Sanayide yeni işsizlik dalgası kapıda!

Sanayinin milli gelir içindeki payı 2014’te yüzde 19.5’e geriledi. Buna karşın istihdamdaki payı yüzde 27.7’ye çıktı. Büyüme ile uyuşmayan istihdam fazlalığı tehlikeye işaret etti

Sanayide yeni işsizlik dalgası kapıda!
19 Haziran 2015 Cuma 12:35

Aydınlık / Ankara

Ekonomide durgunluk yaşanırken, durgunlukla birlikte enflasyonun da yükselmesi sıkıntıyı büyüttü. Sanayide yeni bir işsizlik dalgasının kapıda olduğu bildirildi.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası, sanayinin sorunları bülteninin yedincisini, “Sanayide büyüme-istihdam ve işsizlik” konusuna ayırdı. TÜİK verileri kullanılarak yapılan araştırmada büyüme ile istihdam arasındaki uyumsuzluğa dikkat çekildi. Araştırmanın bulguları şöyle açıklandı:

BORÇLA BÜYÜDÜK
“Türkiye ekonomisinde 2003 sonrasında yoğun dış kaynak girişi yaşandı. Yılda ortalama 40 milyar doları bulan bu önemli dış kaynak girişi ile ekonomi yılda ortalama yüzde 5’e yakın büyürken istihdam da hızla arttı. 2005 yılında 19.6 milyon olan istihdam 2014 yılında 26 milyona yaklaştı.
“2005-2014 döneminde sanayide yıllık büyüme ortalama yüzde 4.8’i bulurken istihdam da bu sürede 4.2 milyondan 5.3 milyona çıkarak bu sürece eşlik etmiştir. Bu, 1 milyonun üstünde bir sanayi istihdamı artışı demektir. İlk bakışta “istihdam dostu”, “istihdam yaratan büyüme” gibi görünen bu fotoğraf sorunludur. Zira 2014’e gelindiğinde GSYİH’de sanayinin payının yüzde 19.5’a düşmesine karşılık istihdamdaki payının yüzde 27.7’ye çıktığı görülmektedir. Ortada büyüme ile uyuşmayan bir istihdam fazlalığı vardır.”

UYUM YOK
“Sanayi ve inşaatta yaratılmış görünen istihdam ile büyüme gerçeği arasında açıklanabilir bir uyum bulunmamaktadır. Hem sanayide hem inşaat sektöründe istihdam artışı, özellikle bazı konjonktürlerde ve özellikle son üç yılda bu sektörlerdeki büyümenin çok üstünde seyretmektedir. “Bu durum eğer bir istatistiki kalite düşüklüğünden kaynaklanmıyorsa, söz konusu sektörlerde firmaların ani daralma ve genişleme anlarında istihdamda fazla ayarlama yapmadıkları, daha istikrarlı bir büyüme ivmesini yakalama umuduyla istihdama dokunmadıkları şeklinde yorumlanabilir.
“Bunun yanı sıra, kıdem ve ihbar tazminatları yükü de firmalar açısından istihdamda tasarruf konusunda caydırıcı bir rol oynuyor olabilmektedir. Ayrıca, ücretlerin düşüklüğü de, firmalara tasarrufu istihdamdan başlatmama konusunda etkili olabilmektedir.”

İŞÇİ ÇIKARMA GÜNDEMDE
“Ancak, alışıldık bir büyüme ivmesinin yakalanmasının zorlaştığı son 3 yıl ve yakın gelecek, risklerin artması ile birlikte başta sanayide olmak üzere öteki sektörlerde de firmaları tensikata zorlayabilecektir.”

SANAYİ ODAKLI BÜYÜME ŞART
Makine Mühendisleri Odası’nın raporunda sıkıntının giderek büyüdüğüne dikkat çekilerek yapılması gerekenlerle ilgili olarak şu görüşler savunuldu:
“Özellikle sanayi işverenleri, yakın zamanda istihdamı azaltmaya gidebilirler ve bunun için de kıdem tazminatı yükünü hafifletecek düzenlemeleri yeni kurulacak hükümetten ‘mikro reform’ adıyla yeniden isteyebilirler. Emek örgütlerinin, örgütsüz işçileri bu durumdan haberdar ederek örgüt çatısı altına çağırmalarından ve örgütlü mücadeleyi daha da yükseltmelerinden, yani mücadeleden başka direnme yolu bulunmamaktadır.
Sanayide atıl görünen işgücünü tasfiye etmek yerine, sanayide kapasite kullanımını daha da yükseltecek, yeni yatırımlarla atıl işgücünü kullanacak sanayi odaklı bir büyüme paradigmasının mümkün olduğu da tüm yetkililere ayrıca hatırlatılmalıdır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.