Savunma sanayisine 3 küme stratejisi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) yıllık değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Savunma sanayisine 3 küme stratejisi
25 Temmuz 2016 Pazartesi 11:37

Recep Erçin
[email protected]

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) yıllık değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sırasında yerli otomobil konusunda ortaya koyduğu vizyonla sektöre stratejik bir hedef çizmeyi başaran Bakan Işık ile sohbetimizde, savunma sanayisinde de yeni bir stratejinin gündemde olduğunu öğrendik.
Savunma sanayisindeki projelerin belirlenmesindeki en kritik ilk unsurun, gelecekteki savaş ve savunma konsepti olduğunu belirten Işık, ikinci olarak dünyadaki eğilimlerin belirleyici olduğuna işaret etti. Siber savunma kavramının normal savunmanın bir parçası haline geldiğini kaydeden Işık, “Bunu göz ardı etme şansımız var mı? Yok!” diye konuştu.

VAKIF ŞİRKETLERİNE GÖREV
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin stratejik çalışmalarının savunma sanayisinin temel pusulası olduğunu söyleyen Bakan Işık, sektörün sıçrama yapabilmesi için gereken stratejiyi “üç küme” yöntemiyle açıkladı.
Buna göre A, B ve C olmak üzere üç küme var. Bunlarda ilki üretim, ikincisi Ar-Ge ve üçüncüsü tasarım/mühendislik.
Üretimi özel sektörün, Ar-Ge’yi TÜBİTAK’ın, kesişim noktası olan tasarım ve mühendisliğin ise vakıf şirketlerinin yapar hale gelmesi gerektiğinin önemine değinen Bakan Işık, ASELSAN gibi vakıf kuruluşlarının, özel sektörün yapamayacağı alanlarda yoğunlaşmasının sektöre katacağı ivmeye dikkat çekti.
Vakıf kurumlarının bir projede alt yüklenicilerine, projenin kısımlarının üretimini dağıtarak kendisinin, projede olmazsa olmaz kısım olarak bilinen stratejik parçaları üretmesi gerektiğini ifade eden Bakan Işık, vida sıkmaktan, vida yapmaya, onu da kaliteli vida yapmaya götürmenin önemine değindi.
Savunma sanayisinde yüklenilen projelerin çok uzun sürede tamamlandığını ancak bu sürelerin kısaltılmasının zorunlu olduğunu belirten Bakan Işık, “Burada kritik unsur nitelikli insan. Bu alanda insan yetiştirmek için çalışıyoruz. Dünya savunma sanayisi kritik süreçte. Biz geç kalmadık. Otomotivde de öyle. Orada da yeni bir süreçte işe girdik. Şanzımansız bir dünyaya gidiyoruz. Düşündüğümüz kadar geride değiliz. Ama hızlı olmazsak geri düşeceğiz” dedi.

ABD İLE YARIŞIRIZ
Türkiye’nin 3 temel sorunu olduğuna dikkat çeken Bakan Işık, bunları kurumsal taassup, zaman kaybı ve kaynak israfı olarak sıraladı. Bu üç sorun çözüldüğünde Türkiye’nin ABD ile yarışır hale geleceğini öne süren Bakan Işık, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) İcra Kurulu Başkan Fatih Özmen’in kendisine, “Türkiye’deki orta seviyeli üniversiteden mezun çocuklar, ABD’nin en iyi üniversitelerinden mezun çocuklarla yarışıyor” dediğini aktardı.
Önemli olanın sistem olduğunu ifade eden Bakan Işık, sistem kurgulanınca yaratıcılıkla sistemin birleştiğini söyledi. “Batı’da sistem var ama yetenek eskisi kadar iyi değil. Bizde yetenek var” diyen Bakan Işık, “Dünyada hatasız arabayı Toyota Sakarya’daki tesislerinde üretiyor. Özel sektör verimliliğinde dünya ile yarışır durumdayız” ifadelerini kullandı.

PARALEL KADRO İHANETİ!
Gazetecilerle sohbetinde yetişmiş kadroların önemine de değinen Bakan Işık, Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı döneminde “paralel yapı” ile ilişkili kadrolar dışında eski kadrolarla çalışmaya devam ettiği örneğini vererek, personelin devamlılığına işaret etti. Işık, “paralel yapı” ile ilişkili kadrolar için ise “onlar ihanet ettiler” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.