Sanayi devrimi için bilimsel eğitim şart

TÜSİAD’ın düzenlediği konferansta Sanayi 4.0’a geçebilmek için nitelikli işgücünün gerekliliğine vurgu yapıldı. TÜSİAD Başkanı, STEM eğitimine dikkat çekti. Sanayi Bakanı Fikri Işık da, ‘Önceki üç sanayi devrimini adeta tribünden izledik’ eleştirisinde bulundu.

Sanayi devrimi için bilimsel eğitim şart
18 Mart 2016 Cuma 10:10

Recep Erçin
[email protected]

Almanya’nın üretimde rekabeti kaybetmemek için 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı, üretim süreçlerindeki ditijal dönüşümü ifade eden ve adına Sanayi 4.0 denilen 4. Sanayi Devrimi TÜSİAD’da tartışıldı. Sabancı Center’da düzenlenen “Türkiye’nin Sanayi 4.0 Dönüşümü Konferansı”nda “Türkiye’nin Küresel Rekabetçiliği İçin Bir Gereklilik Olarak Sanayi 4.0” Raporu da tanıtıldı. Konferansın açılış konuşmaları TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapıldı.
TÜSİAD Başkanı Başaran Symes, Küresel Rekabetçilik Endeksi gibi bir çok çalışmanın Türkiye’nin rekabet etme yeteneğini geliştiremediğini açıkça söylediğine dikkat çekti.

‘YOL AYRIMINDAYIZ’
2011 ve 2015 yıllarında yayımlanan sanayi strateji vizyonlarını hatırlatan TÜSİAD Başkanı, şunları söyledi: “Bu perspektif son 5 yıldır sanayi politikalarımızın aslında merkezinde bulunuyor. Ancak buna rağmen, yüksek katma değerli ürünlerin üretimdeki payını artıramıyoruz.
Türkiye olarak bu anlamda bir yol ayrımındayız. Ya bu atılımı yaparak bir üst gelir grubuna yükseleceğiz ya da rekabet edebildiğimiz mevcut pazarları bile kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Sanayi 4.0 dönüşümü Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştiremediği atılımı yapabilmesi için önemli bir fırsat. Biz insanlarımızı geleceğe hazırlayacak bu yetkinliklerle donatmakla yükümlüyüz. Bu nedenle TÜSİAD olarak STEM alanındaki çalışmalarımızla bu ihtiyaca ayrıca işaret etmekteyiz. Bu noktada, iş gücümüzü tehdit eden asıl faktörün teknoloji değil, teknolojiyi yakalayamadıkları için pazarını kaybedecek olan işletmelerimiz olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.’’
Bakan Işık da konuşmasında, “Sanayi 4.0” altında değerlendirilen teknolojilerle ilgili çalışmalara süratle yoğunlaşılması gerektiğini belirterek, “Önceki üç sanayi devrimini adeta tribünden izledik. Bu defa sahada oyuncu olabilmek için doğru kararlar almak ve bu kararları etkin ve hızlı bir şekilde uygulamak durumundayız” ifadelerini kullandı.

FİNANSMAN DESTEĞİ
Bakan Işık, Horizon gibi uluslararası fon mekanizmalarıyla, Kalkınma Bankası ve diğer finans aktörlerinin yapacağı iş birliğiyle gerektiğinde kamunun doğrudan desteğiyle dördüncü sanayi devrimine intibakın önündeki finansman engellerini kaldıracaklarını sözlerine ekledi.

YÜZDE 3 ÜRETİM ARTIŞI
Boston Consulting Group’un (BCG) araştırmaları sonucu ortaya çıkan Türkiye’nin Küresel Rekabetçiliği İçin Bir Gereklilik Olarak Sanayi 4.0” Raporu’nda, Sanayi 4.0 başarılı bir şekilde uygulandığı durumda, sanayi üretiminde yıllık yaklaşık yüzde 3’e kadar ulaşabilecek ek bir artışı tetikleyebilecek. Türkiye GSYİH’sinde yüzde 1 ve üzeri bir ek büyüme ile 150-200 milyar TL düzeyinde ek gelir yaratılacak. Sanayi 4.0 için 10 yıllık süreçte yılda üreticilerin gelirlerinin yaklaşık yüzde 1’i niteliğindeki yaklaşık 10-15 milyar TL yatırım yapması gerekecek. Raporda ayrıca bizim de yukarıda öne çıkardığımız üzere sanayi devrimi için gerekli olan eğitime vurgu yapılarak, “Büyüme hedeflerinin gerçekleşeceği varsayımıyla, toplam sanayide istihdam edilen iş gücü ihtiyacının artacağı ve daha da önemlisi çok daha nitelikli, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir” denildi. TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak da, 15 Mart’ta yayımlanan makalesinde, Türkiye’nin mevcut idari sistemi ile Sanayi 4.0’ın Türkiye’de yalnızca işsizliği artıracağına işaret etmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.