Milyon dolarlık yatırım ‘OSB rantı’ mağduru

Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yol kavgası çıktı. 25 milyon dolarlık tesis yatırımı yapan işadamı Hüseyin Öztürk, OSB’deki rant paylaşımı yüzünden 300 bin TL ek masraf yaptı

Milyon dolarlık yatırım ‘OSB rantı’ mağduru
28 Şubat 2016 Pazar 14:56

Recep Erçin
[email protected]
Her ayın son Çarşambası düzenlenen Katmerli Sohbetler toplantısında Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk ile tanıştık. Rapsodi Çorap ve Tekstil’in sahibi olan Öztürk, Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 10 milyon doları inşaat, 15 milyon doları da makine ve teçhizat olmak üzere 25 milyon dolarlık yatırım yaptığını, ancak bir takım sorunlarla karşılaştığını söyledi. Biz de Öztürk’ün anlattıklarını yerinde görmek için Beylikdüzü OSB’nin yolunu tuttuk.

YOLU KAPATMIŞ
Öztürk’ten edindiğimiz bilgilere göre, şirkete 2013 yılında arsa tahsis edilirken OSB planında yol olarak görünen bir yerin yapımı şart koşuldu. Yapılan protokollerin ardından şirket çalışmalara başladı. Uçurum olan alanı doldurarak ıslah etti ve direklerle de güçlendirdi. Şirket bu işlem için 300 bin TL harcama yaptı. Fakat, şirket yolu yapmasına karşın OSB’deki Bakır ve Pirinçciler Kooperatifi yolun kullanıma açılamayacağını ve eski haline getirilmesi gerektiğini ifade eden bir protesto çekti. İddiaya göre, komşu tesisin sahibi olan OSB’deki Bakır ve Pirinçciler Kooperatifi Başkanı, geçiş güzergahı olması gereken yolu kapattı ve burayı lojsitik alanı olarak kullanmaya başladı. Biz de OSB’deki alanı ziyaret ettiğimizde mevcut duruma tanık olduk.

OSB’Yİ PARSELLEMİŞLER
Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, 2013 yılında kooperatifin eski yönetimiyle protokoller imzalanmış. Ancak geçen Mayıs ayında yönetim değişmiş. Yeni başkan ve yönetimin yolu teslim alma sürecini uzattığını ve Aralık 2015’te kendilerine noterden protesto çektiğini söyleyen Öztürk, “Protestoda ‘yolu zamanında bitirmediniz, eski haline getirin’ diyor. Bizden bir de tazminat talebinde bulunuyorlar” diye konuştu. Bunun altında yatan asıl nedenin ise kooperatifin yeni başkanının bu yolun olduğu bölgeyi lojistik merkezi gibi kullanması olarak gösteren Öztürk, OSB’yi oluşturan kooperatifler arasında yasal olmayan bir iyi niyet anlaşması yapıldığını, bu nedenle OSB yönetiminin bölgelere müdahale etmediğini öne sürüyor.
“Yol inşaatını yaptığımız yer çöptü. Zemine kadar inip, o şekilde yolu inşa ettik’’ diyen Öztürk, mağduriyetini şöyle anlattı: “Yolun projesi 22 Temmuz 2014’te onaylanmış. Biz bundan 2 ay sonra da yolun faturasını aldık. O yolu lojistik merkezi olarak kullanan firma belediyeye ya da OSB’ye herhangi bir para ödemiyor. 12 milyon TL bankadan kredi kullandım. Her ay dünyanın faizini ödüyorum. 250-300 kişiye istihdam sağlayacağız. Bir an önce faaliyete geçmem lazım.”

OSB’Yİ PAYLAŞMIŞLAR!
Konuyu daha önce Dünya Gazetesi’ndeki ‘’Beylikdüzü OSB’de yol kavgası’’ başlıklı haberinde Sercan Akıncı da gündeme getirmiş. Bakır ve Pirinçciler Kooperatifi Başkanı Nurettin Karaman, Dünya’ya yaptığı açıklamda, OSB’nin 3 ayrı sanayi bölgesinden oluştuğunu ve her bölgenin kendi tüzüğü ve yönetimi olduğunu belirtmiş.
Daha önceki yönetimin aldığı kararların usulsüz olduğunu savunan Karaman, şunları kaydetmiş: “Yeni yönetim Rapsodi Çorapları’nın bizim bölgemizin hizmetlerinden faydalanmasını kabul etmedi. Çünkü şirket başka bir sanayi bölgesinde. Ben kendi sanayi bölgemin sınırlarında güvenliği sağlamak zorundayım. Sınırı açıp yolun geçmesini kabul edersem güvenliği nasıl sağlayacağız? Daha önceki dönemde usulsüz olarak bu yolun inşası kabul edilmiş. Şimdiki yönetim kurulumuz bunu kabul etmiyor.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.