Sanayinin payından memnun değiliz

TÜSİAD’ın üçüncü kadın başkanı Cansen Başaran Symes oldu. Toplantıda eski başkan Dinçer’in sanayinin önemini, cumhuriyet değerlerini ve laikliği ön planda tutan söylemleri dikkat çekti

Sanayinin payından memnun değiliz
22 Ocak 2015 Perşembe 14:34

Recep Erçin
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 45. Genel Kurul Toplantısı’nı dün İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantıda, Eski TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, görevi Cansen Başaran Symes’a devretti. Symes’ın, hafta içinde açıklanan yönetim kurulu listesi kabul edildi. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erkut Yucaoğlu da  görevini Tuncay Özilhan’a devretti. Yucaoğlu’nun konuşmasının ardından kendisine, Koç Grubu Onursal Başkanı Rahmi Koç tarafından plaket takdim edilerek, TÜSİAD Onursal Başkanlar Konseyi’ne seçildi. 
DOĞU’YA KAYAN GÜÇ 
1988 yılında girdiği TÜSİAD’da kesintisiz en uzun süre çeşitli görevlerde bulunan Yucaoğlu’nun konuşmasında, reformlarda geri kalınması, AB sürecindeki yavaşlama ve antidemokratik seçim sistemi vurgusu ön plana çıktı. Yucaoğlu’nda sonra ise TÜSİAD Başkanı olarak son konuşmasını yapmak üzere Haluk Dinçer, kürsüye çıktı. Dinçer, konuşmasına 2008 yılında başlayan küresel krizin bitmediğine dikkat çekerek başladı ve dünyada alttan alta uygulanan korumacı politikaların ticaret hacminin gerilemesine neden olduğunu ifade etti.
Dünya ekonomisi ve siyasetinde Batı’dan Doğu’ya ve Güney’e güç kaymasını yansıtan yeni bir kurumsal yapı ve kurallara duyulan ihtiyacın gereğinin yerine getirelemediğini belirten Dinçer, Geçmişin güçlü ülkeleri bu türden bir değişikliğe direniyor’’ dedi. 
Dinçer’in konuşmasının iskeletini oluşturan kısım ise, Osmanlı özlemi içinde olanları eleştirerek Cumhuriyet’in kazanımlarına vurgu yaptığı cümleler oldu. Sanayinin içinde bulunduğu duruma ilişkin memnuniyetsizliklerini ifade eden Dinçer, Cumhuriyet’in kazanımlarından biri olan sanayinin ekonomi içindeki ağırlığındaki azalmaya işaret etti. 
OSMANLI ÖZLEMİ ANLAMSIZ 
Dinçer’in konuşmasında dikkatimizi çeken bölümler şöyle oldu: 
“...Büyümenin kalitesi ve verimlilik önceliklerimiz olmalı. Sanayinin toplam ekonomi içindeki payından hiç memnun değiliz. İstihdam yaratmayan veya kalitesiz istihdam yaratan büyümenin nedeni budur. Bu oran yüzde 15’lerde yeniden yüzde 20’lere nasıl yükseltilebilir?...
...Türkiye’nin son gelişmeler ışığında kendi tarihinden edindiği deneyim ve birikimin önemini bir kez daha vurgulamak gereği duyuyorum. Cumhuriyet döneminin kıymetini anlamayan veya anlamak istemeyenlerin bu deneyim ve birikimin kapsam ve derinliğini, dünya ve İslam tarihi açısında önemini yeterince incelemediklerini hükmedebiliriz. 200 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu içinde bulunduğu derin krizden bir modernleşme politikasıyla çıkma iradesini göstermişti. Bu bizim tarihsel deneyimimizi tanımlayıcı bir boyuttur. Osmanlı İmparatorluğu insanlık tarihinin en önemli siyasi ve kültürel etki kaynaklarından biridir. Fakat imparatorluğun sanayi devrimini yapamamış çağdaş devlet sistemine, demokratik yurttaşlık toplumlarına geçememiş dönemine özlem anlamsız bir tutum olur...
