Mısırda hasat başladı fiyat yüzde 21 düştü

Mısır üreticisi hasada mutsuz başladı. Verim açısından yüzü gülen üretici, hasadın başlamasıyla fiyatın yüzde 21 düşmesinden şikayetçi. Üreticiler, TMO’nun fiyat açıklamasını bekliyor

Mısırda hasat başladı fiyat yüzde 21 düştü
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:05

Recep Erçin / Adana
[email protected]

Adana’da mısır hasadı başladı. Artık gelenekselleşen ve Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği’nin (NÜD) öncülüğünde düzenlenen Mısır Hasat Şenliği’nde sektörün tarafları biraraya geldi. NÜD tarafından “Çiftçimizin emeğine, gelin hep beraber omuz verelim” davetiyle organize ettiği etkinliğe, Adana Çiftçiler Birliği, Adana Tahıl Üreticileri Birliği, Adana Ticaret Borsası, Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) ve Toprak Mahsulleri Ofisi de (TMO) destek verdi. Biz de NÜD Başkanı Rint Akyüz’ün davetlisi olarak Adana’daki mısır hasadına katıldık.

TMO FİYAT AÇIKLASIN
Hasat şenliğinde üreticiler adına söz alan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, mısır üreticisinin bu yıl hasada mutsuz başladığını söyledi. Bu yıl mısır veriminin iyi olduğunu ancak piyasada oluşan fiyattan üreticinin mutsuz olduğunu ifade eden Doğru, hasat başlamadan önce 825 TL olan mısırın ton fiyatının hasadın başlamasıyla birlikte 650 TL’ye düştüğünü söyledi.
Doğru, “Hem sanayicimiz hem üreticimiz olarak bu geminin güvenli bir şekilde varacağı yerlere gitmesini istiyorsak üretici alın terinin karşılığını almalıdır. TMO’ya da burada önemli görev düşüyor. Çiftçinin alın terinin karşılığını bulması için piyasayı regüle ediyorlar ama maalesef hala piyasa çalışmıyor. Fiyatı açıklamalarını bekliyoruz” diye konuştu.

YAŞ HASAT YAPMAYIN!
Buna karşılık TMO Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan da, “Mısırda daha işin başındayız. TMO’nun hiçbir finansman, depolama sorunu yoktur ve alımla ilgili hiçbir sınırlaması olmayacaktır” ifadelerini kullandı. Geçen yıla göre mısır hasadının 9-10 gün erkene geldiğine dikkat çeken Erdoğan, “Yaş ürün hasadı yapılmasın. Ürünlerimize o kadar emek sarf ediyoruz, masraflar yapıyoruz ancak bu ürünü yüksek rutubette hasat edersek sektörün bunu kullanma imkanı olmadığı gibi, TMO’da 14 rutubet ve üzerinde stokladığı zaman üründe aflatoksin oluşumu başta olmak üzere üründe bozulma olduğu için biz bunları halkımıza direkt veya dolaylı olarak tükettirirsek kanserojen oluyor” dedi.

KAYITDIŞI İLE 7 MİLYON TON
“Benim şahsi düşüncem kayıt dışıyla birlikte 7 milyon ton civarında mısır üretimi var” diyen Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan ise, nişastacıları diğer alıcılardan daha çok sevdiklerini belirterek, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Bir yıllık ihtiyaçlarını hasat döneminde alırlar, stok yaparlar, piyasayı canlandırırlar, ödemeyi de peşin yaparlar.”

AKYÜZ: MİLLİ GELİRE KATKISI 4.2 MİLYAR TL
Mısır Hasat Şenliği’ndeki konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine değinen NÜD Başkanı Rint Akyüz, “Bundan tam bir ay önce Türkiye’nin demokrasi içinde gelişmesine, kalkınmasına; insanımızın huzuruna darbe vuracak büyük bir belayı millet olarak el birliğiyle def ettik” dedi. “Mısır, geçen yıl 6.5 milyon ton üretimle, Türkiye’nin tahıl üretiminde üçüncü sırayı alan değerli bir ürün” diyen Akyüz, TÜİK verilerine göre, mısırda toplam üretim değerinin, diğer bir deyişle mısırın milli hasılaya katkısının 4 milyar 200 milyon TL olduğunu bildirdi. Akyüz, şu bilgileri verdi: “Çiftçimizin ürettiği mısır, nişasta sanayimizin en önemli ve tek hammaddesi. NÜD üyesi sanayi kuruluşları olarak, sadece bu topraklarda yetişen yerli mısırı kullanıyoruz. Hasat başlangıcında ve mısırın en büyük alıcısı yem sanayisi ortadan yokken yaptığımız alımlarla piyasanın düzenlenmesine katkıda bulunuyor, üretimde artışı teşvik ediyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.