Moody’s biraz daha düşünecek

15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra Türkiye’yin egatif izlemeye alan Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s, kredi notu değerlendirmesinde Türkiye’yi pas geçti

Moody’s biraz daha düşünecek
07 Ağustos 2016 Pazar 11:06

Evren Devrim / Ekonomist
Moody’s cuma günü Türkiye’nin kredi notu ile ilgili karar vermedi, bu davranışı ile daha önceden de söylediği üzere, Türkiye’deki politik ve ekonomik gelişmeleri yakından takibe aldığını gösterdi. Ekonomistlerin Türkiye’ye baktığında ise gördükleri tablo temel hatlarıyla şöyle:
Türkiye’de iç borç çevirme oranı yüzde 85’tir, bu oran Hazine’nin piyasaya ödediği her 100 TL’ye karşılık piyasadan 85 TL’lik yeni borçlanma yapabildiğini gösteriyor. Kamu borcunun GSYH’ya oranı ise yüzde 30 ile oldukça düşük bir seviyede. Bankacılık sistemi ise son bilançolarında kârlarını beklenen rakamların üstüne atmayı başardı ve takipteki kredileri yüzde 3,2 ile birçok Avrupa ülkesinden iyi durumda. Yaşadığı büyük krizlere rağmen Türkiye bir kere bile finansal piyasalarını kapatmadı ve borç konusunda asla temerrüde düşmedi. 2016 büyüme tahmini ise yüzde 3-3,5 ile OECD ülkeleri arasında en iyi durumda.

KIRILGAN YAPININ SEBEBİ
Bardağın dolu tarafı bu, ancak boş tarafı da mevcut. Cari açık her ne kadar petrol fiyatlarının düşmesi ile Ocak-Mayıs 2015’te 18,6 milyar dolardan, 2016 yılı aynı döneminde 13,6 milyar dolara gerilemiş olsa bile, yine de fonlanması gereken bir rakam olarak karşımızda duruyor. Turizmdeki gerileme ise gözle görülecek boyutlarda, geçen yılın ikinci çeyreğine göre gelirler yüzde 36 azalarak 4,9 milyar dolar oldu. Enflasyon ise temmuz ayında gıda ve tütün öncülüğünde artarak yüzde 8,79 ile beklenenden daha fazla arttı, çekirdek enflasyon denilen seçilmiş özel göstergeler ise yatay seyrederek enflasyonda bir gerileme olmadığını gösterdi. Tasarrufların milli gelire oranının yüzde 15 civarında olması da bunun üzerinde yapılacak her yatırım için dış kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor, bu da dışa bağlı kırılgan yapının ana sebebi.

MOODY’S NEDEN İZLEMEDE?
Peki Moody’s neden izlemede kaldı? Not düşürmenin dayanağı ne olabilir? Yabancı kurumlar verdikleri cevaplarda sayısal olarak ölçülebilen, yukarıda belirttiğimiz zayıflıkları söyledikleri zaman Türk kamuoyu haliyle “15 Temmuz öncesi bu kuvvetli ve zayıf yönleri bilmiyor muydunuz da şimdi söylüyorsunuz” diyor. Lakin bu çıkışa, batılı kurumlar yine yukarıda tehditler kısmında belirtilen “Toplumsal Kutuplaşmayı” öne çıkartarak, Türk ekonomik verilerinin gelecek günlerde bozulacağı iddiasıyla set çekiyor.
Türkiye ve Batılı kurumların birbirlerini anlamadığı açık, batılı düşüncenin özetini Londra merkezli Capital Economics’ten kıdemli ekonomist William Jackson’ın Bloomberg İnternational’a yaptığı yorumda görebiliriz, Jackson diyor ki: “Darbenin destekçisi olduğu iddia edilenlerin uzaklaştırılması esnasında yenilenmiş reformların mevcut kaygıları gidererek bir ivme yaratması zor gözüküyor.”

PARÇALANMIŞ İMAJ
Batıyı bu düşünceye iten ise biz olduk, çünkü darbe öncesi Türk toplumu Dünya’ya öyle parçalanmış bir imaj sundu ki, şimdi sadece veri bazlı, rasyonel düşünen batılı analistler, Türk toplumunda ki ayrışmanın bir gecede bittiğine inanmıyorlar. Üstelik bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Topçu kışlası olacak” mesajını duyanlar, eski kutuplaşmanın yeni bir çatışmaya döneceğini bile bekliyor.
Yenikapı mitingi bu bağlamda Batı’nın bu düşüncesini kırma konusunda önemli bir dönüm noktası olacak, ancak AKP ve Erdoğan’ın eylemleri ilerleyen günlerde çok yakından takip edilecek. Eğer “Topçu Kışlası” gibi kutuplaşmayı kaşıyan eski alışkanlıklar sürerse, ekonomiyi ne varlık barışı, ne Türkiye fonu, ne zorunlu bireysel emeklilik, ne Financial Times’a verilen sayfa sayfa Türkiye ilanları, ne de Mehmet Şimşek’in konferansları kurtaramayacaktır.

GÜÇLÜ YÖNLER
Kamu Maliyesi
Borç Ödeme Sadakati
Ekonomik Büyüme
Bankacılık Sistemindeki

ZAYIF YÖNLER
Cari Açık
Azalan Turizm Geliri
Yetersiz Tasarruflar
Enflasyondaki Katılaşma Belirtileri İşsizlik

FIRSATLAR
Düşük Petrol Fiyatı
FED Faiz Karar Ötelenmesi
Genç ve Demokrasiye İnanan Nüfus

TEHDİTLER
Toplumsal Kutuplaşma
Dış Kaynaklı Terör
Dış Kaynaklı Finansal Saldırı
FED Faiz Yükseltme Kararı

Etiketler; #Evren Devrim

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.