Mülteciler ‘gizli’ enflasyon ‘açık’ risk

TÜSİAD Başkanı Symes enflasyona, YİK Başkanı Özilhan ekonomik sıkıntılara değindi. Başbakan Yardımcısı Şimşek de enflasyon tehlikesine dikkat çekti. Kapalı toplantıda ise reformlar ve mülteci meselesi konuşuldu.

Mülteciler ‘gizli’ enflasyon ‘açık’ risk
12 Şubat 2016 Cuma 14:37

Recep Erçin
[email protected]

TÜSİAD’ın 46. Genel Kurul’u dün İstanbul’da gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in onur konuğu olduğu Genel Kurul’a katılan patronlar dünyasının genel havası soğuktu.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes’in konuşmaları genel itibarıyla, ülkede ve dünyada yaşanan olumsuz siyasi ve ekonomik zorluklara yönelik mesajlar içeriyordu. TÜSİAD üyelerine yönelik oldukça uzun bir sunum yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ise mevcut ekonomik zorluklara değindikten sonra Türkiye’nin geleceğine ilişkin iyimser bir tablo çizdi.
Şimşek’in sunumunun ardından basına kapalı bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, Şimşek’e daha çok mülteci meselesi soruldu. Şimşek’in bu konuda BM’ye yönelik eleştirileri oldu. Güler Sabancı ise Şimşek’e, açıklanan reformların sonuçlarına ilişkin bir soru yöneltti. Şimşek ise atılan ve atılacak adımları anlattı.

ÇOKLU KRİZ SÜRECİ
YİK Başkanı Tuncay Özilhan’ın konuşmasında iç ve dış ekonomik zoruklar, siyasi gerginlikler, yeni anasaya süreci gibi konular ele aldı. Özilhan, konuşmasında şunlara değindi: “Bir çoklu kriz sürecinden geçiyoruz. Her şeyden önce istişare mekanizmasını daha fazla işletmek gerekecek. Değişim bu kadar hızlı ve farklı alanlara yayılıyorsa, bir tek kişinin ya da grubun, ekonomiden siyasete, teknolojiden küresel ısınmaya, jeopolitik risklerden toplumsal olaylara, tüm bu değişim alanlarını takip ederek doğru sonuca ulaşması mümkün değil. Türkiye’de de ulusal yatırımlar artmıyor, yurtdışına sermaye çıkışı yaşanıyor. Uzun vadede büyüme, para politikası ile Merkez Bankası’nın faizleri suni olarak düşürmesiyle sağlanmaz. Güçlü bir ekonomi için aslolan üretimdir. Terörün yol açtığı en büyük sorun hiç şüphesiz can kayıpları. Etrafımızı sarmış olan çoklu kriz ortamı karşısında ülke olarak kendi içimizde güçlü olmamız, birlik ve beraberlik sağlamamız lazım. Etrafımızda kaos varken, içeride kaosa düşmeyelim.”

AB’Yİ SARSACAK BOYUTTA
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes da konuşmasında, siyasi reformlar ve özgürlük alanlarına ilişkin tartışmalara değindi. Terör sorununa dikkat çeken Symes şunları söyledi:
“PKK terör örgütü, adına konuştuğunu iddia ettiği Kürt vatandaşlarımıza hayatı zindan etmek için her şeyi yapıyor. Çatışmaların bir an önce durması, PKK’nın derhal şiddete son vermesi ve siyaset kanallarının yeniden açılarak, barışçı çözüm yoluna dönülmesi gerekir.
2016 yılına iktisadi açıdan maalesef artan belirsizliklerle girdik. Bu sene küresel krizin 8. yılı ve açıkça ifade etmeliyim ki, en kötüsü geride kaldı diyebilecek durumda değiliz.
Mülteci meselesi her halde bu yüzyılın en önemli siyasi ve sosyolojik olgusu olarak tarihe geçecek. Öyle ki, Avrupa Birliği’nin bütünlüğünü sarsacak boyutlara ulaştı.
Türkiye dışa açık bir ekonomi olması nedeniyle dış talep yetersizliğinden büyük zarar görüyor. İçeride yatırımlar artmıyor, enerji fiyatlarındaki düşüşe rağmen cari işlemler açığımız halen riskli bir noktada.

GÖZ GÖRE GÖRE...
Makrœkonomik istikrara zarar verecek en ufak bir söylem veya tutuma müsamaha göstermemeliyiz. Bu noktada hemen ifade etmek istiyorum, göz göre göre artan enf-lasyonu iyi irdelemek ve bu artışa muhakkak son vermek durumundayız.
Hükümetin reform konusunda kararlı tutumunu görmekten memnunuz. Toplumda yargıya güven yeterli değil. Maalesef kimse aksini iddia da etmiyor. Bunca yıllık demokrasi deneyiminin ardından ifade ve düşünce özgürlüğünün hala tartışılmasından huzursuzluk duyuyorum. Son olarak üzerine titrememiz gereken laiklik ilkesine değinmek isterim. Özgürlükçü laiklik anlayışı, bireyselleşmenin temelini oluşturur. Bu temel üzerinde bilimsel düşünce, inisiyatif alma, sorgulama, araştırma olguları yükselir.’’

EN HÜZÜNLÜ GENEL KURUL
Genel Kurul, geçen günlerde hayatını kaybeden TÜSİAD Onursal Başkanı Mustafa Koç, anmasıyla başladı. Koç’un TÜSİAD Genel Kurullarında yaptığı 6 konuşmasından pasajlar yayımlanan bölümün sonunda Bülent Eczacıbaşı da duygusal bir konuşma yaptı. Divan Kurulu Başkanı Muharrem Kayhan’ın da Koç’un kaybı nedeniyle üzgün olduğu gözlendi. Genel Kurul’a yurtdışında olan Cem ve Ümit Boyner çifti katılmazken, daha önce TÜSİAD’da pek görünmeyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Koç’un gelmesi dikkat çekti.

‘BÜYÜMEYE CİDDİ TEHDİT’
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı sunumda küresel ekonomik zoruluklara değindi. Düşük faiz uygulayan ülkelerin para birimlerinin değerlenmesi vb. anormal durumlara işaret eden Şimşek, Danimarkalı bir lojistik firmasının “Küresel finansal krizden daha kötü durumdayız’’ değerlendirmesine dikkat çekti. Piyasa beklentileri ve Merkez Bankası kararlarının uyumsuzluğuna da değinen Şimşek, sunumunda Türkiye ekonomisi bölümüne geçerken “Biraz propaganda yapalım’’ deyince salonda gülüşmeler yaşandı. Bunun üzerine “güldürdük’’ diyen Şimşek, “15 yılda yakalanan başarıları da anlatmamız lazım’’ ifadesini kullandı. Sunumunda enflasyona dikkat çeken Şimşek, “Enflasyonda yüzde 10’a yaklaşan resim ile karşı karşıyayız bu ciddi bir tehdit çünkü büyüme potansiyelini aşağıya çekiyor” diye konuştu. OECD raporlarında Türkiye’nin çeşitli alanlarda bulunduğu yeri tablolarla gösteren Şimşek, “Türkiye’nin ciddi avantajları var. Türkiye’de güçlü bir hükümet ve siyasi istikrar var. Bu reformların yüzde 60-70’ini uygularsak Türkiye çok hızlı bir şekilde tekrar yüzde 5 ve üzeri büyümeyi önümüzdeki 20 yılda sağlayabilir” diyerek iyimser bir kapanış yaptı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.