Sistem tıkandı kayıt dışı artışta

Zorunlu sigortalı çalışan sayısı son iki ayda 424 bin azaldı. Son üç ayda 386 bin kişi işsizlik maaşına başvurdu. Geçen yıla göre kayıt dışı çalışan sayısı 384 bin arttı. Ümidi kırık işsizlerin sayısı 2.6 milyonu aştı

Sistem tıkandı kayıt dışı artışta
17 Mayıs 2016 Salı 11:06

Recep Erçin
[email protected]

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016 Şubat döneminde 877 bin kişi işgücüne katıldı. Bu kişilerin hepsi bir işe yerleştirildi. Üstüne işsizler ordusundaki 2 bin kişiye de iş bulundu. Böylece işsiz sayımız geçen yılın aynı dönemine göre 2 bin kişi azalarak, 3 milyon 224 bin kişi olurken, işsizlik oranı da yüzde 10.9 olarak hesaplandı.
Böyle bakınca Ocak 2016 döneminde 3.3 milyona dayanarak, 2008-2009 krizinden hemen sonraki 2010 yılından beri en yüksek düzeyine çıkan işsiz sayısında bir düzelme olduğu görülüyor. Ancak işin rengi tam öyle değil.

KAYIT DIŞI İLK KEZ ARTTI
TÜİK verilerine göre aylardır düşen kayıt dışı istihdam oranı Şubat’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.4 puan artarak yüzde 32.1’e çıktı. Bu oran Ocak 2016 döneminde yüzde 31.8 düzeyindeydi. İstihdama oranladığımızda Şubat 2016 itibarıyla 8 milyon 492 bin kişinin kayıtdışı çalıştığı görülüyor. Geçmiş verilere baktığımızda 2014’te 9 milyonun üzerinde olan kayıtdışı çalışan sayısı 2015’te 8.9 milyona indi. Son 12 dönemlik TÜİK bültenlerinde de kayıt dışı çalışan sayısının sürekli azaldığı görülüyor. Buna göre Şubat 2016’daki artış kayıt dışılıktaki düşüş eğiliminin sekteye uğradığını gösteriyor.
Bu ilk nokta. İkinci kısım ise, işsiz sayısı 2 bin kişi azalmışken bizim ümidi kırık işsizler olarak nitelendirdiğimiz iş aramayıp çalışmaya hazır olan nüfusa baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre 66 bin kişi artmış ve 2.6 milyona yükselmiş. Yani eli ekmek tuttuğu halde iş aramadığı için işsiz sayılmayan 66 bin kişi işgücü dışında sayılmış.

İŞTEN ÇIKARMALAR VAR
Diğer yandan TÜİK’in mevsim etkisinden arındırımış aylık verilerine baktığımızda işsiz sayısı Ocak döneminde Aralık’a göre 44 bin, Şubat’ta da Ocak’a göre 47 bin azalmış. Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine baktığımızda 4A kapsamındaki zorunlu sigortalı çalışan sayısının Ocak ayında 378 bin 604, Şubat’ta da 45 bin 685 kişi azaldığı görülüyor.
Bununla beraber İŞKUR’un aylık bültenlerine baktığımızda isşizlik maaşına başvuran kişi sayısında Ocak’ta yüzde 37.7, Şubat’ta yüzde 48.1 ve Mart’ta 42.7 artış gözlendi. Böylece ilk üç ayda işsizlik maaşı için başvuran kişi sayısı 386 bin 246 oldu.
Yukarıda sıraladığımız iki resmi veri kayıtlı istihdam sayısında daralma ve işsizlikte artış olduğunu gösteriyor. Buna karşın TÜİK’in Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsayan Şubat 2016 verilerinde işsiz sayısı 2 bin azalmış. Ancak Şubat’ta kayıt dışı çalışan sayısında Ocak’a göre 137 bin kişilik bir artış söz konusu. Geçen yılın Şubat dönemine göre ise 384 bin kişi kayıt dışına çıkmış.

KOÇ: İKİ NEDENİ VAR
Yukarıda detaylarını verdiğimiz verileri yorumlayan Aydınlık yazarı ve Vatan Partisi İşçi Sendika Bürosu BaşkanıYıldırım Koç, sistemin tıkandığını dile getirdi. Özellikle asgari ücret artışı sonrası birçok işçinin kendisini arayarak, işverenlerinin “Ya sigortasız çalış ya da işten çıkarmak zorundayım’’ şeklinde beyanda bulunduğunu belirten Yıldırım Koç, kayıt dışının artmasının ikinci nedeni ise şöyle anlattı: “Adana’da bir işverenle görüştüğümüzde, kendisine iş başvurusu yapan kişinin sigortasız çalışmak istediğini söyledi. Nedenini sorduğunda, kredi kartı ve banka kredisi borcu nedeniyle sigortalı çalıştığı zaman banka maaşını haczedeceği için sigortasız çalışmak istiyormuş. Dolayısıyla, işverenler tarafından artan işçi maliyetleri nedeniyle kayıt dışına bir çıkış varken, diğer neden ise artan boçluluk nedeniyle maaşının haczedilmemesi istemeyen işçi kesiminden de bu talep geliyor.’’  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.