Milli kalkınma için tarihi bir fırsat

Çin Büyükelçisi: İki ülke milli kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için tarihi bir fırsatı yakalamıştır. TÜSİAD Başkanı: Bir Kuşak Bir Yol projesi küresel arenada oyunun kurallarını değiştirecek

Milli kalkınma için tarihi bir fırsat
12 Aralık 2015 Cumartesi 12:13

Recep Erçin
[email protected]

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) işbirliği ile “Çin’i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak-3 / Bir Kuşak, Bir Yol Projesi” isimli bir konferans düzenledi.
Konferansa Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hong Yang da konuşmacı olarak katıldı.

STRATEJİLER UYUMLU
Konuşmasında Çinli şirketlerin bugüne kadar Türkiye’de yaptığı yatırımlardan ve ortak projelerden söz eden Büyükelçi Yu Hong Yang, G20’de iki ülke arasında imzalanan 7 anlaşmaya değindi.
“Kısa bir süre sonra Çin halkının sofralarında lezzetli Türk krizalarını ve süt ürünlerini göreceğimize inanıyorum’’ diyen Büyükelçi, özellikle e-ticaret konusunda yapılabilecek işbirliklerine değindi.
İki ülke arasındaki ticarette ülkelerin karşılıklı olarak kendi para birimlerini kullanma oranının artması yönüne görüş belirten Büyükelçi, Yeni İpek Yolu Projesi’nin iki ülke açısından önemine şu sözlerle değindi: “İpek Yolu Çin’de başlıyor, Türkiye’de sonlanıyor. İki ülke milli kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için tarihi bir fırsatı yakalamıştır. Türkiye’nin 2023, Çin’in 2020 kalkınma stratejileri uyuşuyor. Çin tarafı Türk tarafı ile programlarını uyumlulaştırmaya hazırdır. Türkiye ve Çin’in ticari ilişkileri parlak bir geleceğe sahip.’’

DÜNYAYI ETKİLEYECEK
Konferansın açılışında konuşulan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “Çin’i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak” konferansının bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini kaydetti. Daha önce 2012 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen konferanslara da değinen Başaran Symes, “Çin’in Mart 2015’te vizyon ve eylem planını açıkladığı yeni İpek Yolu olarak bilinen ‘Bir Kuşak, Bir Yol’ projesidir. Asya, Avrupa ve Afrika’daki pek çok ülkeyi kara ve deniz yolu ile birbirine bağlayacak olan bu proje, İpek Yolu Ekonomi Kuşağı ve Deniz İpek Yolu’nu inşa etmeyi amaçlıyor.
Dünya nüfusunun üçte ikisini ve küresel üretimin üçte birini etkileyeceği düşünülen bu dev projenin, gerek çok taraflı gerekse ikili ilişkiler üzerinde büyük etkileri olması bekleniyor’’ dedi.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Bir Kuşak Bir Yol projesi’nin, küresel arenada oyunun kurallarını değiştireceğini, ekonomik ve politik anlamda büyük önem taşıyan bir girişim olduğunu belirten Symes, “Bu projeyi hayata geçirmek için oluşturulan ve Türkiye ile birlikte toplam 57 ülkenin kurucu üyesi olduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası, projenin vizyonunun ve öneminin somut göstergesidir.
Hem Çin ekonomisini canlandıracak hem de küresel piyasaları birbirine yaklaştıracak bu dev proje, İpek yolu güzergâhındaki Türkiye için de büyük önem taşıyor’’ ifadelerini kullandı.

ÇİN’E ÖZEL STRATEJİ
Ekonomi Bakanlığı’nın Çin ile ilgili oluşturduğu Eylem Planı’na yönelik kapsamlı çalışmaları olduğunu hatırlatan Symes, sözlerini şöyle tamamladı: “TÜSİAD olarak biz de buna önerilerimizle katkı sağladık. Bununla birlikte, Çin’e özel bir ülke stratejisi geliştirilmesinin iş dünyası olarak çok önemli olduğuna inanıyor, bu strateji geliştirilirken Çin’in önceliklerinin özellikle dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz.
Bugün artık küresel ekonominin en etkili paydaşlarından biri haline gelen Çin’in içinden geçmekte olduğu ekonomik süreci daha iyi analiz etmenin ve tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken yeni İpek Yolu projesini yakından takip etmenin özel sektör olarak kritik önemi olduğunu düşünüyoruz.’’

SYMES, ÇALIŞMA GRUBU ÖNERDİ
Yeni İpek Yolu Projesi’nin ülkelere ve Türkiye’ye sağlayacağı avantajlara değinen Symes, Türk ve Çin hükümetlerinin ilgili bakanlıkları tarafından iş dünyasını temsil eden kuruluşların da katılımıyla oluşturulacak bir Çalışma Grubu kurulmasının, Türkiye’nin bu projede aktif bir rol alması açısından son derece faydalı olacağını dile getirdi. Türkiye ve Çin arasındaki işbirliğinin daha üst seviyeye ulaşması, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin ivme kazanması açısından Vize Kolaylaştırma Anlaşması’nda sürecin hızlanmasını TÜSİAD olarak çok önemsediklerini kaydeden Symes, “Sayın Büyükelçi’nin de huzurunda bu konuda desteğini almaktan memnuniyet duyacağımızı ifade etmek isterim. Türkiye’de Çin’e yönelik kurulabilecek olası bir Teknoloji/Sanayi Parkı girişimin ikili yatırım ilişkilerimize büyük katkı sağlayacağını düşünüyor, bu alandaki çalışmalara destek vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz’’ dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.