Paraya sıkışan hükümet Panama barışı ilan etti

Büyük beklentilerle çıkarılan varlık barışlarında beklenin 10’da 1’i bile gelmiyor. Panama Belgeleri sonrası panikleyen sermaye ile dövize sıkışan hükümetin çıkarları hiç olmadığı kadar örtüşüyor

Paraya sıkışan hükümet Panama barışı ilan etti
05 Temmuz 2016 Salı 11:28

Recep Erçin
[email protected]

İçeride dövize sıkışan hükümet, dışarı da ise Panama Belgeleri sonrası tedirginliğe kapılan sermaye çevreleri yeni bir varlık barışını gündeme getirdiler. Geçen hafta içinde tasarıya ilişkin bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘’Amacımız ekonominin kaynak ihtiyacının değerlendirilmesi’’ dedi. Üstelik bu sefer 2009, 2011 ve 2013’te hayata geçirilen varlık barışlarının aksine vergi de alınmayacak. TBMM’deki komisyondan geçen düzenlemeye ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise düzenlemenin esas olarak daha önce hesapları dondurulduğu için risk dağıtma eğiliminde olan Körfez sermayesini hedef aldığını belirtti.

BEKLENEN 130, GELEN 5
Her varlık barışına ilişkin açıklama sonrası büyük paraların geleceğinden söz edilir. Ancak 2013’teki varlık barışında 130 milyar dolar beklenmesine karşın gelen tutar 8.5 milyar TL’de kalmıştı. O günkü kurdan gelen tutar aşağı yukarı 5 milyar dolar ediyordu. 2013’te 69.8 milyar TL beyan edilmesine karşın bunun yüzde 12’si ancak gelmişti.
2008’de yapılan ve 2009’a kadar uzatılan, daha sonra 2011’de tekrar düzenlenen varlık barışı uygulamasında ise 20 milyar TL geldiği tahmin ediliyor. Beyan edilen ise 48 milyar TL’ydi. Geçen hafta yeni bir varlık barışı düzenlemesinin yapılacağına ilişkin açıklama sonrası daha önce de olduğu gibi özellikle hükümete yakın medyada “100 milyar TL’’ gelecek haberleri yer aldı.

ÖNCE OFFSHORE ŞİMDİ PANAMA
2013 Mayıs’ında gündeme gelen varlık barışı düzenlemesi öncesi ne tesadüftür ki aynı yılın Nisan ayında ‘Offshore Leaks’ skandalı patlamış, trilyonlarca dolar varlık dünya kamoyunun gündemine gelmişti. Bu yıl Nisan ayında da ‘Panama Papers’ ile bu offshore hesapların kimlere ait olduğu açıklanmaya başlandı. İki ay geçmeden AKP Hükümeti yeni bir varlık barışı düzenlemesi yapa-cağını duyurdu.

PARA KAÇIŞI HIZLANDI
Öte yandan Bakan Ağbal’ın da ifade ettiği üzere ekonominin kaynağa ihtiyacı var. Zaten son dönemde azalan risk iştahı sonucu Türkiye gibi gelişen piyasalara sermaye akımı daralmıştı. Özellikle Brexit sonrası karışan Avrupa’dan Türkiye’ye akan kaynağın iyice azalması hatta çıkışa geçmesi söz konusu. Nitekim Şubat ayına kadar süren dış piyasa kaynaklı sarsıntının ardından Şubat-Nisan döneminde Türkiye’ye hisse senedi ve DİBS yoluyla 4.3 milyar dolar kaynak girişi olmuştu. Ancak Davutoğlu’nun istifası sonrası Mayıs’ta net yarım milyar dolar kaçmıştı. 17 Haziran 2016 tarihli haftaya kadar geçen süreçte ise 600 milyon dolar daha kaçtı.

YETER Kİ PARA GELSİN!...
Brexit ile geçen haftada ise Borsa’nın yaşadığı değer kaybından çıkışın sürdüğü anlaşılıyor. Haziran ayının 3. haftası itibarıyla Türkiye’ye DİBS ve hisse senetlerine gelen net sıcak para tutarı ise 3 milyar dolarda kaldı.
Turizm gelirlerinin düşmesi, petrol fiyatlarının 50 dolar üzerinde dengelenmesi Türkiye’nin cari dengesinde önümüzdeki aylarda bozulmalara yol açacak. 19 Şubat itibarıyla Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 92 milyar dolara kadar gerilemişti. 17 Haziran itibarıyla ise bu tutar 101.6 milyar dolara yükseldi. Ancak net rezervlerin hala 30 milyar doların altında kaldığı belirtiliyor.
Eski Hazine Müsteşarı, CHP Milletvekili Faik Öztrak ile görüştüğümüzde, hükümetin “döviz gelsin de nasıl gelirse gelsin” anlayışı içinde olduğunu söyledi. Bu düzenlemenin ucunun Türkiye’nin kara para ile suçlanmasına kadar gideceğini belirten Öztrak, “Milletin vicdanına da sinmesi lazım. Biri parasını ülkede tutup vergi ödemiş, diğeri dışarı kaçırıp vergi ödememiş’’ dedi.  

Etiketler; #Panama belgeleri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.