Cumhuriyet Osmanlı’nın son dönemlerinde yeşermeye başlayan çağdaşlaşma girişimlerinin ulus devlet, hukuk devleti ve demokrasiye geçiş boyutlarında devam ettirildiği dönemdir. Osmanlı İmparatorluğu insanlık tarihinin en önemli siyasi ve kültürel etki kaynaklarından biridir. Fakat imparatorluğun sanayi devrimini yapamamış çağdaş devlet sistemine, demokratik yurttaşlık toplumlarına geçememiş dönemine özlem anlamsız bir tutum olur. Siyaset insanların özel yaşamı ve ruhani dünyalarıyla ilgilenmez. Bunları ve özgürlükleri güvence altına alır. Bugün de eşit vatandaşlık, toplumsal cinsiyet eşitliği ve laiklik ilkelerine tüm gücümüzle  sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum.’’ 
Toplantı sırasında sohbet ettiğimiz TÜSİAD’ın eski başkanı Muharrem Yılmaz da, sanayinin gelişmiş bir toplum yaratılmasında önemli olduğunu söyledi. 
YENİ BAŞKAN: İŞİMİZ ZOR
Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner’den sonra TÜSİAD’ın üçüncü kadın başkanı olan, Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran Symes, ilk konuşmasında şunları söyledi: ‘’Sizlerden ricam bu yönetim kurulunun enerjisini sizler de destekleyin. İşimiz zor. Sadece aslında TÜSİAD değil, iş dünyasında 34 sene emek vermiş bir arkadaşınız olarak dünyada iş dünyasının işi zor. Dolayısıyla bu TÜSİAD’a ve Türkiye’ye özel bir şey değil. Böyle dünyanın zor bir döneminde hep birlikte, TÜSİAD üyelerinin bilgisini en iyi harmanlayarak iş yapamaya çalışacağız.”
ALİ KOÇ BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ
Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu, kendi arasında yapmış olduğu seçim sonucu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Cansen Başaran Symes’ı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerine Sedat Şükrü Ünlütürk ve Ali Yıldırım Koç’u, Sayman üyelik görevine ise Murat Özyeğin’i getirdi.
Zafer Ali Yavan da yeniden Genel Sekreterlik görevine seçildi. 
Ali Koç, Genel Kurul’a katılmadı. Koç Grubu’ndan aldığımız bilgiye göre Ali Koç, Davos Zirvesi’nde olması nedeniyle toplantıya katılamadı. Koç’un Başkan Yardımcılığına seçilmesiyle Koç Grubu dört yıl aradan sonra yeniden TÜSİAD yönetiminde yer alırken, bundan sonraki Başkan’ın Ali Koç olacağı yorumlarına yol açtı. 
TÜSİAD’ın yedek Yönetim Kurulu üyeleri içinde ise Gönenç Gürkaynak ismi dikkat çekti. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının avukatı olaran bilinen Gürkaynak, TÜSİAD’ın son yolsuzluk raporunu hazırlayan ekipte yer aldı. Muhalif söylemleriyle tanınan Gürkaynak, hukukun üstünlüğü ve yolsuzluk konularında sert çıkışlarıyla da biliniyor.  
BOYNER'DEN AYDINLIK'A ELEŞTİRİ
Genel Kurul’da sohbet ettiğimiz Eski TÜSİAD Başkanı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Nazlı Boyner, gazetemiz yazarı Mustafa Mutlu’nun TÜSİAD’a ilişkin son yazısında vurguladığı noktaların hoş olmadığını, kadının ön planda olmasının kadın gölgesine sığınmak anlamına gelmediğini ifade etti.  Mutlu, ‘’Kadın gölgesine sığınan korkaklar!’’ yazısında sanayici olmayan bir profesyonelin başkan seçilmesine dikkat çekmiş, TÜSİAD’ın ağır toplarının geri planda kalmasını eleştirmişti. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.