Sanayide tehlike çanları

Uludağ Zirvesi’nde konuşan Muharrem Yılmaz, sanayinin milli gelir içindeki payının tehlike sınırı olan yüzde 29’un altına indiğine dikkat çekti. Yılmaz, ‘Sanayide yüzde 27’nin üzerine kurulacak Türkiye güçlü olamaz’ dedi

Sanayide tehlike çanları
27 Mart 2016 Pazar 10:38

Recep Erçin
[email protected]

Capital ve Ekonomist Dergileri’nin düzenlediği 5. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin 2. gününe sanayicilerin üretim çıkışı damga vurdu.
‘Sanayinin Geleceği & Endüstri 4.0’ oturumunda sanayiciler, Türkiye’nin büyümesinde sanayinin rolüne işaret ettiler. Panelin yöneticiliğini Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım yaptı. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Akkök Holding CEO’su Ahmet C. Dördüncü, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı & CEO’su Hüseyin Gelis ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı panelin konuşmacılarıydı.
Türkiye’nin 800 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştığını ifade eden Muharrrm Yılmaz, Türkiye’nin artık eskisi gibi krizlerden etkilenmediğini, bunda ekonomik anlamdaki büyüklüğünü çok büyük etkisi olduğunu söyledi.

TEHLİKELİ SINIRI AŞILDI
Türkiye’nin 1960’larda sanayileşmeye başladığını hatırlatan Yılmaz, “1989’a gelene kadar sanayinin Türk ekonomisindeki payı yüzde 17’den yüzde 34’e geldi. Sonraki 10 yılda bu seviye korundu. Ancak bu seviyenin korunması Türkiye’ye yetmiyor. Aksine 2014’e gelindiğine sanayinin Türk ekonomisindeki payı yüzde 27’ye geriledi. Türkiye’de zenginleşmek ve istihdam yaratmak için bir tehlike sınırı var. O da yüzde 29. Biz bu sınırın altındayız. Bu oranın yüzde 27’ye düşmesi tehlikeli çünkü gelecek kadroları yetiştirecek sanayi kurumlarıdır. Türkiye sanayisini ihmal etti. Başka sektörler ön plana çıktı. Bu sektörlerden biri de inşaat” diye konuştu.

SANAYİ İHMAL EDİLDİ
Sanayinin gerilemesi konusunda sanayiciye kızmadığını dile getiren Yılmaz, “Sanayi ihmal edildi. Türk toplumunu ne kadar sanayi içine sokarsak Türkiye’yi o kadar çağdaşlaştırabiliriz. Sanayi kurumları Türkiye’nin dönüşüm hızının en yüksek olduğu kurumlara sahip. Sanayi kurumlarını çok iyi korumalıyız. Sanayi dışında dijital devrimi kaç kişi biliyor. Bunu başarabilecek olanlar sanayicilerdir. Dijital devrim sanayicilerin liderliğinde gerçekleşecek. Sanayinin payını ekonomi içindeki payını yüzde 35’lere çıkarmalıyız ki, yeni bir devrimi daha ıskalamayalım. Tarım devrimini ıskaladık. Sanayiyi tam oturtamadık. Eğer sanayinin payı yüzde 35’lere çıkmazsa, yüzde 27’lik pay üzerine kurulursa Türkiye güçlü olmayacak. Hepimiz biliyoruz. Şirketlerin yüzde 90’ının gelecek 10 yılda hayatta kalmama riski var” diye konuştu.

ÜRETMEZSENİZ GELİŞEMEZSİNİZ
Diğer katılımcılar da Yılmaz’ın değerlendirmelerini destekler nitelikte yorumlarda bulundu. “Türkiye’nin katma değerli ürünler üretmesi gerekiyor” diyen Ahmet Dördüncü, “Sanayiciler olarak ihracatın ithalata bağımlılığını düşürmeliyiz. Son dönemlerde Türkiye’de sanayicilik çok revaçta değilmiş gibi gözüküyor. Türkiye’de hizmet ve finans sektörü de gelişiyor. Ancak bir şeyler üretmezseniz diğer sektörler de gelişemez” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
İSO Meclis Başkanı da olan Zeynep Bodur Okyay da, “Eğitim fark yaratmak için çok önemli. Tekonolojinin biliç düzeyi yükselmiş, ahlaklı insanların elinde yükselmesi gerekiyor. Eğitim sistemimizin baştan dizayn edilmesini arzu ediyoruz. Türkiye’nin sanayisiz olmaması gerekiyor. Almanya nasıl Avrupa’yı sırtladıysa, Türkiye’de kendi bölgesini böyle sırtlayabilir. Tüm yatırımları sanayide olan biri olarak, üreticilerin işi çok zor. Değişimleri anlamalı, buna göre hareket etmeliyiz. Değişim bundan önceki devrimlere göre kat kat fazla” diye konuştu.

SANAYİSİZ TÜRKİYE OLMAZ
Ahmet Nazif Zorlu ise şu ifadeleri kullandı: “Sanayisiz bir ülke, sanayisiz bir Türkiye olmaz. 70’li yıllarda Türkiye’de kumaş ürettirecek fabrika zor bulunuyordu. Şimdi ise Bursa’da fabrikamızda tam otomasyona geçmeyi hedefliyoruz. Vestel’de de tamamen robot teknolojisine geçeceğiz. Yeni telefonları sadece robotla üreteceğiz. Türkiye’nin nereden nereye geldi ortada. Başarmamamız için hiçbir nerden yok. Sadece ‘zamanı’ kaçırmamamız gerekiyor. Dördüncü sanayi devrimi ile birlikte sistemler, makineler birbiri ile konuşacak. İnsan hataları azalacak. Rekabetçi olmak için bunu başarmalıyız.”


İNŞAAT KRİZDE KAPASİTE DARALTTI
Rusya ile yaşanan siyasi kriz ve Ortadoğu’daki savaş ortamı nedeniyle yurtdışı pazarlarda daralma yaşayan Türk müteahhitler Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yeni pazarlara açılma mesajı verdi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, zirvede yaptığı konuşmada, “Son yıllarda Irak, Libya ve Rusya pazarlarının daralması nedeniyle maalesef kapasite daralmasına maruz kaldık. Biz de artık başka pazar arayışlarına girdik ve bu kapsamda Güney Amerika ile Batı Afrika gezilerimiz oldu” dedi.
Ağırlıklı olarak yurt dışında çalıştıklarını belirten Yenigün, “Türk inşaat sektörü artık dünyada aranır hale geldi” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.