Son elli yılın en kesat bayramı

Esnaf bayram öncesi yaprak kımıldamadığını söylüyor. Esnaf ve Zanaatkar Odaları Başkanı Kaya ‘Türkiye’de sıcak para yok. Para dolaşmıyor. Bayram arifelerinde bankalar kredi dağıtırlardı şimdi başvuruların yüzde 98’ine vermiyorlar. Hepimiz kredi sabıkalısıyız. Esnaf zor durumda’ dedi

Son elli yılın en kesat bayramı
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:49

Tanju Cılızoğlu
[email protected]

Eğer içinde yaşadığınız toplumun kılcal damarlarında geziniyorsanız değişimleri hemen algılıyorsunuz. Toplumda belki günlük yaşamın kareleri çok değişmiyor. Caddeler kalabalık, araçlar vızır vızır. Yaşam koşuşturmanın git-gelleri hep aynı. Ne var ki toplumlardaki küskünlüğü, öfke birikimlerini, coşkuyu kavrıyorsunuz.
Kocaeli’de yaşıyorum. Bayram öncesi ve bayramda bir şeyler donuk. Bir şeyler yürümüyor. Bir şeyler azalmış...
Kocaeli’nde her hafta Perşembe günleri kurulan ve her Belediye Başkanı’nın kaldırmak istediği ama toplumsal tepki nedeniyle kaldıramadığı bir semt değil kent pazarı var. Pazar şehrin göbeğinde. Kocaeli’nin her yerinden bu pazara akın akın gelinir. Sebze, meyve, bakliyat, kahvaltılık ötesinde perde, yatak örtüsü, yorgan dahil yaşamın gerektirdiği her şey iğneden ipliğe ne ararsanız her şeyi bulursunuz.

HİÇ BÖYLESİNİ GÖRMEDİK
Bayrama giden son Perşembe vakit akşama iniyor. Pazarın en civcivli olduğu saatler. Dalıyorum pazara. Benim bildiğim, yıllardır gözlediğim pazarda bu saatlerde tezgahların dibi görünür.
Bu saatlerde pazarcı dostlarıma sadece selam verir geçerdim. Yoğunlukta çoğu selam da güme giderdi. Bu kez selam verdiğim dostlar bir çeşit sohbete başladı. Benim palabıyık “Ağabey gel çay söyleyeyim sana” diyiverdi. Özetlersek Perşembe Pazarı esnafı şaşkın. “Biz bayram arifesinde hiç böylesini görmedik. Hayır ola yaprak kımıldamıyor” diyor.

ESNAF ZOR DURUMDA
Bir dostum şunları aktardı: “Bak şu tezgahta erkek gömleği satılıyor. Aylardır gömlek on lira. Hatta komşumdan geçen hafta bende üç tane aldım. Bugün bir ara baktım gömlek beşe inmiş. Takıldım kendisine, ‘Geçen hafta üç gömlek aldım. Bana on beş lira borçlusun’ dedim. Yemin etti. ‘Maliyeti altı lira. Toptancıya yarın malın parasını ödeyeceğim. Para denkleştirmek için koyverdik yakasını ama bu da para etmedi’ dedi.”
Perşembe Pazarı’nın hemen arkasında Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Binası var. Vuruyorum beşinci kata. Kocaeli’nin bugün esnaf sayısı elli binin üstünde.
Kemal Kaya bu esnafın 26 yıldır seçilen başkanı. Hal hatır sonrası dedim ki “Önce Fethiye Caddesi’ni dolaştım sonra Perşembe Pazarı’na indim senin evlatlar sıkıntıda.”
Kemal Kaya anlatıyor: “Türkiye’de sıcak para yok. Para dolaşmıyor. Daha evvelki yıllar bayram arifelerinde bankalar kredi dağıtırlardı. Şimdi bankalar kredi vermek için başvuranların yüzde 98’ine vermiyor. Tümümüz kredi sabıkalısıyız. Ehh bazı bayramlar öncesinde hükümet memura, işçiye sıcak para öderdi. Bu bayram bu da yapılmadı. Esnaf zor durumda. Her gün bu sıkıntının içinde bende bunalıyorum. Başbakan’da bu sıkıntıyı yaşıyor. O da bizim gibi biliyor. Halkbankası eliyle esnafa beş yıl vadeli yüz elli milyon kredi verilmesine çalışıyorlar. Bu yapılabilirse piyasalar biraz canlanır. Kan dolaşımı başlar. Ama bunun için hemen Halkbankası’na para aktarılması gerekiyor.”

AVM’LER DE ÇÖKTÜ
“Ekonominin can damarı küçük esnaftır. Türkiye’de AVM modası çıktı. Fizibilite yapılmadan kentlere hesapsız kitapsız AVM’ler yapıldı. Esnaf buraların cazibesine kapıldı. Lokomotif markalara AVM’nin reklamı olsun diye bedava dükkanlar verildi. Diğerlerine orantısız kiralar uygulandı. Şimdi bu AVM’lerin yüzde sekseni çöktü. Kısacası ekonomi dar bir boğazda, esnaf son elli yılın en kesat bayramını yaşıyor. Hükümet de bunun farkında. Tek tesellim bu farkındalık. Sanırım ülkenin ekonomisinin döndürülmesi için çare düşünülecek.”
Kaya’ya “Ya çare düşünülmezse, Türkiye’nin dış borcu beş yüz milyar dolara yaklaştı, nasıl olacak” diyorum. Rahmetli Demirel’in deyimini kullanıyor: “Çareler tükenmez. Kemer sıkacağız. Hepimiz devlet de kemer sıkacak. Gerekirse yamayacak, lokmamızı kısacak, borç ödeyeceğiz.”

EKONOMİ BORÇ KELEPÇESİNDE
Türkiye’nin en zengin kentinin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı’na “Kocaeli böyle olursa diğer kentler nicedir” diyorum. Yanıtı net: “Her yer aynı. Edirne’den Ardahan’a ekonomi durağan. Herkes geliri oranında borçlandı. Şimdi bu borçları ödeme zamanı geldi. Herkes darda. Ben her gün diğer illerin oda başkanları ile konuşuyorum. Sıkıntı hepsinde aynı. Çok borç az borç. Önemli olan ödeme kapasiteniz. Türkiye ekonomisi borç kelepçesinde. Bu borçları ödemeden ekonomide düzelme olacağı ekonominin kurallarına aykırı. Sıkıntı çoğalarak artıyor. Bütün sorun hükümetin. Bu durumlarda gereken ne ise biran önce yapılmalıdır. Önce sıkıntıyı kabul edeceksiniz sonra çözeceksiniz. Sorunun biri de hükümetin sıkıntıyı kabullenmesidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.