Rusya ile enerji işbirliği şart

Enerji uzmanları, Türk Akımı projesinin 9 Ağustos’tan sonra nasıl şekilleneceğini değerlendirdi. Necdet Pamir maliyete dikkat çekerken, Tuğçe Varol eşitler arası işbirliği vurgusu yaptı. Volkan Özdemir ise Kuzey Akım müzakerelerine işaret etti

Rusya ile enerji işbirliği şart
12 Ağustos 2016 Cuma 11:26

Recep Erçin
[email protected]

Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesinin aşamalı olarak hayata geçmesi kararı alındı. Daha önce yılda 63 milyar metreküp gaz taşıması öngörülen projenin ilk belirlemelere göre maliyeti 19 milyar dolar olacaktı. 9 Ağustos’taki iki liderin gerçekleştirdiği zirve sonrası Türk Akımı’nın akıbetinin ne olacağını enerji uzmanları ile konuştuk.

SADECE TÜRKİYE’YE...
21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü enerji uzmanı Dr. Tuğçe Varol, Erdoğan-Putin zirvesi sonrası yapılan açıklamada, Türk Akımı projesinin sadece Türkiye doğalgaz pazarına taşıyacak ilk faz boru hattı inşaatının tamamlanması hakkında olduğunu dile getirdi.
Türkiye’nin bir boru hattı projesinden diğerine koştuğunu ancak uzun vadeli bir strateji ve karşılıklı bağımlılık için yatırımlar planlamadığını savunan Dr. Varol, “AKP döneminde Türkiye’nin gerçekleşmesi için desteklediği projelerden gerçekleşme aşamasına gelen tek proje TANAP’tır. Türk Akımı projesinin ise şu anda sadece Türkiye’ye gaz sağlayacak ayağının inşa edilmesi düşünülmektedir. Rus Enerji Bakanı Novak’ın açıklamalarından bunun bile henüz kesin olmadığı görülüyor” dedi.

YOKSA RUS AKIMI OLUR!
“Türkiye’nin kesinlikle Rusya ile enerji işbirliği kurması gerekmektedir” vurgusu yapan Dr. Varol, “Bunun için önünde onlarca Avrupalı şirketlerin Rus şirketler ile nasıl çalıştığına dair örnekler mevcuttur. Türk Akımı projesi için Ankara’nın eşit şartlar talep etmesi ve elde etmesi halinde proje Türkiye için çok büyük jeostratejik bir kazanç olabilir ancak bunu yapabilmek için Türkiye’nin Rusya’dan başka çaresi kalmamış bir imaj vermemesi gerekmektedir. Mevcut haliyle Türk Akımı projesi, ‘Rus Akımı’ndan başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.
Eğer Türk Akım’ının sadece ilk ayağı gerçekleşirse Türkiye’nin Rusya’ya ödediği doğalgaz faturasının ve bağımlılığının artacağını söyleyen Dr. Varol, Türk Akımı projesine bir Türk devlet şirketinin ortak olamaması veya Rusya’nın Türkiye’de Rus şirketinin kontrolünde gaz depolama tesisi kurmasının, Türk enerji güvenliği açısından son derece olumsuz bir gelişme olacağını vurguladı.

PARA KİMİN CEBİNDEN ÇIKACAK?
Türk Akımı projesinin hem siyasi hem ekonomik anlamda sıkışan Rusya’nın Batı’ya karşı bir hamlesi olduğunu dile getiren CHP Enerji Komisyonu Üyesi, enerji uzmanı Necdet Pamir, önemi olanın paranın kimin cebinden çıkacağı olduğunu söyledi.
Pamir, proje yapıldığı takdirde ilk aşamada maliyetin kim tarafından karşılanacağı değil de, sonrasında gazın parasını ödeyecek olan Türkiye olduğu için, enerji kontratlarının Türkiye’nin lehine dönüp dönmeyeceğine vurgu yaptı. Projeye ilişkin anlaşmanın detaylarının önemine değinen Pamir, Rusya ile AB ve ABD arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle Türk Akımı’ndan gelecek gazın Ukrayna’ya alternatif olamayacağını çünkü ortada gazı satın alacak ülkelerle yapılmış bir anlaşma bulunmadığını hatırlattı.

KUZEY AKIM-2’DEKİ PAZARLIK BELİRLEYİCİ
Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Dr. Volkan Özdemir, kapasitesi 63 milyar metreküpten 31 milyar metreküpe düşen Türk Akımı’nın şu haliyle yapılabilir olduğunu söyledi. Türk Akımı’nda iki kritik nokta olduğunu kaydeden Dr. Özdemir, birinci hattın yapılmasında sorun olmadığını ancak ikinci hattın yapılıp yapılmayacağının Rusya ile AB arasında süren Kuzey Akım-2 müzakerelerinin belirleyici olduğunu bildirdi. Eğer ikinci hat yapılacak olursa Avrupa’ya gidecek kısmın BOTAŞ tarafından devralınmasının önemine değinen Dr. Özdemir, aksi takdirde bu hattın ikinci bir TANAP olacağı uyarısında bulundu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.