Sanayinin borç yükü 375 milyar TL’yi aştı

Sanayinin borç kamburu büyüyor. Borçların yüzde 30’u döviz borcu. Makine Mühendisleri Odası sanayinin borç yükünün 375 milyar lirayı aştığını açıkladı.

Sanayinin borç yükü 375 milyar TL’yi aştı
14 Eylül 2015 Pazartesi 17:03

Aydınlık / Ankara

Sanayinin borç kamburu büyüyor. Borçların yüzde 30’u döviz borcu. Makine Mühendisleri Odası sanayinin borç yükünün 375 milyar lirayı aştığını açıkladı.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin onuncusunu “sanayinin borç yükü” konusuna ayırdı. Merkez Bankası, BDDK, Hazine ve İSO verileri kullanılarak yapılan araştırmada sanayi firmalarının özkaynaklarına göre aşırı ölçüde kredi-borç kullandıkları ve artan faiz ile döviz kuru nedeniyle kırılganlıklarının hızla arttığı belirtildi.

SANAYİ FAİZE ÇALIŞIYOR
Araştırmanın bulguları şu başlıklarla ifade edildi: Türkiye ekonomisi 2013 yılının ikinci yarısından itibaren ciddi finansal dalgalanmalar yaşıyor. Sanayi firmaları brüt satış kârlılığını düşürmemek için çabalasalar da, üretilen değerin önemli bir kısmını “faiz” olarak banka-finans sektörüyle paylaşmak zorunda kaldılar. Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketinin 2014’te özkaynakları 193 milyar TL iken
borçları 256 milyar TL olarak saptanmıştır. Çoğu KOBİ olan ikinci 500 büyük sanayi şirketinin ise özkaynağı 33 milyar TL’ye yakınken bu firmaların borç stokları 50 milyar TL’ye yakındır. Dolayısıyla ilk 1.000 sanayi şirketinin özkaynakları 226 milyar TL’yi, borçları 306 milyar TL’yi buluyor. Bu da 1.000 sanayi şirketinin borç/özkaynak oranının yüzde 135 olması demek ve yüzde 70’lik normların çok üstünde.

KUR VE FAİZ BASKISI
Birçok büyük firmanın borçluluk oranının bu ortalamayı çok aşarak yüzde 1000’leri bile bulması, sanayinin önemli bir borç yükü altında olduğunu göstermektedir. Sanayi bu borçlanmayı iki kaynaktan yapmaktadır. İçeride banka kaynakları, TL ve dövize endeksli krediler olarak kullanılırken ikinci kaynak, dışarıdan sağlanan döviz kredilerinden oluşmaktadır. Bu da sanayi firmaları için önemli bir kur ve faiz baskısı anlamına gelmektedir.
Bu 1000 firmanın dışında kalan küçük sanayi firmalarının borç yükünün, sanayinin borç stokunu dörtte bir artırmış olması varsayımında, imalat sanayiinin toplam borç yükünü 375 milyar TL olarak tahmin etmek mümkündür.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İFLASLAR YAŞANACAK
Bu borç stokunun ise yüzde 30’unun döviz kredisi olduğu saptanmıştır ve sanayi firmalarının 112.5 milyar dolarlık dövizle borç yükü olduğu tahmin edilmektedir.
Bu yük, dolar kurundaki her 1 kuruşluk artışın, sanayi için 1 milyar TL’lik kur zararı olduğu anlamına da gelmektedir. Firmaların bu kur ve borç baskısının önümüzdeki aylarda hızlı bir daralmaya neden olması ve beraberinde sanayi içinde önemli bir iflas, el değiştirme, kapanma gibi yaprak dökümü yaşatması muhtemeldir. Bu dökülmenin önlenmesi için kullanılacak kamu kaynaklarında nasıl bir kriter kullanılacağı ve özellikle “kayırmacılığı” içerip içermeyeceği de merak konusudur.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.