Rus Başkonsolos iş dünyasıyla buluştu

Hükümete yakınlığı ile bilinen ASKON, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu’nu ağırladı. İki ülkenin ticari ilişkilerinin konuşulduğu toplantıda krizden çıkış için çözüm yolları da masaya yatırıldı

Rus Başkonsolos iş dünyasıyla buluştu
29 Mayıs 2016 Pazar 11:43

Recep Erçin
[email protected]

Türkiye ile Rusya arasında, geçen yıl Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesi ile kriz boyutuna ulaşan ilişkilerde yumuşama başladı.
Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, hükümete yakınlığı ile bilinen Anadolu Aslanları İş-adamları Derneği’nin (ASKON) davetlisi olarak “Türkiye-Rusya Ticari İlişkileri” konulu toplantıya katıldı.
Rus Başkonsolos, konuşmasına başlamadan önce, normalde 6 ay önce bu toplantıya katılacağını ama yaşanan kriz nedeniyle bunun mümkün olmadığını ifade etti. Şu anda ikili ilişkilerde zor bir durum yaşandığını ve geleceğe yönelik tahminde bulunmanın mümkün olmadığını dile getiren Andrey Podelyshev, ASKON üyesi işadamlarına yönelik iki ülkenin bugüne kadar olan ekonomik ilişkilerini içeren bir sunum yaptı.

OLUMLU BAKALIM
Sunumu sonrası, olumsuz siyasi durum nedeniyle kısa vadeli gelişmelere bakmadan, elimizde olan olumlu gelişmelere bakılması önerisinde bulunan Rus Başkonsolos, daha sonra işadamlarının sorularını yanıtladı. Toplantının soru-cevap bölümüne geçildiği sırada söz alan ASKON Moskova Şube Başkanı Mehmet Bilici de, “Devletler ‘time out’ almış olsa da biz ticaretimize bakacağız’’ diye konuştu. Toplantıda Rus Başkonsolos’a işadamlarının yönelttiği iki soru özellikle dikkatimizi çekti. Bunlardan ilki “Bu salonun yarısı Rus, yarısı Türk olsaydı ve kameralar olmasaydı, biz bize olsaydık ne mesaj verirdiniz?’’ diğeri ise “Krizi fırsata çeviremez miyiz?’’ şeklinde oldu.

ÇÖZÜM BULACAĞIZ
Andrey Podelyshev ilk soruyu cevaplarken, bu olaylardan dolayı çok üzgün olduklarını ifade ederek, “Türkiye halkı bizim için çok yakın bir halktır’’ dedi. Ruslar ile Türklerin evliliklerine ve kan bağlarına dikkat çeken Andrey Podelyshev, Rusya içindeki Türk halklarının nüfusuna işaret etti. Bunun yanında ikili ekonomik ilişkilerin de önemli olduğunu ve Türk müteahhitlerin yaptıkları işlerin örnek gösterilebileceğini belirten Andrey Podelyshev, “Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi ilişkiler bölgeye örnek olarak gösterilebilirdi. Ama artık bunu söyleyemiyoruz’’ ifadelerini kullandı.
İkinci soruyu ise “Her krizden çıkış ve çözüm vardır. Bu krizden de çıkacağız ve çözüm bulacağız’’ diye yanıtlayan Andrey Podelyshev, çözüm bulmak ve ileriye gidebilmek için iki ülkenin birbirini anlamaya çalışması ve saygıyı koruması gerektiğinin altını çizdi. Şu anda insani, ekonomik ve kültürel alandaki ilişkileri devam ettirmenin önemine değinen Andrey Podelyshev, “Bu ilişkiler iki ülke arasındaki en temel ilişkilerdir ve bunu kimse bozamaz’’ diye konuştu.

‘KARŞI YAPTIRIMLAR BEKLİYORUZ’
Toplantıda Andrey Podelyshev’e Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir’in son açıklamaları da soruldu. Rus Başkonsolos bu çerçevedeki sorulara gerek Putin’in gerekse Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin resmi açıklamalarından alıntı yaparak yanıt verdi.
Bir soru üzerine Türkiye tarafından karşı yaptırımlar beklediklerini ifade eden Andrey Podelyshev, Rusya’da özellikle ambargo sonrası görülen sebze meyve fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak da, seracılık alanında yatırımlar yapıldığını bir iki seneye kadar iç piyasa tedariğindeki sorunun çözülmesini beklediklerini söyledi.

YAPICI ADIMLAR ATILMALI!
Rusya krizi başladığından bu yana Türk iş dünyasından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Aralık ayında yaptığı talihsiz açıklama dışında yangına körükle giden kuruluş olmadı. TİM ve DEİK başta olmak üzere birçok iş dünyası kuruluşu krizin çözülmesi için çağrılarda bulunmuştu. Son olarak TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes da, bu ay içinde gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısındaki konuşmasında, “Rusya ile ilişkilerimizde bu denli gergin bir şekilde sürmesinin her iki ülkenin çıkarlarına uygun olmadığı aşikar. O nedenle Moskova ile Ankara arasında yumuşamaya imkân sağlayacak bir diyaloğun tesisinden yanayız” ifadelerini kullanmıştı. Her ne kadar ‘’alternatif pazar bulundu’’ açıklamaları yapılsa da, Rusya’ya ihracat yapan firma temsilcileri ve ihracatçı birliklerindeki işadamlarıyla sohbetlerimizde iki ülke arasında yaşanan krizden memnuniyetsizlik dile getiriliyor ve ilişkilerin düzeltilmesi için ‘’Türkiye’nin onuru da gözetilerek’’ neden gerekenin yapılmadığı tartışılıyor.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.