilen şirketlerin sadece yüzde 10’unun internet üzerinden başvuru yapanlar olduğunu belirtiyor. Yüzde 90 ise ikinci yolla seçilenler. Startup Sauna öncelikle bir duyuru yayımlıyor. Daha sonra başvuruları kabul ediyor. 6 ay boyunca farklı ülkelerdeki 15-20 şehre gidiliyor. Burada yapılan koçların da dahil olduğu bire bir görüşmelerde her şehirdeki şirketler elemelere tabi tutuluyor ve her şehirden kalan 3 şirket Finlandiya’daki programa katılma hakkı kazanıyor. Kasper ile sohbetimizde bu yıl binden fazla başvuru aldıklarını söyledi.

FON DESTEĞİ ŞANSI
Kasper, Finlandiya’daki programa katılan şirketleri 12 ayrı etkinliğin beklediğini söyledi. Şimriye kadar 159 mezun verdiklerini belirten Kasper, bu şirketlerin kendilerine 88 milyon dolarlık fon desteği de sağladığını kaydetti. Şirketler tarafından ilgi görmelerinin bir nedeninin bu olduğunu ifade eden Kasper, ayrıca “Slush’’ adı verdikleri, şirketleri, medya ve yatırımcılar ile buluşturan bir etkinliklerinin olduğunu anlattı. Koç/mentor ağlarının oldukça kıdemli olduğunu söyleyen Kasper, ‘’Normal koşullarda bu koçlardan herhangi biri bir yerde konuşma yaptığında binlerce dolar ücret ödeyip girmeniz gerekiyor. Ama burada ücretsiz olarak bu insanlar bir amaç için bir araya geliyorlar.
Sermayesi olan kesimle fikri olan kişileri buluşturuyoruz. Her şeyden önce ücretsiz bir yapı ve herkesin yararına açık ama seçilmek için iyi olmanız gerekiyor’’ dedi. 

YAZILIM ÖN PLANDA
Farklı farklı alanlardan şirketlerin programa dahil olduğunun altını çizen Kasper, daha çok nihai tüketiciye ürün sunan şirketlerin ön planda olduğunu kaydetti. Sanayi ürünleri alanında faaliyette bulunan şirket sayısının çok fazla olmadığını belirten Kasper, daha çok yazılım şirketlerinin programa dahil olduğunu söyledi. Kasper son olarak asıl amaçlarının startup şirketler için iş modeli yaratabilmek olduğunu ifade etti. 
Bilindiği üzere “startup’’ adı verilen ve küçük ama hızlı büyüyen şirketler dünyada ilgi odağı haline geliyor. Türkiye’de de TOBB, en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi ödüllendiriyor. Hızlı büyüyen bu şirketlere startup adı veriliyor. Ancak Türkçe bir isim bulmak şart. Prof. Dr. Güven Sak konuyu bir makalesinde dile getirince, neden “atılgan şirketler’’ demeyelim diye öneride bulunmuştum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.