Soros İstanbul sermayesini hedef aldı

Soros ve ABD’nin fonladığı Panama Belgeleri’nde Türkiye’den 600’ü aşkın kişi ve 100’ü aşkın şirket yer aldı. Vergi rekortmeni isimlerin yanı sıra, hükümete yakın işadamlarının da olması dikkat çekti

Soros İstanbul sermayesini hedef aldı
11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:32

Ekonomi Servisi
Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11 milyon sayfalık doküman “Panama kayıtları” (Panama Papers) adı altında Nisan ayı başında servis edilmişti. Aydınlık söz konusu belgeler servis edildiğinde, Center for Public Intergrity (Toplum için Adalet) isimli kuruluşun projesi olarak hayata geçen Uluslararası Gazeteciler Konsorsiyumu’nun mali destekçisinin “Turuncu Kalkışmalar” ile anılan George Soros ve doğrudan Amerikan Dışişleri’ne bağlı Mc Arthur Vakfı olduğunu gündeme taşımıştı. Nitekim sonraki günlerde Wikileaks’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “PanamaBelgeleri Putin saldırısı Rusya ve eski SCCB’yi hedef alan OCCRP (Organiza Suç ve Yolsuzluk İhbar Projesi) tarafından hazırlandı ve USAID (Uluslararası Kalkınma Ajansı) ile Soros tarafından fonlandı” ifadesini kullanmıştı.

PATRONLAR LİSTEDE
Önceki akşam Panama Papers’da yer alan isimler ve adresler de açıklandı. 200 bini aşkın hesabın yer aldığı listelerde Türkiye’den 101 şirket, 684 kişi ve 21 aracının isimleri ve bazı adresler bulunuyor. Koç, Sabancı, Doğan, Zorlu, Özilhan, Yücaoğlu, Kıraç gibi Türkiye’nin önde gelen sermayedarlarının yanında hükümete yakınlığı ile bilinen Çalık, Tamince, Cengiz ve Gür’ün de listelerde yer alması dikkat çekti. Panama Papers’da yer alan isimlere bakıldığında bu kişi ve şirketlerden birçoğunun Türkiye’nin vergi rekortmenleri arasında yer aldığı da biliniyor. Bu kişi ve şiketlerin Panama Belgeleri’nde yer almasının görünen nedeni offshore hesaplarda bir takım işlemler yapmış olmaları. Ancak belirtmek gerekir ki; herhangi bir bireyin veya şirketin offshore hesabı kullanması yolsuzluk veya karaparaya bulaştığı anlamına gelmiyor. Örneğin yurtdışı müteahhitlik şirketleri kazançlarının bir bölümünü yurt dışı hesaplarda tutabiliyorlar. Bu kimi zaman ülkelerindeki yüksek vergilerden kaçınmak için, kimi zaman ise operasyonel kolaylık açısından yapılabiliyor. Edindiğimiz bilgiye göre, Erkut Yücaoğlu, teknesine Güney Amerika’da bir ülkeden bandral almak için offshore hesabı açmış.

BÜYÜKLERİN TAHAKKÜMÜ MÜ?
Panama Belgeleri’nin Nisan ayında yayımlanan ilk kısmında Çin ile yakınlaşma politikası izleyen İngiltere Başbakanı David Cameron’un yanı sıra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping gibi isimlerin batı medyası tarafından ön plana çıkarılması, sızıntıların Asya liderlirini hedef aldığını gözler önüne sermişti.
Ulusalkanal.com.tr yazarı, Vatan Partisi MKK Üyesi Bülent Esinoğlu, Panama Belgeleri’ne ilişkin yaptığı değerlendirmede, sermaye birikimini tamamlayan çokuluslu şirketlerin, piyasaya yeni şirketlerin girmesine şiddetle karşı olduğuna dikkat çekerek, “Çokuluslu şirketlerin ulus devletler içinde elde ettiği piyasa, ulus içi yerli bir tekel şirketle sağlanır. Ortaklıklar oluşur. Çokuluslu şirketten, yerel ortağa sermaye akışı sağlanır. Yerel şirket ulusal pazarları açmış olmanın sağladığı imkânlarla daha da büyür. Dış çokuluslu şirkete kafa tutmaya başlar. İşte kıyamet burada kopar. Çokuluslu şirketin, ulus devlet içinde palazlanmış, ulus-içi tekeli terbiye etmesi, hizaya getirmesi ihtiyacı ortaya çıkar’’ ifadelerini kullandı.
Panama Belgeleri’nin çokuluslu şirketlerin, ulus-içi yerel tekellere uyarısı olduğunu savunan Esinoğlu, “Çokuluslu şirketler, ulus içi tekellere diyor ki; biz sizin nasıl halktan çaldığınızı biliyoruz. Daha ileri giderseniz, halkınıza diğer yolsuzluklarınızı da anlatacağız. Ayağınızı denk alın’’ görüşünü dile getirdi.

LİSTEDE KİMLER VAR
Panama Belgeleri’nde adı geçen ve kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimler ise şöyle:

Ahmet Ali Ağaoğlu
Hüseyin Altınbaş
İmam Altınbaş
Sofu Altınbaş
Vakkas Altınbaş
İbrahim Betil
Mehmet Ali Birand
Serdar Bilgili
Mehmet Cem Bodur
Mehmet Cengiz
Erol Çarmıklı
M. Oğuz Çarmıklı
Nurettin Çarmıklı
Remzi Gür
Mehmet Hattat
Orhan Remzi Karadeniz
İnan Kıraç
Tuncay Özilhan
Adnan Polat
Ömer Sabancı
Vuslat Doğan Sabancı
Özcan Tahincioğlu
Fettah Tamince
Murat Barış Tansever
Mehmet Burak Vardan
Erkut Yücaoğlu
Mehmet Emre Zorlu
Olgun Zorlu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.